Jump to content

Trwałość atramentów


Nicpon

Recommended Posts

Jest wiele atramentów o pięknych barwach, ale dla mnie osobiście się bardzo liczy, nawet jeżeli sporządzam krótką notatkę która nie ma wielkiego wpływu na potomnych, aby pozostawiony przeze mnie ślad był trwały. Dla mnie oznacza to, aby nie przestawał być widoczny, po prostu nie blakł z upływem czasu oraz był relatywnie odporny na wodę (miło również gdyby nie rozpuszczał, się w kilku popularnych rozpuszczalnikach organicznych np. metanol, aceton, ale to jest opcja - ale to jest moja osobista fanaberia ;)).

Większość popularnych niebieskich atramentów w najlepszym wypadku nie blaknie, ale raczej łatwo jest je usunąć wodą (na pewno wszystkie niebieskie Parkera, Watermana oraz Herlitz/Pelikan).

Już od jakiegoś czasu poszukuję trwałego atramentu o ciemnym kolorze, jednak nie czarnym. Kilka konkluzji do których doszedłem w przeciągu ostatnich kilku miesięcy:

Parker Blue - blaknie i dobrze rozpuszcza się w wodzie

Parker Blue-Black - nie blaknie, nieźle się trzyma podłoża, ale po potarciu też schodzi

Waterman Florida - nie blaknie ale można go usunąć wodą

Pelikan 4001 Blue - blaknie oraz schodzi łatwo z kartki

Camlin Royal Blue - blaknie o wiele mniej niż Pelikan, ale chyba z kolei o wiele łatwiej się rozpuszcza w wodzie

No i dwa czarne konie, atramenty Hero - czarny i blue-black, które po zaschnięciu nie ulegają odmywaniu przez wodę, a przy próbie pocierania schodzą dopiero razem z kartką. Ale nie ukrywajmy za pięknych kolorów nie prezentują, aczkolwiek idzie się po prostu przyzwyczaić i nieźle się czyta. Mógłbym po prostu iść trochę na łatwiznę i kupić po prostu Noodlersa z serii eternal albo bulletproof, ale abym nie miał za łatwo założyłem sobie, że atrament nie może kosztować więcej niż 50gr/ml.

Sądzę, że może warto byłoby może zrobić krótkie zestawienie bardziej trwałych atramentów wraz z podaniem krótkie opisu koloru, wrażeń jakie towarzyszą pisaniu oraz ceny zakupu (butelka lub za ml).

Link to comment
Share on other sites

Parker Quink Blue, Waterman Florida Blue, Pelikan 4001 Royal Blue - niezbyt wodoodporne. Parkera Blue-Black ani Camlina nie mam. Z tych z twojego zestawienia, które mam, najbardziej wodoodporne są chyba Hero. Jeśli się na nie zdecydujesz, bierz Blue-Black. Ja ten kolor nawet lubię. Czarny da się lubić chyba tylko z sentymentu. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...