Jump to content

Nauka kaligrafii - od czego zacząć?


Krystian_33

Recommended Posts

Koniec tego bazgrolenia. Pod wpływem prac publikowanych na forum, postanowiłem, że biorę się za moje pismo.

 

Zakładam:

1. Ćwiczenia systematyczne

2. Ćwiczenia nie częstsze niż 3 x w tygodniu po 45 min.

 

Możecie mi doradzić od czego zacząć? Pióro, papier, książka, kursy itd.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno warto by było zacząć od jakiegoś kursu prowadzonego przez prawdziwego kaligrafa. W wielu miastach są takie organizowane raz w miesiącu. Napisz skąd jesteś - spróbuję coś podpowiedzieć. Niekoniecznie trzeba chodzić systematycznie, ale bardzo cenne będą podpowiedzi jak prawidłowo trzymać piórko, jak przygotować stalówkę przed pierwszym pisaniem i jak ją potem odpowiednio naciskać (lub nie), żeby uzyskać to co chcemy, jak odpowiednio trzymać rękę, jak położyć papier. Tego dowiesz się na pierwszych zajęciach i nie będziesz musiał długo sam dochodzić do tego wszystkiego.

 

Osoby piszące piórem wiecznym na pewno bardziej interesuje Copperplate, niż gotycka Fraktura czy Uncjała. 

Ja prowadząc swoje kursy zaczynam od Uncjały. Łatwiej się pisze płasko ściętą stalówką niż ostrą.

Ale Copperplate to stalówka ostra, na przykład Leonardt 41 z koroną, tania i popularna, jednocześnie nie za bardzo miękka więc na początek ok. Można kupić tu: http://www.calligraphers.eu/pl/ albo tu: http://www.polkan24.pl/ albo w innym miejscu. Obsadka dowolna. Tusz Pelikan albo granatowy w małych buteleczkach Koh-i-noor dostępny w sklepach papierniczych. Pod pierwszym adresem można kupić też liniatury, wzorniki, papier.

 

Stalówkę przed pierwszym użyciem trzeba odtłuścić - spirytusem, płynem do mycia naczyń, pastą do zębów lub opalić chwikę nad ogniem. Zanurzona w atramencie powinna się pokryć atramentem także w dziurce, wtedy nie będzie spływać za szybko robiąc kleksy.

Ja używam papieru Navigator.

Copperplate to pismo pochylone pod kątem 55 stopni. Robimy sobie taką rygę i podkładamy pod papier, albo drukujemy na kartkach. Jak znajdę to dołączę.

 

Mamy stalówkę w obsadce, papier, atrament... Teraz, jeżeli nie chcemy skorzystać z kursu - zaczynamy podglądanie. W necie jest mnóstwo zdjęć, sporo filmów jak pisać Copperplatem. 

Ale najpierw warto nauczyć się robić szlaczki. Jest kilka podstawych zasad - naciskamy mocno jak piszemy z góry w dół. Odwrotnie - delikatnie. 

W tym momencie naprawdę przydałby się ktoś kto pokazałby jak to robić :)

 

Ale próbujcie. Ja zaczynałam od 3 godzinnego kursu Uncjały, potem pojechałam na dwa dni do Krakowa na Copperplate, i przez cały czas kilka godzin dziennie pisałam, pisałam, pisałam... podglądając i małpując najlepszych. 

 

Po półtora roku zabawy z kaligrafią idzie mi już całkiem nieźle: https://www.behance.net/barbara-galinska

Czego i Wam życzę :)

Wracam do pisania, bo roboty huk...

Link to comment
Share on other sites

Obejrzyjcie filmiki na tej stronie: https://www.facebook.com/CalligraphyMasters/

Świetnie widać jak działa stalówka. 

Oczywiście tu piszą mistrzowie, trochę czasu będzie potrzeba, żeby chociaż do pięt im dorosnąć... :)

I polecam tę stronę do podglądania właśnie, mnóstwo ciekawej kaligrafii. Chociaż pewnie większość to nie to co Was interesuje...

Edited by Barbara
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zależy Ci na poprawieniu wyglądu pisma codziennego to zamiast kaligrafii polecił bym raczej Spencerian Penmanship Coopy books. Zestaw 5 książeczek- ćwiczeń dostępnych np. na amazonie koszt ok 50 zł, lub w wersji budżetowej ściągnięcie sobie pliku PDF i wydrukowanie na dobrym papierze (również polecam wspomniany przez @Barbara Navigator Universal 80g). Przy tych ćwiczeniach trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości, bo na początku pisze się pojedyńcze litery i jest to bardzo monotonne. Przeczytaj również: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5080-naprawianie-mojego-pisma/  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...