Skocz do zawartości

Atrament galusowy - bardzo ciekawy artykuł


Alveryn

Polecane posty

Artykuł z Forum akademickiego o "niesympatycznym atramencie", czyli, między innymi, o wyrobie dawnych atramentów i konserwacji rękopisów.

http://forumakademic...yczny-atrament/

Przy okazji - czy mamy gdzieś listę współczesnych atramentów galusowych oraz tych na pewno "bezpiecznych"?

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio wpadłem na pomysł atramentu miedzianego ;) atrament w czasie nakładania ma papier ma kolor zielono-turkusowy (blady), po wyschnięciu bardziej turkus, a po kilku godzinach wypada z niego metaliczna miedź i przybiera kolor starej miedzi z turkusowymi obwodkami, ale na razie nie wpadłem na pomysł jak zapobiec wytrącaniu się metalicznej miedzi przed wyschnięciu atramentu ;/ także aplikacja do jakiegokolwiek pióra jest jednorazowa ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

i przybiera kolor starej miedzi z turkusowymi obwodkami, ale na razie nie wpadłem na pomysł jak zapobiec wytrącaniu się metalicznej miedzi

Moim zdaniem nie wpadaj na pomysł wytracania się miedzi. Oglądam starowatą kaligrafię pod lupką i mikroskopem. Pieję z zachwytu jak widzę takie obwódki na pismie. Niektóre atramenty tak mają. Są to jakieś ciężkie zawiesiny przy fleksujących stalówkach pigment jest rozpychany na obrzeża właśnie. Cudo! Najczęściej spotykam to na połyskującym fiolecie. Nie znam oczywiście firmy. Bo to na starszych dokumentach spotykam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...