Jump to content

Które pióro z elastyczną stalówką dostępne w Polsce wybrać do codziennego pisania?


Recommended Posts

Cześć! Jestem tu chyba od ponad roku, ale ciągle mam dylemat związany z wyborem odpowiedniego pióra. Chciałbym kupić sprzęcik z elastyczną stalówką (zmienna grubość linii) do codziennego pisania. Mam takie zboczenie, że od 6 lat prowadzę pamiętniki i chciałbym, by wreszczcie wyglądały, jak trzeba. Widuję czasem przedwojenne dzienniki i po prostu kocham to, jak są napisane. "Zwykli" ludzie mają charakter pisma doskonalszy niż dzisiejsi profesorzy, wszystko pisane piórem... Coś pięknego. Niestety nie mam pojęcia o tym, co kupić, by mieścić się w budżecie (100-200zł) i osiągnąć zmienną linię pisząc powoli, starannie. 

 

Możecie coś doradzić? Mam co prawda "wyrobione" pismo ręczne, ale chciałbym dopracować je mając do dyspozycji sprzęt różnicujący poszczególne linie zależnie od nacisku. Co powinienem wybrać? Nie będzie to pióro przenośne, ale fajnie, gdyby nie była to sama stalówka maczana w tuszu. Konieczne jest też, by pióro to było dostępne w polskim sklepie (nówka) bez sprowadzania. 

 

Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że coś się znajdzie :) 

Link to comment
Share on other sites

W Polsce się nie uda, chyba, że akurat któryś z forumowiczów wystawi na Targowisku pióro z flexem / semi-flexem. Polecam eBaya albo europejskich sprzedawców. Pióro Namisu Nova jest oferowane z tytanową stalówką, która wprawdzie nie jest klasycznym flexem, ale pozwala w pewnym stopniu różnicować linię. Można również spróbować zapolować na tanie niemieckie pióra, które nie są fleksami, ale mają sprężyste stalówki pozwalające na zróźnicowanie linii: Geha 790, Reform 1745. Inne modele: Osmiroid 65/75, Hero 395, pióra Onoto (ale ceny często znacznie przekraczają 200 PLN).

Link to comment
Share on other sites

Popieram tego Wing sunga 590. Stalówka rzeczywiście jest miękka, tylko pióro jest ogromiaste. Można jednakże wyjąć stalówkę i wsadzić do Jinhao 250, 450 lub 750, bo mają ten sam rozmiar #6.

I wtedy faktycznie jest super :) Zwłaszcza, że w budżecie zostaje na kilka atramentów :)

Edited by Wąsaty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Raczej będzie twarda stalówka, ale oczywiście nie mówie tego na 100 % pewności.

Na zasadzie pompki? Zależy co masz na myśli pisząc pompka :) W tym piórze to jak widac jest system aerometryczny, czyli gumka w otoczce blaszanej. Co ciekawe - jest wykręcany, więc spokojnie możesz wsadzić nabój bądź konwerter. Chociaż po co?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...