Jump to content

Bleu Pervenche - J. Herbin

A  

16 members have voted

1. 1. Czy podoba ci się ten kolor?

Recommended Posts

logo_ship.jpg

Spółka J. Herbin jest firmą z tradycjami, na rynku funkcjonuje od 1670 roku. Obecnie spółka należy do koncernu Exaclair Inc, właściciela marek Clairefontaine, Rhodia, Brause czy G. Lalo.

Szczęśliwie dla nas wejście do struktur dużej międzynarodowej spółki nie wiązało się z ograniczeniem palety kolorów. W oficjalnej linii dostępnych jest 30 kolorów:

J+Herbin+Fountain+Pen+Ink++Available+in+

Planuję przygotować zestawienie całej linii 30 kolorów (bez serii 1670). Gdyby ktoś z was miał coś z listy brakujących, nie będę się wzbraniał przed próbką. 

1. Ambre de Birmanie
  2. Bleu Azur
  3. Bleu Myosotis
  4. Bleu Nuit
  5. Bleu Pervenche
  6. Bouquet d'Antan
  7. Bouton d'Or
  8. Cacao du Bresil
  9. Cafe des Iles
  10. Diabolo Menthe
  11. Eclat de Saphir
  12. Gris Nuage
  13. Larmes de Cassis
  14. Lie de The
  15. Lierre Sauvage
  16. Orange Indien
  17. Perle Noire
  18. Poussiere de Lune
  19. Rose Cyclamen
  20. Rose Tendresse
  21. Rouge Bourgogne
  22. Rouge Caroubier
  23. Rouge Opera
  24. Rouille d'Ancre
  25. Terre de Feu
  26. Vert Empire
  27. Vert Olive
  28. Vert Pre
  29. Vert Reseda
  30. Violette Pensee

Bleu Pervenche to udany atrament. Wprawdzie nie jestem fanem takich kolorów i używam ich rzadko, ale Bleu Pervenche uważam za udanego reprezentanta tego typu niebieskości. Flaszkę kiedyś miałem, ale odsprzedałem. Nowej nie kupię, bo za rzadko piszę w takim kolorze. Jeśli jednak lubicie podobne odcienie, warto dać temu Herbinowi szansę.

Ekspresjonizm abstrakcyjny

(czyli strzał strzykawką napełnioną atramentem na kartkę Mondi o gramaturze 90g, papier satynowany)

USxqZo.jpg

Krople atramentu na ręczniku kuchennym

bhyKRp.jpg

Oxford Recycled 90 g, Kaweco Sport Classic, B

6l0z0G.jpg

JJvHZE.jpg

KysCcU.jpg

Franklin-Christoph, Kaweco Sport Classic, B nib

TVIpiJ.jpg

W7Wqq6.jpg

Kalendarz, Kaweco Sport Classic, B nib

QWYx9r.jpg

BrgqJM.jpg

Edited by visvamitra

Sentymentalny, chyba sobie sprawię. I przypomniał mi pewną piosenkę Brassensa, w której są następujące linijki:

Un’ jolie pervench’ qui m’avait paru
Plus jolie qu’elle,
Un' jolie pervench' un jour en mourut
À coups d'ombrelle.

Guest Markol

Ładny :) Wziąwszy pod uwagę dobre własności pisarskie innych atramentów tego producenta jest to mocno kusząca propozycja.

Dzięki za recenzję :)

Guest Andrew

Nie mam pod ręką próbników CMYKa, ale na moim ekranie wydaje się błękitny :P nie to żebym widział różnicę między modrym a błękitem   :ph34r: 

O, przepraszam, jako grafik zgłaszam poprawkę -- to nie błękit, to kolor modry.

u mnie na wyświetlaczu nie chce być modrym ani fiu, fiu:

https://pl.wiktionary.org/wiki/modry

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w#B.C5.82.C4.99kit

ciekawostka, po angielsku nazwa koloru nawiązuje do barwy błękitu metylenowego (methylenum coeruleum).

no, a żeby było śmieszniej, nazwa nawiązuje do barwinka mniejszego (Vinca minor L.), który najczęściej ma taką barwę:

38017768.93569fca.jpg
twister par Piotr R.B.it, na ipernity

nawet we francuskojęzycznym Internecie nie znalazłem barwinka w kolorze tego atramentu.

Coeruleum, cerulean to właśnie modry. Błękit to niebieski kobalt lub ultramaryna.

błękit to i modry, i cyjan, i ultramaryna. coś jak węgiel (to koks, to antracyt).

Edited by rbit9n

No proszę cię! Turkus jest pomiędzy niebieskim a zielenią. Gadać tu z daltonistami  :gaah:

Hm... kamień półszlachetny zwany turkusem, jeśli ma kolor pomiędzy niebieskim a zielenią to chyba po obróbce na gorąco, kiedy został "zepsuty". Mam sznurek turkusów w takim oto niezapominajkowym kolorze, jak powyższy atrament :(

Pamiętam, w sklepie kolor wyglądał tak własnie, jak przedstawił go visvamitra. Tak, że tego... Modry. Fiołki maja rożne barwy płatków.

a coś Ty nagle z fiołkiem wyskoczył? na zdjęciu, wszak napisałem, jest barwinek, po francusku pervenche. zresztą fiołkowi poświęcony jest atrament violette pensee, a który odpowiada barwą fiołkowi psiemu (Viola canina L.).

Edited by rbit9n

a coś Ty nagle z fiołkiem wyskoczył? na zdjęciu, wszak napisałem, jest barwinek, po francusku pervenche. zresztą fiołkowi poświęcony jest atrament violette pensee, a który odpowiada barwą fiołkowi psiemu (Viola canina L.).

Z pewnością masz rację, ale o kwiatach to  nie ze mną jeno z moją zoną. Ona nie dość, że zna wszystkie nazwy w czterech językach, to jeszcze potrafi je dopasować do delikwenta. Ja jestem słabo przeszkolony. Mam tylko  kopać dziury w ogrodzie i przenosić ciężkie donice.

Hm... kamień półszlachetny zwany turkusem, jeśli ma kolor pomiędzy niebieskim a zielenią to chyba po obróbce na gorąco, kiedy został "zepsuty". Mam sznurek turkusów w takim oto niezapominajkowym kolorze, jak powyższy atrament :(

Zaufaj profesonaliście. Turkus to typowy niebiesko-zielony i takie miejsce zajmuje na każdej palecie. Modry to zimny niebieski, ale nie wpadający w zieleń. W mrocznym antykwariacie możesz nie widzieć dokładnie różnicy.