Jump to content

Omas Ogiva Alba - włoska robota


Recommended Posts

Nie lubię spaghetti. Pizzy nie jadam. Mimo to mam słabość do włoszczyzny. Włosi potrafią tworzyć rzeczy piękne, stylowe i eleganckie. Wystarczy spojrzeć na włoskie samochody, ubrania, sprzęt AGD. Opierając się na klasycznych liniach, pozwalają sobie na dużą dawkę indywidualizmu i ekstrawagancję. Co więcej Włochy są kolorowe. To kraj lazurowego nieba i nasyconej kolorami architektury. Włosi nie boją się kolorów, paletę barw mieszają i łączą pewnie i odważnie tworząc rzeczy wyjątkowe. Dotyczy to również produkowanych we Włoszech piór wiecznych. Wiele z nich jest dla mnie zbyt ozdobnych, ale są też perełki, których design jest mi bliski.

 

NIcYSW.jpg

 

Omasy podobały mi się od dawna, jednak na naszym forum recenzji i opinii dotyczących tej marki jest niewiele, a kiedy już się pojawiają, nie są przesadnie pochlebne. Ponieważ Omasy nie należą do piór tanich, przez długi czas nie ulegałem pokusie. Aż w końcu na którymś forumowym spotkaniu miałem okazję pobawić się Omasem Endera wykonanym z pięknego celuloidu. Pióro to zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Lekkie, wygodne, gustowne. Do tego świetnie piszące. Postanowiłem zaryzykować i zamówiłem sobie pióro, które podobało mi się odkąd zobaczyłem jego pierwsze zdjęcie - Omasa Ogiva Albę.

 

Omas – krótki rys historyczny

 

DyVTm7.jpg

 

qW0DA6.jpg

 

 

Spółkę OMAS (Officina Meccanica Armando Simoni) założył w 1925 roku w Bolonii Armando Simoni – miłośnik greckiej kultury, artysta i utalentowany inżynier. Twórca OMASa zwykł mawiać, że „pióro musi sprawiać, że pisanie stanie się przyjemnością”. Nie były to czcze słowa. Udało mu się stworzyć wiele fantastycznych piór wiecznych, które stały się ikonami włoskiego stylu. Warto wymienić chociażby dwunastościenny, zainspirowany grecką kulturą model Arte Italiana czy też tzw.  Doctor’s Pen, w którego korpusie znajdował się maleńki termometr. W 1927 r. powstał oparty na kształcie stożka model Ogiva.

 

Omas pozostaje spółką rodzinną, choć, niestety pod silnym wpływem korporacji. W 2000 r. spółkę przejęła Grupa LVMH. W latach 2000-2005 udało im się zniechęcić do siebie miłośników marki. Firma chciała zawojować rynek, wprowadziła modele wykonane z barwnego akrylu, ale ich design za bardzo odbiegał od tradycji marki, by utrzymać „starych” zwolenników. Dodatkowo pojawiły się liczne wpadki jakościowe, które nie zachęcały nowych konsumentów do sięgnięcia po Omasa. W 2007 roku większościowy pakiet udziałów OMASa odkupił od Grupy LVMH jej strategiczny partner na rynkach azjatyckich – Xinyu Hengdeli. Nie ulega wątpliwości, że firma będzie chciała osiągnąć profit rozwijając markę i wchodząc w nowe kategorie akcesoriów: portfeli, spinek, neseserków i tym podobnych kosztownych drobiazgów. Istotne jest jednak to, że mniej więcej od 2007 r. OMAS odbudowuje markę. Na rynku pojawiły się nowe modele piór wiecznych m.in. Omas Emotica a jakość piór wyraźnie się poprawiła. Fabryka wciąż mieści się w Bolonii, w centrali firmy wciąż pracują potomkowie Simoniego.

 

 

 

Ogiva Alba

 

 

Model ten powstał z okazji dziewięćdziesięciolecia istnienia spółki. Wypriodukowano dziewięćset osiemdziesiąt jeden egzemplarzy, po trzysta dwadzieścia siedem w każdym z trzech dostępnych kolorów: fioletowym, morskim i pomarańczowym. Wybór barw nawiązuje do kolorów zorzy polarnej (aurora borealis). Trudno byłoby oczekiwać, że Omas użyje w nazwie swojego pióra słowa Aurora, które jest nazwą jednego z jego najsilniejszych rynkowych konkurentów. Dlatego zdecydowano się na nazwę Alba (świt). Kolory są miłe dla oka, ale dla mnie wybór był prosty. Pomarańcza.

