Skocz do zawartości

Powrót do pióra...


Polecane posty

Witam serdecznie, z góry chciałbym przeprosić iż wątek będzie bardzo podobny do wielu,ale nie mogłem się zdecydować dlatego postanowiłem założyć swój. Na początku dodam iż moja przygoda z piórami zaczęła się pod koniec podstawówki a zakończyła wraz z początkiem technikum, gdzie nie nadażałem z notatkami pisząc piórem + mój Parker IM pechowo się stoczył z biurka i uszkodziła się stalówka co było gwoździem do trumny....

Żeby nie zanudzać, chcę wrócić do pióra.... znalazłem w domu kilka sztuk starych piór, marketowych jednak chciałbym czegoś nieco lepszego.

Od nowego pióra oczekuję:

- stalówka coby mocno się nie paprała

- koniecznie musi pisać cienko

- chcę aby "płyneło po kartce", stalówka nie drapała

- było nieźle wykonane bo raczej nie będę go oszędzał,a chcę żeby jakoś wyglądało po pewnym czasie

- musi być stosunkowo lekkie, Parker IM był ciężki przez co potrafił męczyć przy dłuższym pisaniu

 

 

Budżet to max.60-70 zł, choć wolałbym taniej kupić. Ma to być pióro,którym będzie mi się dobrze pisało, jeżeli tak będzie to zapewne z czasem nabędę inne, droższe/lepsze.

 

Wstępnie myślałem o czymś z:

- Lamy (niezbyt mi się podoba-choć jeżeli uznacie,że warto się przemóc to nie widzę przeszkód)

- Pilot 78G (j/w)

- Pilot MR

- Zenith Omega (?)

- Platinium Preppy (wygląda jak typowy market...)

- Jinhao 911/321

- Hero 616

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam...czy z tymi Hero/Jinhao faktycznie trzeba mieć nieco szczęścia,żeby trafić na odpowiedni egzemplarz? Nie chciałbym sytuacji, że źle ocenię pióra bo trafie na feler. Mam w domu Wing Sung (wygląda dosyć podbnie do Hero 616) i jest nawet,nawet choć trochę grubo pisze i to napełnianie tym "balonem" słabo działa.

Rzuciło mi się w oczy również,gdzieś na forum pióro firmy Toma....znam długopisy tej firmy, które są bardzo dobre i właśnie bardzo cienko piszą. Może jest to coś wartego uwagi?

 

Na tę chwilę najbardziej zainteresowany jestem chyba Pilot'em 78G, na serwisie aukcyjnym jest za 50 zł; patrzyłem na chińskim portalu aukcyjnym,który wysła do EU to najtaniej widziałem po 11-12 dolców,więc średnio opłacalne biorąc pod uwagę oczekiwanie na paczkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem fanem japońskich piór. W cenie, którą wymieniłeś, to tylko Pilot 78g lub MR. Platinum Preppy, to pióro raczej dla dzieci i wydaje się dość delikatne, ale bardzo tanie, więc możesz kupić kilka sztuk. Pilot MR występuje tylko z M-ką, więc wyboru dużego nie ma. Z chińskimi piórami, jak zauważyłeś, to trochę loteria. Ja się zraziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamy - to zależy jakie (Studio na 100%)

Zenit (mnie się złamała po pół roku sekcja)

Chińszczyzna... no cóż albo cena - albo... Pilot :)

Pilot daje pewność cienkiego pisma

 

jeszcze dodam ciekawe pióro Kaweco  Clasic (cienko i płynnie pisze i nie za dużo kosztuje)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preppy pisze fajnie, ale jest mało wytrzymałe a w dodatku po krótkim używaniu ze stalówki odłazi lakier, co nie wygląda zbyt estetycznie. Poza tym pasują do niego tylko naboje Platinum, dość drogie. Można oczywiście kupić na e-bayu konwerter, ale wyjdzie w cenie wyższej niż pióro.

Piloty MR mają wprawdzie stalówkę M, ale jest to typowo japońskie M, znacznie cieńsze od europejskiego. Jest poza tym chyba trochę solidniejsze od 78G (ale o połowę droższe).

