Skocz do zawartości

Visconti van Gogh - włoski elegant


Polecane posty

W ubiegłym roku w moim piórniku pojawiło się sporo piór. Na ten rok plany mam skromne, planuję poszerzyć kolekcję o Conida Slimline lub Minimalistic+. Tani nie jest, więc wciąż się waham, ale wszystko wskazuje na to, że mam słaby charakter.

 

 

W międzyczasie trochę uporządkowałem szufladę, przyjrzałem się swoim skromnym zbiorom i wiem już, które pióra ze mną zostaną a które prędzej czy później pojawią się na targowisku.

 

Visconti Van Gogh na pewno ze mną zostanie.

 

 

Pióro to podobało mi się od dłuższego czasu, zresztą byłem ciekawy, jak włoszczyzna sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Początkowo przymierzałem się do pomarańczowego Rembrandta, ale po wizycie w Bazarniku i wypróbowaniu kilku piór marki Visconti, uznałem, ze Van Gogh lepiej układa mi się w dłoni. Co więcej Van Gogh jest dostępny w kolorze żółtym, a ja mam do żółtego słabość. Decyzja zapadła. Trzeba było znaleźć okazję.

 

 

Okazja pojawiła się w Holandii. Znany i lubiany sklep La Couronne du Comte zaproponował rabat 15 % na cały asortyment i darmową wysyłkę zamówień o wartości przekraczającej 100 euro.

 

Resztę dopowiedzcie sobie sami.

 

Dwa tygodnie po zamówieniu Van Gogha w wersji Sunflowers, w konkursie internetowym wygrałem Van Gogha Room in Arles. 

 

Symaptyczni panowie.

 

Krótki rys historyczny

 

0trm1l.jpg

www.cultpens.com

 

Spółka Visconti została założona we Florencji w październiku 1988 roku przez Dantego del Vecchio, entuzjastę i kolekcjonera piór wiecznych. Dante prowadził przez 10 lat sklep z artykułami piśmienniczymi, ale rynkowa oferta nie satysfakcjonowała go do końca. Zaczął myśleć nad stworzeniem własnej marki piór wiecznych. Znał rynek dóbr luksusowych, znał odbiorców, miał charyzmę i dziesiątki pomysłów. Miał też – co istotne -  oszczędności, które przeznaczył na uruchomienie produkcji.

 

Jedną z luk, które założyciel firmy dostrzegł na rynku, był brak piór wykonanych z celuloidu. Dlatego też pierwsze modele piór Visconti wykonano z tego właśnie miłego dla oka i przyjemnego w dotyku, ale trudnego  w obróbce, materiału. Pierwszym modelem zaproponowanym przez Visconti był model Classic z tłoczkowym systemem napełniania.

Do wykończeń piór Visconti stosuje się metale szlachetne, takie jak platyna, pallad, złoto czy srebro. Firma ta jako pierwsza wprowadziła na rynek stalówkę platynową oraz opatentowała wiele technik systemów napełniania wiecznych piór takich jak „High power filler” oraz stworzyła i opatentowała kałamarz podróżny.

 

Twórczy gość.

 

Van Gogh

 

Seria piór Visconti Van Gogh obejmuje dwanaście egzemplarzy piór wiecznych w kolorach zainspirowanych obrazami Vincenta Van Gogha. Cały zestaw można kupić za ok. 2000 euro.

 

mNVs9a.jpg

 

giardino

 

Co do słoneczników, istnieje kilka dzieł malarskich, które zna niemal każdy, nawet osoby, będące na bakier ze sztuką. Do takich obrazów można z pewnością zaliczyć „Mona Lisę” Leonarda da Vinci, „Krzyk” Edwarda Muncha, „Panny z Avignon” Pabla Picassa oraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Każdy z tych obrazów stał się symbolem malarstwa danej epoki i niedoścignionym wzorcem dla współczesnych artystów. Cykl płócien z kwiatowym motywem to największe arcydzieło holenderskiego malarza, docenione jednak dopiero po jego śmierci.
Inspiruje do dzisiaj nie tylko malarzy, zainspirował również tworzących pióra w piętnastowiecznej willi projektantów z firmy Visconti.
 