 

 

jztV1o.jpg

 

cXB2Bc.jpg

 

UBnG1t.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Alba jest częścią serii Omas Vintage bazującej na kształcie klasycznych Omasów z początków istnienia firmy. Model Ogiva ma klasyczny kształt, wyróżnia go stożkowate zakończenie skuwki i korpusu. Pióro zostało wykonane z tzw. cotton resin, czyli tworzywa sztucznego powstałego na bazie nasion bawełny. Produkcje tego materiału OMAS wypracował w 1970 r. Producent zapewnia, że jest to tworzywo miłe w dotyku (prawda) i wyjątkowo odporne na zarysowania (prawda).

 

 

 

cUAgBT.png

 

Wrażenia

 

bpsGzi.jpg

 

Fn2tfy.jpg

 

 

LBnZp7.jpg

 

GIU2Pd.jpg

 

 

UBnG1t.jpg

 

UOrut7.jpg

 

8ScgAi.jpg

 

VpG5xH.jpg

 

r4pl0e.jpg

 

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Samo opakowanie robi dobre wrażenie. Jest eleganckie i solidnie wykonane. Tylko kogo interesuje opakowanie? Mnie nie. Szybko więc odłożyłem je na bok – jest za ciężkie, żeby wzorem Stevena Browna rzucić je za siebie. Mógłbym kogoś zranić albo wybić dziurę w podłodze. Wyjąłem pióro i kiedy to zrobiłem, pomyślałem sobie – o co tyle szumu? Pióro jak pióro. Kolor ładny, ale skąd ta cena? Najwyraźniej w momencie wyboru opcji zapłać, nie czuwały nade mną duchy oszczędnych, zaradnych życiowo i stąpających twardo po ziemi przodków. Życie.

 

Nie zraziłem się jednak. Nabiłem pióro jednym z moich ulubionych atramentów – yu-yake z serii Iroshizuku i zacząłem pisać. I pisać przestać nie chciałem. Przeszło mi nawet przez myśl, że tym piórem mógłbym przepisać Trylogię Sienkiewicza.

 

Mimo dużych rozmiarów, Ogiva Alba jest stosunkowo lekka i doskonale wyważona. Świetnie układa się w dłoni. Karbowany korpus ładnie odbija światło a stalówka  dosłownie tańczy po papierze. Poezja.

 

Pióro zostało wykonane solidnie iż dbałością o szczegóły. Na sekcji znajduje się numer mojego egzemplarza. Klips jest niewielki, ale wygląda bardzo ładnie.

 

Stalówka

 

Elc8bW.jpg

 

O7AhvJ.jpg

 

TkzvOL.jpg

 

JwtJnN.jpg

 

y8l54F.jpg

 

qjlWXq.jpg

 

Omasa można zaopatrzyć w ostrze w piętnastu rozmiarach. Rodowane stalówki z osiemnastokaratowego złota nie fleksują, fleksują za to rodowane stalówki z czternastokaratowego złota oznaczone jako extra-flessibile.

 

Okazałem się nudziarzem. Wybrałem emkę. Pisanie nią to czysta przyjemność. Określiłbym ją jako stalówkę mokrą. Tym, co mnie w niej zachwyca jest lekkość z jaką sunie po papierze. Wreszcie znalazłem stalówkę, która podaje dużo atramentu i pozostawia nasyconą linię pod ciężarem pióra, bez dodatkowego nacisku. Jest to chyba najlepsza stalówka, jaką miałem do tej pory okazję pisać.

 

System napełniania

 

c9THO7.jpg

 

Ogivę wyposażono w tłokowy system napełniania, który bardzo mi odpowiada. Pióro zasysa około 1,5 ml atramentu. Mimo że stalówka i ebonitowy spływak podają go na bogato i tak jedno nabicie wystarczy na dłuższą zabawę.

