Skocz do zawartości

Pióro do kaligrafii dla leworęcznej


Nimloth

Polecane posty

Witam,

chciałabym zacząć naukę kaligrafii. Na razie jestem w tym temacie zupełnie zielona, i nie wiem, czy będzie mi potrzebne specjalne pióro dla osób leworęcznych, czy wystarczy zwykłe. Może ktoś na forum używa np. zestawu Manuscript dla lewusów i może wyjaśnić, czym to pióro/stalówki się różnią? Właściwie byłam już zdecydowana na zestaw do nauki kaligrafii Sheaffera, ale boję się, że może nie da się używać tego pióra leworęcznie.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy pióra innych marek niż Manuscript oferują stalówki lub zestawy dla leworęcznych?

Będę wdzięczna za wszelkie rady :)

Edytowano przez Nimloth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chodzi mi o rozmazywanie atramentu, jakoś sobie z tym poradzę, ale zależy mi na tym, żeby móc trzymać pióro w naturalnej pozycji. Widziałam wskazówki dla lewusów, jak pisać z powykręcaną ręką, żeby utrzymać taki sam kąt pisania, jak praworęczni. Nie wygląda to komfortowo, więc mam nadzieję, że stalówki dla leworęcznych pozwalają pisać normalnie, bez dziwnej pozycji dłoni.

W opisie stalówek Manuscript nie ma informacji, czy ścięcie jest pochylone, ale znalazłam takie zdjęcia http://www.anythinglefthanded.co.uk/acatalog/starter_set.html#a147

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłym piórem mogę pisać prawie bez problemu (zdarza się, że trochę drapie). Nigdy nie miałam pióra kaligraficznego, stąd moje wątpliwości czy ściętą stalówką będę mogła pisać w ten sam sposób. Trafiłam też na tę stronę http://www.clas.co.uk/left-handers.html i przestraszyły mnie te wskazówki. Już nie wiem, czy jeśli kupię "lewy" zestaw, uda się obejść dziwną pozycję dłoni, czy też równie dobrze mogę kupić jakiekolwiek "zwykłe" pióro i efekt będzie ten sam.

Kiedy piszesz lewą ręką ściętą stalówką nie ma żadnej różnicy? Czytałam, że problemem jest pchanie pióra, zamiast ciągnięcia. I że grubość linii pisanej z dołu do góry i vice versa, będzie odwrotna niż przy pisaniu prawą ręką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłym piórem mogę pisać prawie bez problemu (zdarza się, że trochę drapie). Nigdy nie miałam pióra kaligraficznego, stąd moje wątpliwości czy ściętą stalówką będę mogła pisać w ten sam sposób. Trafiłam też na tę stronę http://www.clas.co.u...ft-handers.html i przestraszyły mnie te wskazówki. Już nie wiem, czy jeśli kupię "lewy" zestaw, uda się obejść dziwną pozycję dłoni, czy też równie dobrze mogę kupić jakiekolwiek "zwykłe" pióro i efekt będzie ten sam.

Kiedy piszesz lewą ręką ściętą stalówką nie ma żadnej różnicy? Czytałam, że problemem jest pchanie pióra, zamiast ciągnięcia. I że grubość linii pisanej z dołu do góry i vice versa, będzie odwrotna niż przy pisaniu prawą ręką.

Mi problemów nie sprawia :) Spróbuj dokonać eksperymentu nawet ze ściętą nożem zapałką lub odpowiednio przygotowanym ołówkiem. Pamiętaj tylko, że stalówka będzie stawiała nieco większy opór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam leworęczny zestaw Manuscript i melduję, że rzeczywiście się nadaje. Wystarczy odpowiednio chwycić pióro (trochę inaczej niż na codzień piszę, więc przez moment była konsternacja) i pisać linie w miarę możliwości od dołu do góry, nie na odwrót.

Może kiedyś jakiemuś lewusowi przyda się ten raport ;)

Edytowano przez Nimloth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

:headsmack:

przegapiłam link, dziękuję :)

przyglądałam się różnym zestawom i piórom dla leworęcznych, bo wczoraj akurat podrzuciłam większość swoich pisadeł do przetestowania jak to jest u osób leworęcznych, czy faktycznie wygodnie się pisze, czy nie. Pilot Plumix BB i Parker Urban były wybrane jako TE pióra ;) taki mały zestaw do kaligrafii może sprezentuję, z czystej ciekawości :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w posiadanym przeze mnie zestawie manuscripta jest formularz zamówienia, który umożliwia także bezpłatną wymianę stalówek prawackich, na lewackie. wystarczy jeno pokryć koszt przesyłki.

 

zresztą w sklepie w którym kupiłem zestaw, są na stanie stalówki dla leworęcznych, nawet jeśli nie ma gotowego zestawu, to w ten sposób można takowy skompletować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...