Tanie chińczyki to kompletna ruletka :cry:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport Classic, jeśli już - nie wprowadzajmy nowego użytkownika w błąd. To pióro z gatunku "pancernych". Jeśli nie rażą Cię ryski od zakręcania skuwki (w tym modelu pojawiają się błyskawicznie) i lubisz dość ekscentryczny wygląd, to można rozważyć. Stalówki ma bardzo w porządku (gładko piszą i sporo rozmiarów do wyboru - od EF po kaligraficzne), mieści się w kieszeni, łatwo czyści i rozbiera. Do tego - kosztuje ok. 80 zł, co jak za niemiecki produkt piśmienniczy o naprawdę przyzwoitych parametrach, bardzo niska cena.

Z mankamentów - wspomniane ryski (ZAWSZE się pojawią), nikczemna wielkość i konieczność stosowania krótkich naboi (albo krótkiego konwertera w stylu, którego nie lubisz).

 

Ja osobiście poszedłbym w stronę wspomnianych Pilotów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport Classic z wyglądu niezbyt mi się podoba, dodatkowo wydaje się dosyć grube, wolę cienśze długopisy/pióra. Sam design pióra również kiepski,a złote stalówki nie do końca do mnie przemawiają :)

 

Dziwi mnie troszkę fakt, iż nikt nie proponuje mi jakiegoś modelu Lamy, często się przewijają na forum i spodziewałem się,że będzie mniej więcej na równi polecany z Pilotem.

 

Co do Pilot'a MR czy ta stalówka na prawdę cienko pisze? Ogólnie nawet jak piszę długopisami to ściskam je dosyć mocno i piszę grubo. Z wyglądu jest całkiem przyjemne. Czy te aukcje z alledrogo,gdzie są po 65 zł (i więcej) to oryginały i mogę śmiało kupować?

Edytowano przez Tyson150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz japońskie pióra to szczerze polecam Pilot 78G, Pilot MR, albo dołożyć trochę grosza i kupić od razu Pilot Prera, jest o wiele ładniejszy i wygląda już jak całkiem dobre pióro. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport Classic z wyglądu niezbyt mi się podoba, dodatkowo wydaje się dosyć grube, wolę cienśze długopisy/pióra. Sam design pióra również kiepski,a złote stalówki nie do końca do mnie przemawiają :)

Dziwi mnie troszkę fakt, iż nikt nie proponuje mi jakiegoś modelu Lamy, często się przewijają na forum i spodziewałem się,że będzie mniej więcej na równi polecany z Pilotem.

Co do Pilot'a MR czy ta stalówka na prawdę cienko pisze? Ogólnie nawet jak piszę długopisami to ściskam je dosyć mocno i piszę grubo. Z wyglądu jest całkiem przyjemne. Czy te aukcje z alledrogo,gdzie są po 65 zł (i więcej) to oryginały i mogę śmiało kupować?

Możesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport Classic z wyglądu niezbyt mi się podoba, dodatkowo wydaje się dosyć grube, wolę cienśze długopisy/pióra. Sam design pióra również kiepski,a złote stalówki nie do końca do mnie przemawiają :)

 

Dziwi mnie troszkę fakt, iż nikt nie proponuje mi jakiegoś modelu Lamy, często się przewijają na forum i spodziewałem się,że będzie mniej więcej na równi polecany z Pilotem.

 

Co do Pilot'a MR czy ta stalówka na prawdę cienko pisze? Ogólnie nawet jak piszę długopisami to ściskam je dosyć mocno i piszę grubo. Z wyglądu jest całkiem przyjemne. Czy te aukcje z alledrogo,gdzie są po 65 zł (i więcej) to oryginały i mogę śmiało kupować?

Pisze cienko, ale bez przesady. Ma stalówkę M, piszącą cieniej niż niż europejska M-ka, ale grubiej od F-ki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Chińskich cienko piszacych polecam Jinhao 325 lub 321. Co prawda niezbyt dobrze sie napełniają atramentem ale jest też odpowiednik na naboje Jinhao 911. To teraz chyba najlepiej robione pióra w typie Parker 51 (Hero 616). Same hero już nie są tak dobrze robione. Ten model z tego co wiem to już nie jest loteria. Za te pieniądze to kupisz sobie 2-3 pióra we wroclawskiej hurtowni Aris (robią wysyłki).

