Jump to content

Pilot Prera. A może coś innego...


Recommended Posts

Witajcie,

Właśnie zastanawiam się nad moim pierwszym poważniejszym piórem. Piszę okazyjnie, swoje prywatne notatki.

Mam na oku Pilota Prera. Więc mam oczywiście pytanie: F czy M? Jest duża różnica? No i z jakim inkaustami najlepiej współpracuje to piórko?

Oczywiście możecie spróbować nawrócić mnie na jakiegoś Sheaffera czy Hemisphere. Z chęcią posłuchał bym opinii użytkownika Pilota i któregoś z konkurentów.

A no i ktoś podzieli się wrażeniami z użytkowania Sailora Young?

Edited by Stajger
Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

Pilot Prera to sympatyczny maluch. Stalówki są takie same, jak w Pilocie MR. M-ka jest cieńsza od europejskiej.

Pasują do niego tylko oryginalne naboje Pilota, ale do piórka jest zwykle dołączony konwerter, który umożliwia korzystanie ze wszystkich atramentów w butelkach.

Nie zauważyłem, żeby grymasił z jakimkolwiek atramentem.

W porównaniu do odpowiednich cenowo Sheafferów (Gift 100 i 300) Prera jest wyraźnie mniejsza. Warto by "pomacać" pióro w sklepie stacjonarnym przed zakupem.

A co do Hemispherów, no cóż, albo się je lubi albo nie. To zupełnie inne pióro, choć jak się dobrze poszuka, to w zbliżonej cenie. Mnie bardziej odpowiada stalówka Pilota niż F-ka w Watermanie. Fajne są watermanowskie M-ki, ale w Polsce są rzadko dostępne i trzeba ich szukać na e-bayu lub w sklepach za granicą.

Wszystkie wymienione przez Ciebie pióra są dostępne w sklepach stacjonarnych, więc warto się samemu przymierzyć i porównać a potem poszukać przyzwoitej ceny :)

Link to comment
Share on other sites

Pilot Prera to dobre pióro, ale poważnym bym go nie nazwał ;) Powinien kosztować moim zdaniem tyle co Pilot MR, a wtedy miałbym pewnie jeszcze ze 2 sztuki :). Ja jestem z tego pióra b. zadowolony i chętnie po nie sięgam - z Pelikanem M200 zawsze w etui. Co do atramentów - z dwoma atramentami wydawało mi się jakieś suche (Pelikan Edelstein Ruby i Caran d'ache Saffron) Ale to raczej kwestia tych atramentów, a nie samego pióra. Cała reszta atramentów, których używam - bez zarzutu. Pióro jest stosunkowo krótkie, ale dla mnie wygodne ze skuwką i bez przy pisaniu. Ma dość szeroką sekcję, więc polecam się do niego przymierzyć (nie dla każdego będzie wygodne). Stalówka twarda, ale pisze się nią gładko. Ja mam M-kę i pisze ona mniej więcej jak F-ka Kaweco i Lamy. Moim zdaniem w sam raz na pióro do codziennego użytku. Naboje tylko Pilota - inne nie pasują. Ja w zestawie miałem konwerter Con-50. 

Link to comment
Share on other sites

Tez jestem posiadaczką Prery...a nie - szczęśliwą posiadaczką miało być ;-)  i chętnie po nią sięgam do szybkiego, dłuższego pisania. Jest bardzo lekka, maleńka - dla mnie to zalety, ale jak wyżej wspomniano, mnie też się nie kojarzy z "poważniejszym piórem" - ot, taki maluch do szybkich notatek.

Z różnymi atramentami daje radę, nie zauważyłam, żeby grymasiło. Ja mam stalówkę M - nie jest za gruba, ale to pojęcie względne, bo ja wolę grubszą linię /chociaż zaczyna mi się to zmieniać.../.

 

Waterman Hemisphere - nie mam więc się nie wypowiem.

Sheaffer 100 czy 300 albo Prelude - polecam, fajnie się prezentują. Jednak stalówki w pisanie twardsze w porównaniu z tą, którą mam w Pilocie...no ale to zależy co kto lubi /mój mąż tylko Sheafferowskie pióra uznaje, bo najlepiej mu się pisze tymi stalówkami/.

 

Podsumowując: wypróbuj w sklepie;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Też chodzi za mną Prera ale mam pewne wątpliwości...

- czy wersje kolorystyczne różnią się pod względem wykonania od demonstratorów? b. podoba mi się wersja kość słoniowa i demonstratory z tym, że te ostatnie są droższe o jakieś 10 euro.

- trochę boję się, że to pióro to grubasek - najlepiej mi w ręku leżą Kaweco Sport i Sheaffer Imperial. Hero 616 Jumbo (kopia? Parkera 51) to już dla mnie grubas.

 

A może jednak warto wybrać Platinum Balance?

Demonstratory Platinum wyglądają trochę tandetnie ale też nie widziałem dobrych zdjęć - może nie ustępują Pilotowi budową? Sporo osób chwali właśnie Platinum ze względu na stalówki ale spotkałem też opinie, że Platinum jest dość sztywne.

 

Będę kupował pióro ze stalówką M  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...