Skocz do zawartości

Stalówka BB/B; Plumix jest do kitu; inne pióro.


Polecane posty

Cześć wszystkim!

 

Zakupiłem Plumix B oraz BB.

Z B jestem średnio zadowolony- strasznie drapie, zdarza się, że przerywa, jest raczej suche niż mokre. Ogólnie jednak da się pisać. Za 20 zł. jest ok.

BB natomiast połamałem ze złości. :D Już mi przeszło. No tragedia, fatalny przepływ, przerywało raz za razem. Użyłem atramentu Pelikan Edelstein Mandarin.

 

W każdym razie, możecie mi polecić jakieś pióro w cenie do 100 zł. ze stalówką BB lub B, które będzie sunąć gładko, jak mój Faber Castell Basic? I żeby nie przerywało; by był dobry przepływ. Stalówka może być ścięta, zaokrąglona, płaska, to już obojętnie, byleby była szersza niż M. 

 

Co powiecie o Lamy Safari ze stalówką B? Z tego co rozumiem to można tam nawet wymieniać stalówki, które można dokupić oddzielnie. Byłoby to lepsze niż Plumix?

 

Bonus: Czy tłoczek Pelikan pasuje do Pilot MR?

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdziwiony. Moje Plumixy śmigają aż miło. Może stalka jest źle osadzona na spływaku, albo jakiś syf się dostał do kanału. Wyjmij stalówkę i spływak z sekcji (to banalne), wypłucz dokładnie, wysusz, złóż do kupy (również banalne) i wtedy wypróbuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zanim rozwaliłeś pióro, warto było sprawdzić z innymi atramentami. Moje wszystkie Piloty, które mam (3 Plumixy - M. B, i BB, Prera i MR) są okrutnie suche z atramentami Pelikan Edelstein Ruby i Caran d'ache Saffron. Z innymi  (Rohrer & Klingner, Pelikany i watermany rożnej maści) - bez problemu.

 

Tani Plumix jest dobry, bo jest tani i dobry :) A co do innych Piór - jeśli lubisz mokre stalówki - rozważ Kaweco Classic Sport B, lub BB- siedemdziesiątparę złociszy, ale tam tylko krótkie naboje, lub mały śmieszny konwerter się zmieści, poza tym pióro super moim zdaniem. 

 

Jest jeszcze sprawa prowadzenia stalówki po papierze, ale o tym pewnie wiesz ;)

Edytowano przez m_cudny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Plumixy pisały fajnie, do momentu, w którym jest rozłożyłem i wymyłem:P Żartuję;) Atrament się w nich zbiesił.:P Rozważ Kaweco Sport transparent przerobiony na eyedroppera. Mam stalkę B w bordowym i jest niesamowicie gładka i miło soczysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne odczucia co do stalówek B (italic) pilota (akurat z 78g) co Ty. Dla mnie ta stalówka jest zbyt sucha. Mi, moim egzemplarzem dobrze pisało się jedynie przy użyciu niebieskiego parkera, Iroshizuku i "normalnego" atramentu Pilota. 

Może piszemy podobnie, może mamy pióra Pilota z podobną niedoskonałością.

Lamy mi się dobrze pisze, a dodatkowo, jeśli szukasz czegoś z grubszą stalówką to jest 1.5mm albo 1.9mm italic. (B w plumixach i 78g to właśnie italic, B w lamy jest normalną "okrągłą" stalówką) Możesz też poszukać i kupić pióro + dodatkową stalówkę wtedy możesz ją zmienić samemu i raz mieć normalną/codzienną np M czy B, a raz Italic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi, moim egzemplarzem dobrze pisało się jedynie przy użyciu niebieskiego parkera, Iroshizuku i "normalnego" atramentu Pilota. 

 

Ciekawe, bo z moich doświadczeń atramenty Parkera i Iroshizuku mają diametralnie różne własności pisarskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić Plumixa za 20 zł?

Na popularnym portalu aukcyjnym bez problemu za 23 zł. Przy jednej sztuce wysyłka czyni różnicę, ale jeśli kupić ich więcej lub kupować przy okazji innych zakupów to w kwocie 25 zł się zmieścisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w Xero Pol w Radomiu, przez internet. Jest tam Plumix za 21,70 zł. Także trochę uogólniłem, ale niedużo. :D

No dobra, to Lamy wygląda fajnie, zwłaszcza ta Vista Transparentna. Znacie jakieś sklepy w Polsce, gdzie mógłbym zakupić przez internet taką Lamy, ale już ze stalówką np. 1,5 lub 1,9, lub 1,1? Bo B to chyba będzie za małe (wygląda na zdjęciach jak M w Faber Castell). Chodzi mi o to by w piórze już była jedna z tych stalówek, które wymieniłem; bym nie musiał jej dokupywać oddzielnie, bo to kolejne 35 około złotych. :D

 

Kaweco Sport wygląda baaaardzo fajnie, ale znalazłem tylko ze stalówkami B. Grubszych nie widziałem. Są? Bo jak są to bym nad nim pomyślał. :D

 

Acha, tak sobie teraz jeszcze kombinuję, że może przyczyną słabego przepływu jest po prostu tłoczek pelikana w moim Plumixie? Mieliście jakieś problemy z tymi tłoczkami? Niby zassało u mnie co miało zassać do środka, ale nie wiem...może nie popuszcza tego atramentu tyle ile potrzeba? Może jakiś inny tłoczek?