 

Rozmiary

 

xqrDJF.jpg

 

Alba jest dużym piórem. Lamy Al-Star czy 2000 wyglądają przy niej jak anemiczne, ponure rodzeństwo.

 

Zamknięte – 147 mm

Otwarte – 132 mm

Waga – 22 g

 

Podsumowanie

 

 

Uwielbiam to pióro. Inne pióra go nie lubią. Siedzą w szufladzie i już prawie nie oglądają światła dziennego.

 

Czy oznacza to, że wreszcie znalazłem piórowego Graala? Wątpię. Za jakiś czas głód nowych wrażeń wróci, ale poprzeczka jest postawiona wysoko.

 

Pokuszę się o wymienienie plusów i minusów.

 

Plusy

  • design
  • jakość wykonania
  • kolor
  • stalówka

Minusy

 

  • cena (400 - 500 $)
  • ograniczona dostępność

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wyśmienita recenzja. Dziękuję za nią, choć powinienem może przekląć, bo teraz wiem o miękkich stalówkach w dużych piórach, a to oznacza uzupełnienia na liście potencjalnych zakupów.

Link to comment
Share on other sites

Wspaniale i z uczuciem napisana recenzja. Już, już się zapaliłam, czytając płonęłam coraz bardziej, ale doczytałam do miejsca, w którym podałeś cenę i mój entuzjazm zgasł był. Ale pióro piękne i wyjątkowe, bo zapewne niewiele takich egzemplarzy jest w naszym kraju. Gratuluję udanego zakupu.

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję świetnej recenzji, pięknych zdjęć i udanego zakupu. Ja do stylistyki firmy Omas długo nie mogłem się przekonać, ale chyba obaj przechodzimy jakby zbliżoną ewolucję - podobnie jak z tym "odsunięciem od czerwieni" w atramentowych brązach hahaha i coraz bardzej łakomie spoglądam na ich produkty, nie tylko pióra. Omas robi pióra eleganckie i klasyczne, nęcą pięknie 'wypracowane' stalówki. Coraz bardziej podobają mi się ich stylizacje. Piękne klasyczne kształty pióra i wymiary właściwie mój ideał - pióro otwarte 132mm, mniam :wub: Natomiast kolor korpusu jak dla mnie musiałby być inny, ale to zupełnie inna sprawa. Jeszcze raz gratuluję i 'zazdraszczam'.

Edited by endoor
Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

A mnie się coraz bardziej podoba :(

I znalazłem w jednym sklepie za niezłą (względnie) cenę.

I teraz muszę sobie tłumaczyć, że nie potrzebuję tego pióra :wallbash:

Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

Nie potrzebujesz. Ale chcesz :)

 

No i tu jest właśnie źródło konfliktu wewnętrznego :D

Jak przeczytałem na stronie Omas te stalówki są strasznie szerokie, F-ka ma grubość linii 0.6 mm a M-ka 1.0, czyli prawie jak italika TWSBI.

Czy tak jest faktycznie?

Edited by Markol
Link to comment
Share on other sites

Guest Dziku

Recenzja fajna, stalówka fajna, pióro podoba mi się średnio.

Raczej na nie nie zachoruję, choć dla pewności postaram się nim nie pisać. Kaweco Sport też mi się kiedyś nie podobało...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Dokładnie zdaję sobie sprawę, jakie wrażenia to pióro wywiera na właścicielu. Wiem, bo sam posiadam to pióro. Zakupiłem 2 sztuki (jedna na prezent) z TGPC kilka miesięcy temu. Temat poruszałem w poście OMAS OGIVA WANTED. Uderzyło po kieszeni okrutnie, ale było warto. Zachorowałem na to pióro dopiero jak jeszcze wcześniej miałem je w ręce; kolega udostępnił na próbę. Przedtem nie robiło na mnie wrażenia ponieważ kojarzyło mi się z tandetnym plastikiem. Oczywiście byłem w wielkim błędzie. Flexująca stalka 14K robi piękną robotę. Życzę właścicielowi dożywotniego użytkowania i pozdrawiam. Pizza i spaghetti jest jak najbardziej OK, zwłaszcza pizza.

Edited by bler
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...