Skocz do zawartości

Osmiroid 65 & 75


Polecane posty

Miałem dzisiaj sporo wolnego czasu, więc zająłem się tym, czym każdy początkujący pióromaniak powinien się zająć - czytaniem recenzji i ślinieniem się do obrazków. A, że akurat się bawiłem moimi zabawkami, chciałem poczytać, jak się inni bawią -  a tutaj pustki. Więc postanowiłem uraczyć forumowiczów moją krótką notką na ich temat (do tejże załączone są zdjęcia, niestety, jakości słabej).

 

Osmiroid 65

 

Na początek wersja popularniejsza, czyli Osmiroid 65. Moje jest czarne, trochę na nim rys, imprint czytelny bez żadnego problemu - "Osmiroid 65 England JL". Pióro ma podłużny, cylindryczny kształt, przy czym na linii skuwka-sekcja jest wyraźny uskok. Skuwka zakręcana, na niej jeden pierścień. Klips jest sprężysty, skuwka pod nim jest specjalnie spłaszczona - mi to w niczym nie pomaga, i tak nie używam. Sama skuwka jest dziwnie zakończona, na górze mamy wgłębienie.System napełniania to lever-filler, dźwigienka chodzi bardzo ładnie, nic nagle nie odskakuje z powrotem, ale jak dla mnie, to mogłoby więcej tego atramentu nabierać, nie po to mam to pióro, żeby pisać suchą F-ką. Pióro jest leciutkie, ale pewnie siedzie w ręce, pisze się wygodnie. Jeśli ktoś ma małe ręce, odradzam pisanie z nałożoną skuwką. Sama stalówka omówiona będzie później, na razie powiem tylko, że można wykręcać bez obaw ;). Samo pióro dosyć często przewija się na portalach aukcyjnych, i można je dosyć tanio dostać - gdyby ktoś chciał, to radzę kupić od razu z kilkoma stalówkami, kupowanie ich oddzielnie będzie dużo kosztowniejsze. No i zdjęcie, raczej poglądowe. 

 

fg5T2b9.jpg

 

 

 

Osmiroid 75

 

To według mnie dużo ciekawsza opcja, niestety, trochę trudniej go dostać. Pióro nieznacznie krótsze, ale jest też dużo smuklejsze, przez co wydaje się małe. Imprint też czytelny - "Osmiroid 75 England KJ". Rys zebrało znacznie mniej, ale wykonane jest z tego samego czarnego plastiku. Napełnianie - system tłoczkowy, tłok chodzi bardzo gładko, ładnie wciąga atrament, tylko jakimś cudem, tłok mi się wziął, i pobrudził, od tej złej strony  :angry: . Okienko poglądu aktualnie zielone od atramentu, po przemyciu transparentne, przeźroczyste. Tutaj przebija 65 pojemnością.

 

EtzLUQY.jpg

 

Skuwka też mniejsza, ale też ma jeden pierścień, i taki sam klips (ciekawe logo ma firma Osmiroid, koło wpisane w kwadrat), tylko zakończona jest inaczej - na górze jest lekko wypukły, chromowany owal. Po zakręceniu, jest jakby bardziej "wcięta" w korpus, pióro według mnie na tym zyskuje. 75, jak już wspomniałem, znaleźć jest dużo trudniej, najwyraźniej bardziej podoba się użytkownikom :). I znowu, zdjęcie.

 

Me2vEW6.jpg

 

 

Stalówki

 

To chyba najciekawsza część. W każdym Osmiroidzie, stalówki są wykręcane (w tych starszych zespół spływaka ze stalówką, w tych nowszych cała sekcja). Mi tymi stalówkami piszę się wspaniale, płyną wprost po papierze (tylko trzeba trzymać prosto, inaczej się wrzynają :P ), ładnie podają atrament, sama radość :D. A tych stalówek trochę narobili, przy czym te starsze wykręcane, pasują podobno do piór Esterbrook. A modele są następujące:

-normalne modele do pisania z irydem na końcu, od extra-fine do broad (przy czym fine oraz medium były w wersjach soft, oraz hard)

-italiki, w wersjach straight (ścięta prosto) oraz oblique (ścięta ukośnie w lewo, przynajmniej u mnie), w wielu gabarytach, i w wersjach dla leworęcznych (mam kilka, zakupionych przez przypadek, i oświadczam, że pisać nimi nie umiem  :P ) ;

-wersje specjalne : do pisania nut, do cooperlate, oraz stalówka szkicowa (na te dwie ostatnie poluję).

 

Dokładna strona z opisem stalówek tutaj - zdjęcie użytkownika nigelg z FPN.

 

Próbka pisma stalówki italic oblique broad:

 

unIryYh.jpg

 

Na koniec porównanie rozmiarów, jeśli ktokolwiek ma jakieś pytania, chętnie odpowiem.

 

44MuhKD.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter - dziękuję :)

 

Rittel - tak sobie myślałem, że ktoś zauważy to podobieństwo :D. Niektóre litery w tym kroju wyglądają naprawdę dziwnie z naszej perspektywy, szczególnie, jak są dwie wersje "r" małego. Od Plumixa (mojego przynajmniej) jest o niebo lepszy w wykonaniu, a stalówkami go też przebija.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...