Skocz do zawartości

Pelikan Stola III - niemieckie uderzenie


visvamitra

Polecane posty

Mam Pelikana Stola ponad 3 lata. Tak ogólnie nijakie pióro, może mieć dowolną nazwę, jest typowym "przedstawicielem" dzisiejszych piór. Nic szczególnego ale trafił mi się dobrze spasowany, wykonany egzemplarz. Niestety to słowo "trafił" stale u mnie gości. Stola III trafiła do mnie w fabrycznym, skromnym pudełku, spływak wychodzi bez większych oporów, stalówka dobrze wyszlifowana, gładka, wymagała tylko lekkiej korekty skrzydełek(zbyt mocno ściśnięte połówki ziarna). Często wracam do tego pióra, to jedno z nielicznych piór w którym nie szlifowałem ziarna. Nie stronie od tanich piór, nie oczekuje od nich cudów, nie krzywie się na widok "rozjechanej" w cały świat stalówki z kwadratowym ziarnem wygładzonym maszynowo między dwoma krążkami. Mam swoje upodobania, wymagania i sam sobie szlifuje stalówki. Miłym zaskoczeniem jest gdy sprawdzam nowe pióro i uznaje że nic nie muszę przy nim robić. Dzisiaj to ewenement a kiedyś, 20-30 i więcej lat temu norma. Nie ważne czy to było tanie pióro, wręcz byle jakie. Po zakupie "tankowanie" i pisanie a nie cuda, mycie, ustawianie stalówki a tym bardziej szlifowanie. Byle jakie pióro pisało a nie udawało że pisze. Dzisiaj najlepiej być majstrem-użytkownikiem piór, mieć dodatkowy gen odpowiadający za zdolność szlifowania, polerowania itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie tak jest. To bardzo dobre narzędzie do pisania i nic więcej. Lubię porządne pióra i takim jest Stola. Gdyby się nazywało Andrzej, to też bym je lubił. To ma nie tyle wyglądać, co pisać i w tym znaczeniu sprawdza się znakomicie. Jednak nigdy nie osiągnie takiego statusu jak chociażby Lamy 2000, nie będzie miało osobnego fanowskiego forum lub nie osiągnie takich cen na eBayu jak chociażby m200 z drugiej ręki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...