Skocz do zawartości

Problem z wyborem pióra wiecznego.


Polecane posty

Witam!

Jak w tytule mam problem z wyborem pióra wiecznego. Od parunastu lat piszę piórem z przerwami, ale zawsze wracam do pióra ze względu na lekkość w pisaniu w porównaniu do długopisów. Były to wyłącznie pióra do 10zł. Parę lat temu będąc na studiach kupiłem sobie pióro Herlitz my.pen M, które strasznie lekko sunie po kartce (nie czuć drapania), ale piszę bardzo drobnym druczkiem, więc M jest trochę za grube moim zdaniem.  Jakieś rok temu kupiłem Omega Zenith F, tutaj grubość była w miarę, lecz pióro moim zdaniem jest za lekkie i trochę drapie. Dodam, że naboje do tych piór to były jakieś tanie typu (krótkie) 20 szt. za 5zł.

 

Doszedłem do wniosku, że chciałbym kupić jakieś lepsze pióro w miarę ciężkie o grubości F. Od kilku dni zacząłem, więc szukać pióra do kupna, czytając te forum oraz jego starszą wersje. Na razie wybrałem następujące pióra:

Sheaffer Gift 100

Waterman Graduate

Lamy AL-star

 

Mam kilka pytań jednak przed ostatecznym wyborem:

- czy odczuwa się dużą różnicę w pisaniu, pomiędzy trzema wymienionymi piórami, a tymi tanimi, które posiadam (lub innymi tanimi do 10zł z marketów)?

- czy atrament firmowy Sheaffer, Waterman, Lamy jest lepszej, jakości od tych tanich marketowych i można to łatwo zaobserwować bądź odczuć podczas pisania?

 

Ogólnie rzecz biorąc interesuje mnie czy jest widoczna różnica pomiędzy droższym a tańszym, czy po prostu płacimy za nazwę marki?

Pióro będzie służyć do robienia w miarę długich notatek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

poruszyłeś kilka moim zdaniem sprzecznych kwestii

np. pióro ciężkie - wyklucza długie notatki

z tego względu Scheaffer - odpada

np. Pióro "markowe" musi być drogie w sensie że się za "coś" płaci

tu Graduate wskazuje że to pióro odpada w tej kwestii biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość

 

pozostaje więc LAMY

... ale niestety ono w grubości F jest porównywalne z MyPen

więc jeżeli - to tylko EF

 

ale biorąc pod uwagę "pełne" zadowolenie

a więc 

Dobra Marka

oraz Cena - która zapewnia dobrą jakość

oraz wymagania do ciężkości + długie notatki + pisane cienko

mam dla Ciebie propozycję :)

 

Lamy Studio z EF wykonanie metal

6953789135_d0c2389afc.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pióro cięższe nie wyklucza długich notatek, raczej pióro źle wyważone. Sam robie często notatki Scheafferem Gift 300 (bez skuwki) i nic sie nie dzieje. I polecalbym Tobie to pióro.

Lamy Alstar to jak pisze andreo tylko EF. To bardzo fajne pióra. Watermanów nie znam, nie posiadam żadnego. Lamy Studio jeszcze także nie mam, ale sądząc z jakości tańszych modeli i recenzji to bdb wybór.

Jeżeli tańsze piora a dobrze wyglądające to proponuje chińskie, ale musisz zwrócić uwagę na grubość stalówki. Tam przeważnie jest coś między E a M w kierunku M. W Arisie opisują jaką dany model ma stalówkę. Cienkie piszą naprawdę cienko.

Napisz górną cenę pióra to będzie łatwiej coś doradzić.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Z niedrogich, piszących cienką linią mogę polecić Jinhao 911, taki wyrób parkeropodobny.

Na temat stosunku ceny do jakości i satysfakcji wylano już na tym Forum morze słów.

Celując w przedział około 100 zł cudów, w porównaniu z tymi tańszymi, bym się nie spodziewał.

Choć to zależy głównie od oczekiwań poszukującego ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pióro cięższe nie wyklucza długich notatek, raczej pióro źle wyważone.

Dokładnie o to chodzi :)

 

i a'prop nie odnieśliśmy się do kwestii atramentu...

bo tu panuje zupełna dowolność

ja na przykład pisałem co najmniej kilkunastoma rodzajami atramentów i nie stwierdziłem wśród nich mankamentów użytkowych...

 

a jedyne kryterium to - ŁADNY kolor :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przeznaczyć około 150 zł.
Lamy Studio podoba mi się, lecz w tej chwili odpada ze względu na koszt.

Po zebraniu trochę informacji zastanawiam się nad kupnem Sheaffer Gift 300.

Pomyślałem tak: „a co mi tam jak będzie za ciężkie to za jakiś czas najwyżej poszukam czegoś lżejszego”  :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...