Jump to content

Platinum #3776 Maestro


piko

Recommended Posts

Od pewnego czasu stałem się wielbicielem piór japońskich producentów, słynących na świecie z dobrej klasy swoich wyrobów. Pora więc zrecenzować pióro firmy Platinum model #3776 Maestro, którym posługuję się od kilku lat.

Model Maestro można nabyć na serwisie aukcyjnym, średnio w cenach oscylujących wokół 80 USD, co nie znaczy, że nie zdarzają się przypadkowe, dosyć znaczne odchyłki od tej tendencji (np. połowa tej ceny). Ale to już kwestia szczęścia czy też pecha (a raczej determinacji) kupującego.

Opisywany model to typowy przedstawiciel klasy średniej, wykonany poprawnie, według prostego i funkcjonalnego wzornictwa. W dłoni (nawet takiej o niezbyt wybujałym rozmiarze) leży dobrze i nie przeszkadza w tym założona skuwka, mimo że pióro w tym stanie osiąga całkiem sensowną długość 146 mm. Tworzywo z jakiego je wykonano jest nieco twardsze od stosowanego w Sailorach czy Pelikanach (powiedziałbym, że jest bardziej zbliżone do tego w Visconti Van Gogh), co daje nieco inne odczucia dotykowo-dźwiękowe przy zakręcaniu i opukiwaniu paznokciem. Oczywiście pióro nie służy do tego, aby je opukiwać lecz przeznaczone jest do pełnienia ważniejszych zadań, niemniej zdarza mu się występować w roli perkusji. I właśnie przy takich wstrząsach delikatnie odzywa się umieszczony wewnątrz konwerter obijający się o ścianki korpusu.

Opisywany egzemplarz jest wyposażony w stalówkę złotą, próby 585 (14 kt) w rozmiarze M. Jest to typowa współczesna twarda stalówka, gładko sunąca po powierzchni papieru z towarzyszącym temu nieznacznym szelestem. Podawanie atramentu jest więcej niż dostateczne, więc spokojnie można zaliczyć ten typ do klasy stalówek mokrych. Oczywiście, co nie jest tajemnicą dla bardziej zaawansowanych użytkowników piór, jakość papieru oraz gęstość atramentu w znacznym stopniu potrafią zmodyfikować charakterystykę kreślonych znaków, czyniąc je raz cieńszymi raz grubszymi, a samą czynność pisania bardziej lub mniej przyjemną. Platinum radzi sobie nieźle nawet na szorstkiej nawierzchni. Jak jest to często podkreślane przy różnych okazjach, japoński rozmiar M jest bardziej zbliżony do europejskiego F, co w przypadku tego pióra szczególnie się sprawdza (bardziej niż w modelach Sailora) – wg mojej oceny grubość jest identyczna z F Pelikana.

011xhg.jpg

014pp.jpg

016vm.jpg

Podsumowując mogę stwierdzić, że pióro jest warte swojej ceny. Prosty a jednocześnie prestiżowy wygląd oraz bardzo dobre prowadzenie, to chyba wystarczające przymioty świadczące na korzyść pióra. Osobiście jednak pisze mi się lepiej Sailorem jak i Pelikanem - są jakby "cieplejsze" w dotyku (chyba mają duszę

:)).

I jeszcze dla porównania, w towarzystwie (od lewej):

Waterman Hemisphere, Platinum Maestro, Sailor 1911 Profit, Sailor Professional Gear, Pelikan M200

009rx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Napisałem "cieplejsze" w cudzysłowie, czego oczywiście nie należy odbierać jako wskaźnika temperatury a raczej odczuć (inaczej mówiąc są one: more user friendly) B)

Podobnie ze stalówkami - ten model Platinum pisze z większym "szelestem" niż Sailor czy Pelikan, a ja osobiście wolę cichy tryb pracy stalówki. Trudno mi jednak ocenić czy to jest sprawa tego modelu/egzemplarza czy wszystkich piór tego producenta. Nie znaczy to jednak, że stalówka haczy czy coś takiego. Sunie gładko, jednak lepiej robi to mój Sailor czy Pelikan. Aż się prosi, aby wypróbować inny model Platinum dla porównania. Może kiedyś...

Link to comment
Share on other sites

Napisałem "cieplejsze" w cudzysłowie, czego oczywiście nie należy odbierać jako wskaźnika temperatury a raczej odczuć (inaczej mówiąc są one: more user friendly) B)

Na tym forum raczej wszyscy rozumieją o co chodzi;)

Strasznie ostatnio chodzi mi po głowie Izumo, inna bajka niż 3776. Z drugiej strony myśląc o japońskim piórze we łbie dzwonią mi 2 słowa: Nakaya oraz Sailor właśnie. Sailor bardzo... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...