Jump to content

Kaligrafia arabska


malavarena
 Share

Recommended Posts

Studiuję arabistykę i na pierwszym roku mieliśmy obowiązkowe zajęcia z kaligrafii. Pomyślałam sobie, że może to kogoś zainteresować, więc postaram się nieco rozwinąć ten wątek.

Na początku nieco o znaczeniu kaligrafii w kulturze arabsko-muzułmańskiej.

Jak wielu osobom wiadomo, w islamie świętą księgą jest Koran, który uznaje się za tekst objawiony przez Boga. Każde słowo w Koranie jest dokładnie w takiej formie, w jakiej powinno być - nawet, jeśli jego zapis nie zgadza się z przyjętymi regułami gramatyki. Cytaty z Koranu mają funkcję religijną, ozdobną i magiczną, chronią przed złem, wyjednują łaskę bożą i pozwalają na bycie dobrym muzułmaniniem.

Ale nie tylko to przyczyniło się do rozwoju kaligrafii w języku arabskim, w Koranie bowiem występuje jeden bardzo istotny dla kultury i sztuki element - zabronione jest przedstawianie żywych istot, ponieważ człowiek w ten sposób uzurpuje sobie prawo do bycia stworzycielem, a to przynależne jest jedynie Bogu. Dlatego też zdobienia musiały znaleźć inną formę, która odpowiadałaby wymogom religijnym, jednocześnie pozwalając na kreatywność. Ponieważ słowo w językach i kulturach semickich posiada niezbywalną wartość i moc, to ono stało się głównym elementem zdobniczym, kulturowym i magicznym.

Kilka przykładów dla osób, które do tej pory nie zetknęły się z kaligrafią i językiem arabskim.

Learning_Arabic_calligraphy.jpg

trezise-leaf.jpg

6646040065_9074b6105f.jpg

26.jpg

Ar696.jpg

waw1.jpg

Gdyby temat okazał się interesujący dla forumowiczów, będę się starała zamieszczać informacje dotyczące historii, poszczególnych stylów oraz technik. ;)

Do pisania po arabsku (od prawej do lewej) używam tego samego pióra, którym piszę po polsku. Nie jestem pewna, czy nie wpływa to na nie niekorzystnie - do tej pory nie zauważyłam żadnych problemów, ale może ktoś miałby wiedzę ekspercką w tym zakresie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...