Jump to content

Stary niemiecki celuloid - Hardi Student


D@dik
 Share

Recommended Posts

Trafił mi się kiedyś na znanym portalu aukcyjnym taki staruszek celuloidowy. Całość w bardzo ładnym stanie - w złoto brązowych, ciepłych kolorkach. Sygnowany na korpusie - Hardi Student. Sama konstrukcja przywodzi na myśl stare Pelikany: łagodny kszatałt korpusu i zakręcanej skuwki, system zasilania tłoczkowy i fajne duże okienko do podglądu ilości atramentu.

hardi1.jpg

Piórko ze stalową stalówką (sygnowaną jak na zdjęciu), która jak widać miała też kiedyś złocenia mniej więcej o grubości kreski M. Stalówka nie jest też twarda jak przysłowiowy gwóźdź i nieco da się nią "powywijać" przy próbach kaligrafii.

hardi_nib.jpg

Co do wymiarów to jest bardzo zgrabne: zamknięte ma 11,8cm, ze skuwką założoną na korpus 14cm o średnicy skuwki 13mm. Klips jest sprężysty, stalowy. Podejrzewam, że kiedyś był złocony ale trzyma się nieźle i nie lata. Dwa wtopione w skuwkę mosiężne ringi ładnie współgraja z kolorystyką pióra.

hardi2.jpg

Nie wiem jak długo pióro leżakowało suche, ale po pierwszym napełnieniu okazało się,

że jest to całkiem sprawny egzemplarz i nadaje się do pisania bez zabiegów reanimacyjnych. Nic nie cieknie z korpusu, a piórko startuje bez problemu w razie potrzeby.

hardi3.jpg

Pióro dobrze leży w dłoni i ma w sam raz masy, by wygodnie nim pisać - szczególnie po założeniu skuwki na korpus zyskuje na wyważeniu.

Podejrzewam, że pióro może być z lat 40-50, ale nie mam co do tego pewności. Być może ktoś czytający tę recenzję umieści je bardziej w ramach czasowych, za co byłbym wdzięczny, bo chciałbym się więcej dowiedzieć o tym znalezisku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...