Skocz do zawartości

okaleczona Osmia


maciek

Polecane posty

Dzisiaj przyszła do mnie wytęskniona ONA, Osmia 883,pogryziona biedna z pokancerowaną stalówką i jeszcze urwał jej to z tyłu (wandal normalnie jakiś).Jest to moja pierwsza mam nadzieję,że nie ostatnia Osmia nie wiem więc jak się za naprawę zabrać,jak właściwie ten dinks wygląda i co najtrudniejsze, gdzie go dostać. Jest tu was Majstrów Niesamowitych Piórnych że hej,pomózcie nieborakowi i nieboraczce mojej. :( :(

post-266-0-71252500-1331670458.jpg

post-266-0-64521900-1331670468.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka to osobny temat. Ależ ją ktoś wymęczył!

W kwestii napełniania musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto miał w ręku ten model. Jeśli to typowy tłok, powinieneś mieś ślepą skuwkę przyczepioną do tego metalowego elementu. Albo nawet osobne pokrętło nałożone na to metalowe i całość chowaną pod ślepą skuwką.

Chyba, że to nie jest typowy tłok...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie było to metalowe pokrętło bo w pręcie jest otwór milimetrowy na przetyczkę.Czy mógłbyś jednak poruszyć temat stalówki,zależy m na doprowadzeniu jej do lepszego stanu gdyż pisze wspaniale pełnym flexem.Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest właśnie problem, aby naprawić jakieś pióro potrzebna jest nie tylko wiedza, ale też części i narzędzia.

Stalówkę należy po prostu wyklepać - to w końcu tylko kawałek blachy. Czyli kowadełko, zestaw klepaków i do dzieła. Ostrożnie, delikatnie, kontrolując każde stuknięcie.

Oczywiście najpierw należy tę stalkę wyjąć. Czyli mycie, płukanie, może myjka ultradżwiękowa (faktycznie - skuteczna). Potem delikatnie próbować wydobyć stalówkę z szyjki.

Z pokrętłem gorzej - bez części się nie obejdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj :huh:

Paskudnie ktoś ją okaleczył.

Mam trzy Osmie 883 :

bd5a073765e949b1.jpg

Żadnej bym nie zamienił na inne pióro :)

W Twoim przypadku trzeba :

1. Wyprostować stalówkę (jeżeli zachodzi taka potrzeba, bo nawet taka może pisać dobrze, tylko trzeba ją umoczyć w kałamarzu i spróbować pisać)

2. To, że nie ma pokrętła, to pół biedy, można dorobić z kawałka plastiku.

3. Gorzej, jeśli nie ma ślepej skuwki. Trzeba ją gdzieś zdobyć.

Załączam zdjęcia pokrętła :

963b55dd677bd596.jpg

Na tym zdjęciu widać sztyft mocujący je do metalowego "wału" napędu tłoczka

9269d74ce7e82a20.jpg

Jeszcze jedno zdjęcie całości

ac9a417ec0a00092.jpg

Ślepa skuwka

344823362a999869.jpg

Postaraj się przywrócić pióro do życia. Będzie i dobrze służyć, bo Osmie są świetne.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mistrzu ! Ślepą skuwkę mam zdjąłem ja tylko do zdjęcia, To pokrętło spróbuję dorobić,awaryjnie i bez niego da się tankować ale nie jest to miłe.Chciałbym Cię nieco pociągnąć za język na temat tego klepania, bo ja wyobrażam to sobie tak że używając czegoś w rodzaju puncy o kształcie zbliżonym do wymaganego klepię używając jako kowadełka wyprofilowanego twardego drewna ewentualnie coś z mosiądzu można by zrobić ale jak to robią fachowcy nie mam pojęcia stąd ukłon do Ciebie o troszku wiedzy konkretnej z tej dziedziny.Jeżeli mowa o pisaniu tym piórkiem to pisze i to całkiem nieżle, stalówka ma od spodu oznaczenie j2 tylko co to oznacza nigdzie nie znalazłem jak do tej pory.Mam jeszcze jedną prośbę o zdjęcia stalówek bo mam podejrzenia że moja jest nieco zniekształcona i nie chcę popełnić kolejnego błędu. :huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest ślepa skuwka, to nie jest tak źle.

Jeżeli stalówka dobrze pisze, to bym jej nie ruszał. Żeby wyklepać stalówkę, trzeba wiedzieć, gdzie uderzyć i precyzyjnie trafić w to miejsce, co przy tak małym przedmiocie nie jest sprawą prostą. Można narobić więcej szkody niż pożytku.

Co do oznaczeń na spodzie stalówki, to podejrzewam, że był to element systemu kontroli jakości i mógł oznaczać partię wyrobów wykonanych na danej zmianie roboczej, przez identyfikowalny z tym numerkiem zespół pracowników. Są to jedynie jednak moje spekulacje, bo nic pewnego na ten temat nigdzie nie mogę znaleźć. Twoje pióro to Osmia 883, więc stalówka powinna być oznaczona numerem 3. Im większy numer tym większe pióro i większa stalówka.

Oto kilka przykładów oznaczeń na spodzie stalówki : F0, B2, D2.

6669633367c2a9d6.jpg

639455284e88e687.jpg

c19f39e9f56efe31.jpg

6e97a2bd87144fe5.jpg

d2f059f4e59041fe.jpg

46b1aeb62e54edd3.jpg

I na koniec porównanie rozmiarów stalówek Osmii : nr 2, nr 3 i nr 4.

5363dfdcb23a4825.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zaskoczyłem, że stalówka w Twoim piórze pochodzi z modelu Osmii Supra, co nie zmienia faktu, że też jest znakomita.

Najprawdopodobniej stalówka została uszkodzona i zamieniona przez serwis w trakcie naprawy pióra, a oryginalnych dla tego modelu pióra stalówek Osmia nr 3 już mogło nie być w produkcji. Zaraz potem pojawiły się stalówki, ale oznaczone już Faber Castell.

Oto ten model :

86d4629c9c90ff35.jpg

789191a50fa1d810.jpg

deca6f9c4b9a5737.jpg

a0422260ba78aa82.jpg

7d465a177507be1f.jpg

Dla porównania Twoja stalówka :

d04aa078083a7a13.jpg

Stalówki oznaczone już Faber Castell, ale jeszcze z numeracją wpisaną w diamencik Osmii.

0889d9d7e3f36f76.jpg

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem w międzyczasie zrobić zdjęcia ale mój głuptak nie dał rady a tutaj taka sama stalówka... :D.To już wiem w jakim kierunku iść, jeszcze tylko poćwiczę wcześniej na jakimś chińczyku ;).Ale to potrwa trochę hej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, właśnie! Świetny pomysł, Potrenować na czymś, czego nie szkoda zniszczyć. Długo.

Fakt, wprawy nabywa się z czasem. Prostowanie stalówek jest łatwe i trudnie zarazem. materiał miękki, więc łatwo się poddaje, ale też łatwo dokonać nieodwracalnych szkód. Dużo lekkich, precyzyjnych uderzeń i ciągłe kontrolowanie stanu materiału to chyba podstawa... :)

.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...