Opakowanie

 

MIAOOo.jpg

 

BIfLF2.jpg

 

sbiVn2.jpg

 

Visconti Van Gogh sprzedawany jest w eleganckim trójkątnym etui, wewnątrz którego znajduje się pióro i cyfrowa reprodukcja obrazu. Reprodukcja ta jest niskiej jakości, rozdzielczość dobrano nieszczęśliwie a pikseloza razi w oczy. Nie jest to może pióro z półki super-premium, niemniej za blisko 1000 PLN można oczekiwać większej dbałości o szczegóły.

 

Pudełek nie zbieram, przeważnie od razu się ich pozbywam, wolę skupić się na piórze.

 

Wrażenia

 

oGKppR.jpg

 

sC0lsG.jpg

 

BRlZeT.jpg

 

R6VlIS.jpg

 

 

 

 

 

s0MS5J.jpg

 

 

Van Gogh jest piórem wykonanym starannie, z wykorzystaniem dobrych jakościowo materiałów. Żółte tworzywo sztuczne jest miłe w dotyku i prezentuje się bardzo atrakcyjnie w świetle dziennym.Zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy to "drogocenna żywica" wręcz mieni sie barwami.

 

Pióro ma klasyczny wrzecionowaty kształt, zakończonie wykonano z metalu. Skuwkę opasa dość gruby, metalowy pierścień, na którym widnieje nazwa modelu. 

 

C5Urlc.jpg

 

Charakterystyczny jest klips Visconti w kształcie łuku. Zdaniem Dantego del Cecchio symbolizuje przyjaźń i jedność. Niech mu będzie. Mnie klips ten początkowo przeszkadzał, ale z czasem bardzo go polubiłem. Jest świetny.

 

QMoZCI.jpg

 

R3wZcf.jpg

 

 

Konstrukcja

 

LqgncW.jpg

 

r0wjGO.jpg

 

1WSKX5.jpg

 

uWqOLt.jpg

 

Pióro wykonano starannie z uzyciem dobrych materiałów. Co je wyróżnia?

 

  1. Metalowy klips z nazwą producenta
  2. Magnetyczny system zamykania pióra
  3. System My-pen - na skuwce znajduje się logo Visconti. Na miejscu trzyma je magnes. Logo to można zastąpić spersonalizowaną płytką, na przykład z inicjałami albo znakiem zodiaku

 

Stalówka

 

xbqt7B.jpg

 

9rLC1J.jpg

 

YOOJql.jpg

 

0lLKeJ.jpg

 

sC0lsG.jpg

 

i6KUl1.jpg

 

Stalówki w obydwu Van Goghach wymagały gruntownego oczyszczenia, zanim pisanie nimi stało się przyjemne. Początkowo przepływ był słaby a pióra pisały sucho. Po wymyciu stalówek w wodzie z kroplą detergentu, sytuacja uległa znaczącej poprawie. Stalówki zaczęły pisać tak, jakbym tego oczekiwał – pod ciężarem pióra, bez dociskania go do papieru.

 

Co do kwestii technicznych – Van Gogha wyposażono w stalową stalówkę dostępną w trzech rozmiarach: F, M i B. W słonecznikach mam M-kę, w Pokoju w Arles F-kę. Stalówki są grawerowane a tzw. breather hole ma kształt półksiężyca. W jednym z wywiadów Dante del Vecchio powiedział, że jest to ukłon w stronę jednego z jego ulubionych systemów napełniania pióra wiecznego - Crescent Fillera wykorzystywanego w Conklinach.

 

 

 

Wymiary

 

yYW4vX.jpg

 

GIn1qr.jpg

 

Podsumowanie

 

Visconti van Gogh to pióro, którym lubię pisać w pracy i  w zaciszu domowym. Mimo że sprawia wrażenie solidnie wykonanego, mam obawy oprzed zabraniem go w plener albo wrzuceniem do plecaka razem z kluczami. Funkcję pióra do zadań bojowych spełnia u mnie Lamy 2000 – dla mnie pióro niemal doskonałe. Visconti van Gogh to z kolei pióro bardziej przyjemnościowe, mniej praktyczne. No wiecie, taki włoski kabriolet.

