Skocz do zawartości

Pióra piszące baaardzo cienko


Polecane posty

Kupiłem chińskie piórka po 1.5 zł., piszące średnią eFką i wystrugałem niezłe EF. Dało się, przy pomocy zwykłych narzędzi do ostrzenia brzytew. Potem polerowanie i pisze lepiej niż niejedno moje pioro za pare stówek. Zresztą przed szlifowaniem też pisały lepiej niz wiele stalowek z droższych piór. Tak bywa w tej branży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Kupiłem chińskie piórka po 1.5 zł., piszące średnią eFką i wystrugałem niezłe EF. Dało się, przy pomocy zwykłych narzędzi do ostrzenia brzytew. Potem polerowanie i pisze lepiej niż niejedno moje pioro za pare stówek. Zresztą przed szlifowaniem też pisały lepiej niz wiele stalowek z droższych piór. Tak bywa w tej branży.

 

O ile pamiętam z zamierzchłej przeszłości, brzytwę ostrzy się na skórzanym pasie.

To jakżeś Ty te pióra ostrzył? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał rbit9n ostrzyłem na kamieniu, odziedziczyłem kilka, wraz z brzytwami. Nie znam gradacji ale tak na oko 2000-6000. Brzytwy ostrzy się "pod włos" na kamieniu, raz na 50-70 goleń, natomiast na pasku "z włosem" za każdym razem praktycznie, zresztą zależy to od brzytwy i jej stanu. Wyprowadzenie ostrza wymaga pewnej wprawy.

 W kwestii stalówek, widziałem filmiki o pracy mistrzów japońskich i nimi się sugerowałem, na węższych bokach kamieni (by ich nie zniszczyć) sporządziłem wąskie rowki i w nich to szlifowałem powoli stalówki, głównie boczne krawędzie irydu. Podglądałem pod lupą 10x. Polerka na pylastym bardzo kamieniu i na umywalce. Narzędzia może niezbyt profesjonalne ale efekt przyzwoity. Mam zamiar zakupić micromesha, jednak zakup muszę z kimś skonsultować, bo wiedzy w tym względzie nie mam żadnej. Nie wiem jak by się sprawdził dremel i czy można kupić odpowiednie kamienie do szlifowania. Japończycy używali coś na kształt szlifierki- dremela, ale jakie to mialo obroty i jakie kamienie stosowali nie wiem? Ręcznie szlifuje się długo, ale trudniej coś ukisić i łatwiej podglądać efekty pod lupą.

p.s. mam wrażenie, że dalsze polerowanie irydu następuje już w trakcie pisania, troche to trwa ale czuje sie, że po jakimś czasie jest już w miarę gładko.

Edytowano przez chomsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam komplet płócien ściernych micromesh na piance. przy ich użyciu zaokrągliłem ścięte ziarno w parkerze 51. nie pokażę, jak wygląda przed i po, bo mam tylko przed, ale wierz mi na słowo, że jest bardzo dobrze teraz.

 

tak było przed:

 

zlatki_00010.jpg

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem chińskie piórka po 1.5 zł., piszące średnią eFką i wystrugałem niezłe EF. Dało się, przy pomocy zwykłych narzędzi do ostrzenia brzytew. Potem polerowanie i pisze lepiej niż niejedno moje pioro za pare stówek. Zresztą przed szlifowaniem też pisały lepiej niz wiele stalowek z droższych piór. Tak bywa w tej branży.

Czy mógłbyś podać nazwy/markę tych piórek po 1,5 zł i do filmików z japońskimi mistrzami szlifującymi pióra?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piorka chyba nie mają nazwy?!! Są transparentne, w różnych kolorach i mają ksztat/wielkość Kaweco Liliput. Wypisz, wymaluj. Namalowane były drobne kwiatuszki, ale zeszły pod patyczkiem i plastik jest zupełnie przeźroczysty. Będąc pod złym wpływem forum, z nudów uczyniłem z nich pióra zakraplaczowe. Potem namiętnie szlifowałem stalówki. Kupiłem w sklepie "wszystko po 5 złotych", w miasteczku Dynowie. Ale piórka wbrew nazwie sklepu były po 1,5 zł. Wykupiłem całą partię, 7 czy 8 sztuk. Za naukę się płaci!

Pozdr. Ch.

Edytowano przez chomsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...