 

Pozdrawiam serdecznie i licze na dalsze odpowiedzi! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości wpisów o Plumixach zachwalane są stalówki M i B. Z moich doświadczeń wynika, że co drugi Plumix wymaga tuningu.

Pierwszy ze stalówką F o mało nie wyleciał przez okno. Po zmaltretowaniu stalówki przez kilkakrotne przyciskanie do podłoża i odgięciu z powrotem, nagle zaczął pisać płynnie jak Lamy. Kolejny ze stalówką EF najpierw drapał jak igła, potem zaczął pisać normalnie, ale przy minimalnym dociskaniu pióra do podłoża, a i tak wydaje dźwieki jak przy pisaniu gęsim piórem. Nastepne dwa ze stalówkami BB wystartowały od razu (kupione tydzien póżniej w tym samym sklepie). Ostatni, kupiony tym razem w łempiku, ze stalówką M nie ma ochoty popłynąć, ciągle przerywa.

Na początek lepiej wybrać Parkera Vectora F lub Lamy Al-Star EF (1.5 mm to do kaligrafii) - startują od razu.

Edytowano przez Didi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek lepiej wybrać Parkera Vectora F lub Lamy Al-Star EF (1.5 mm to do kaligrafii) - startują od razu.

 

Vector startuje od razu? Chyba w kierunku kosza. :P Przecież to patyk, nie pióro. Jeszcze nie miałem sytuacji, żeby nie wymagał rozpisania.

Jaką stalówkę masz na myśli pisząc "Lamy Al-Star EF (1.5 mm to do kaligrafii)"?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie Vectora z Plumixem to dla Plumixa obelga. Ostatnio Plumixami szerzę piórozę i na okoliczność prezentów wszelakich kupiłem ich już z 15 co najmniej. Żaden nie wymagał tuningu. Obie córki piszą F i M, żona M, ja B i BB. Nikt nie narzeka. Obdarowani również nie narzekają i mają tendencję do dalszych inwestycji w pióra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na początek lepiej wybrać Parkera Vectora F lub Lamy Al-Star EF (1.5 mm to do kaligrafii) - startują od razu.

Ja właśnie chcę do kaligrafii. Nie chcę EF. :D

 

Porównywanie Vectora z Plumixem to dla Plumixa obelga.

 

 

Moje Plumixy to chała. :D Więcej nie kupię.

Edytowano przez Krzych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie chcę do kaligrafii. Nie chcę EF. :D

No tak, że tak powiem, ten tego ten. Kłania mi się czytanie ze zrozumieniem :)

 

Odpowiadając na

 

W każdym razie, możecie mi polecić jakieś pióro w cenie do 100 zł. ze stalówką BB lub B, które będzie sunąć gładko, jak mój Faber Castell Basic? :D

Napisano 26 styczeń 2015 - 20:13

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę polecić :

- do szwabachy: Pilot Parallel 1.5 mm 2.3 mm od 45zł

- do italica: zestaw Herlizt (mój pisze płynnie) za 30zł

                  pióra Rotring Art Pen - od 47zł, pióra Pelikan Script - od 55zł

- do kancelareski : Lamy 1.1 mm, 1.5 mm, 1.9 mm - stalówki po 36zł, z piórem Al-Star 125zł

 

Lamy B jest raczej okrągła.

Edytowano przez Didi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę polecić :

- do szwabachy: Pilot Parallel 1.5 mm 2.3 mm od 45zł

- do italica: zestaw Herlizt (mój pisze płynnie) za 30zł

                  pióra Rotring Art Pen - od 47zł, pióra Pelikan Script - od 55zł

- do kancelareski : Lamy 1.1 mm, 1.5 mm, 1.9 mm - stalówki po 36zł, z piórem Al-Star 125zł

 

Lamy B jest raczej okrągła.

Mam zestaw Herlitza. Jest o wiele gorszy od Plumixa; po dłuższym użytkowaniu pojawiły się u mnie problemy z przepływem, a sama linia straciła na wyrazistości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Rozebrałem drugiego Plumixa (B i wyczyściłem go dokładnie. A potem połamałem. :D

Czyli oba poszły do kosza. Beznadzieja. Zupełnie nie chciały pisać. Sprawdziłem z tłoczkiem Pelikana, tłoczkiem Faber Castell i nabojami international.

W każdym przypadku atrament nie chciał porządnie spływać przez to coś, takie ząbkowane na stalówkę- wiecie o co mi chodzi. :D

 

Przepatrzyłem recenzje Kaweco i Lamy. 

Kupię dwie Lamy, nie ma wyjścia. :D Jedną Viste ze stalówką EF, a drugą Joy, w niej już na starcie jest stalówka italic (1.1/ 1.5/ 1.9), a nie chciałbym specjalnie dokupywać stalówki.

 

To Kaweco mnie strasznie męczyło i dalej męczy. Bardzo fajne pióro. Chciałem sobie kupić właśnie ze stalówką EF, albo F, ale konwerter wszystko psuje. Ktoś już na forum napisał, że pęka,a miał ich już trzy; na amazonie również w opiniach ludzie narzekają na małą przydatność tego tłoczka. 

Także, kiedyś sobie pewnie kupię, gdy będę chciał pióro na naboje ale jeszcze nie teraz. :D

 

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

Edytowano przez Krzych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...