Z marki Toma mam i polecam model A'graff. Zrobiony z metalu mój ma świetną stalówkę i świetnie, cienko pisze. Są jeszcze tanie pióra firmy Mongraf. Wszystkie one sa na stadardowe naboje.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę, lamy AlStar z EF pisze świetnie, lepiej niż Pilot 78G, przynajmniej moje egzemplarze. Lamy i Piloty- choćby Plumixy piszą lepiej niż wiekszość wielokrotnie droższych piór, chociaż nie wygladają może najlepiej. Tylko pióro ma wyglądac, czy pisać? Najlepiej jedno i drugie. Ale jak sie ma ograniczony budżet to powinno przede wszystkim pisać. Chciaż - taki Pilot 78G wcale nie wygląda gorzej niż Pelikan M200, a pisze lepiej. Więc po co przepłaciłem? No właśnie po co? Muszę znaleść jakieś w miarę logiczne wytłumaczenie.

Przy dłuższych notatkach pióro musi być dla mnie w miarę lekkie i mieć stosunkowo cienka sekcję, nie może byc za grube pod palcami. Krotkie notatki mogę pisać nawet siekierą. Tak więc masz już własne preferencje, budżet, więc pozostaje Pilot78G. Dołożysz parę groszy Lamy z EF. Chińczyki nie muszą być złe, ale jak je wypróbować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli wybierzesz Safari - to powinieneś być zadowolony

jak Kolerzanka Caterinka ->

www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/65

Safari masz różne stalki do wyboru

oraz odmian (kolorów) jest więcej

więc np. znudzi Ci się EF wymieniasz na M

a i jak będziesz miał ochotę to se czarną stalkę

w MR jesteś "skazany" na M (Europejskie F)

tu są chyba tylko 4 odmiany

Edytowano przez andreo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport Classic, jeśli już - nie wprowadzajmy nowego użytkownika w błąd. To pióro z gatunku "pancernych"....

Podpisuję się pod tym.  Jako fan Kaweco polecam. Poza tym zamiast nabojów można zatankować jako zakraplacz dzięki czemu kończysz z małą cysterną atramentu ;] i na wiele dni zapominasz o napełnianiu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiowałem ten wątek :) Trochę mnie martwi fakt iż ta EF czasem drapie (Lamy)...pewnie mógłbym wybrać F i wyszłoby na to samo zapewne jakbym kupił Pilota MR.

Kaweco sobie odpuszczę bo kojarzy mi się z nieco Pilotem 78G (sposobem wykonania), a jest tańszy co jest argumentem na +.

 

Wydaje mi się....że na placu boju zostaje Lamy Safari i Pilot MR :) Pomóżcie...najlepiej uzasdnijcie swój wybór, miło gdybyście coś napisali na temat obudowy, które będzie lepiej wyglądać na dłuższą metę. Dodam,że najprawdpodobniej zdecydował bym się na czarny mat w przypadku Safari i czarnego Pilota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PILOT MR Metropolitan

10745-Black-zoom.jpg

   

Sposób napełniania: naboje Waga pióra bez skuwki: 16g Waga pióra ze skuwką: 25g Średnica sekcji piszącej: 11mm Średnica korpusu: 13mm Długość zamkniętego pióra: 140mm Długość skuwki: 57mm

 

 

 

 

LAMY  SAFARI

0_0_productGfx_5e2ce551cddfbfb74798f56f4

 

Sposób napełniania: naboje Waga pióra bez skuwki: 6g Waga pióra ze skuwką: 13g Średnica sekcji piszącej: 10mm Średnica korpusu: 12mm Długość zamkniętego pióra: 143mm Długość skuwki: 65mm

 

 

ja wiem które mnie się bardziej podoba...

a Tobie?

 

w/w - to całe uzasadnienie...

z moich doświadczeń mogę napisać - że ze względu na różnicę w ciężarze LAMY bardziej się nadaje do długich dystansów....

Edytowano przez andreo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż....Pilot prezentuje się znacznie lepiej (moim zdaniem). Trochę zmartwiła mnie jednak waga pióra, wspominałem,że Parker IM był ciut za ciężki dla mnie, a z tego co wyczytałem w internecie to wagowo prezentują się podobnie. Eh....obmacać go w sklepie zapewne mi się nie uda...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...