Jump to content

Podstawka pod trzy pióra (autorecenzja?)


Recommended Posts

Zwykle zaczyna się niewinnie, od kaprysu: kupię sobie pióro.

Ponieważ nieszczęścia lubią towarzystwo, wkrótce dostajemy w prezencie/kupujemy drugie.

Potem jakoś się nawija trzecie. Czwarte. Piąte...

W pewnym momencie przestajemy liczyć, a zaczynamy się zastanawiać, jak to wszystko przechowywać i (ewentualnie) eksponować. Firmowe etui, przy całym swoim uroku, mają zwykle bardzo ograniczoną pojemność. Trzeba więc kombinować.

stoj03.jpg

Pionowa podstawka pod trzy pióra, inspirowana stojakami na miecze. Podobne rozwiązanie oferuje któryś z dużych azjatyckich producentów piór. Nie mam jednak luźnych 150 USD, nie zależy mi też tak bardzo na wykończeniu z prawdziwej laki, dlatego postanowiłem wykonać tańszy odpowiednik. "Zestaw do samodzielnego montażu" kupiłem częściowo w markecie budowlanym, a częściowo w Internecie (balsa). Sporo czasu zajęło mi opracowanie kształtu poszczególnych elementów, ale w końcu udało się znaleźć odpowiednie proporcje.

Wysokość 13,5 cm, szerokość 12 cm, rozstaw – 9,5 cm. Całość wykonana z drewna barwionego na czarno, pokrytego wieloma (bardzo wieloma) warstwami lakieru. Wykończenie matowe, „teflonowe”, dobre do maskowania nierówności. Tylko jakoś nie chciało mi "złapać" przedniej krawędzi, trochę się świeci. Wnętrza zagłębień, oczywiście, wygładziłem.

Między warstwami lakieru „zatopiłem” uproszczony, odblaskowy rysunek stalówki oraz czerwony „podpis” (umówmy się, że to katakana i nie wdawajmy się w szczegóły ;)). Musiałem go trochę poprawić, stąd przy dużym zbliżeniu widać odblask z dolnej warstwy.

logo.jpg

Wycięcia dopasowałem do piór o średnich wymiarach. Montblanc 146 mieści się bez problemu, Montblanc 149 - tylko w najwyższym uchwycie.

Konstrukcja bardzo lekka, z drewna balsowego, została dociążona przez przyklejenie podstawki z kawałka sosnowej deski – dzięki temu uzyskałem większą stabilność. Górny uchwyt w kształcie „rogów” pozwala na wygodne, intuicyjne sięganie po pióro. Korzystanie z dwóch niższych wymaga trochę uwagi, ale pióra nie wykazują skłonności do wypadania przy poruszeniu. Od biedy można tego używać jako przybornika na biurko, jednak lepiej sprawdza się jako ekspozytor na przeszklonej półce.

Warto się było pobrudzić. :)

stoj02.jpg

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...