 

Nie wiem, czy mogę je polecić. Raczej nie. Nie jest to w żadnym razie pióro konkurencyjne cenowo. Za blisko 1000 PLN można kupić pióro ze złotą stalówką i z interesującym systemem napełniania. Można też wyposażonego w tłoczek i stalową stalówkę Van Gogha.

 

Dobrze jest mieć wybór ;)

 

Wolę stalówki stalowe od złotych, ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób brak złotej stalówki i metalowa sekcja zdyskwalifikują Van Gogha. 

 

Ja jestem ze swoich Van Goghów zadowolony i planuję dokupić jeszcze jednego, tym razem ze stalówką B. A będzie to pióro zainspirowane tym obrazem:

 

pXAh68.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Bardzo fajna recenzja :)

Ja mam wersję "Starry night", bo z kolei mam słabość do granatowych piór.

Mój van Gogh pisał od razu "na bogato", nawet trochę za bardzo jak na mój gust. Początkowo używałem do niego nabojów Visconti, potem zalałem Iroshizuku i wtedy zaczął trochę grymasić i przerywać. Artyście trudno jest dogodzić ;)

Ale ogólnie jestem również zadowolony z tego pióra, choć wydatek ok. 850 zł mały nie był i z tego powodu chyba ograniczę się do jednego van Gogha w mojej kolekcji :D

P.S. podobno wzory na korpusie pióra powstają przypadkowo w czasie produkcji i są niepowtarzalne jak linie papilarne. Ciekawe czy to prawda.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja :) Z Visconti za te pieniądze, no może 200 pln więcej można dostać limitowaną edycję Gallus Anonymus, bardzo ładne i z palladową stalwką ;]

 

Osobiście z Visconti kusi mnie Homo Sapiens Bronze Age Oversize :D długa nazwa i wielkie pióro, z ciekawym systemem napełniania, niestety cena prawie dwa razy wyższa niż prezentowanego modelu.

btw. Tego chyba nie bałbym się zabrać w plener bo w 50% wykonane jest z bazaltu dzięki czemu jest bardzo wytrzymałe ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja te stare Van Goghi znam tylko ze zdjęć. Może kiedyś.

 

@elessar - mnie też kusi Homo Sapiens :) Ale raczej stalowy midi. Chociaż wersja bronze wygląda rewelacyjnie.

 

@Romii - da się taniej. W La couronne du Comote kosztuje chyba około 200 euro. W appelboompennen 195 euro (darmowa wysyłka). A dzisiaj na kod website15 mają zniżkę 15% na caly asortyment (oprócz piór MB).

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

A jak z zasychaniem po dłuższym leżakowaniu?

 

Z moich doświadczeń całkiem nieźle. Po ok. 2 miesiącach leżenia odłogiem odpalił bez szczególnie brutalnych rękoczynów, nie wymagając odkręcania odwłoka i siłowania się z konwerterem ;)

Po dłuższym spoczynku (chyba około 4 miesięcy) już tak dobrze nie było, ale w końcu bez cudów, to nie długopis :)

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjna recnzja (jak zawsze zresztą), a i pióra bardzo fajne. Bardzo lubię Visconti, a metalowa sekcja nie jest dla mnie żadną przeszkodą. Natomiast główny problem tego pióra to trochę przesadzona regularna cena... myślę, że gdyby producent trochę ją obniżył to sprzedaż była by znacznie większa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@elessar - mnie też kusi Homo Sapiens :) Ale raczej stalowy midi. Chociaż wersja bronze wygląda rewelacyjnie.

MIałem okazję pisać wersją oversize, ze stubem 1.3. Wtedy zachorowałem na ten model. Materiał, rozmiar, stalówka, wszystko w tym piórze jest idealne, z wyjątkiem ceny. Za każdym razem kiedy fundusz piórowy się zasili, kupuję coś bardziej osiągalnego :D Od piątku w drodze jest Parker 51 SSACZ :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...