Skocz do zawartości

Wiland PWF


konis

Polecane posty

20130507_171543.jpg

 

20130507_171631.jpg

 

 

 

 

Oto przykład minimalizmu z polotem artystycznym i intrygującą koncepcją. Pióro nawiązuję do kolumny greckiej, widać charakterystyczne kanelowanie. Osadzone jest zatem w wielkiej tradycji. Jednocześnie charakteryzuje je pewna nowoczesna koncepcja: wykonane z tytanu i powlekane... platyną. Ma bardzo oryginalny klips wysuwany po przyciśnięciu go na górze. Uwagę zwraca również nietypowa spiralna szyjka i "drapieżna stalówka".

 

Moim zdaniem to jest właśnie minimalizm z pewnym pomysłem.

 

Nie wszystkim się spodoba... Wiadomo. Tylko, że różnica jest taka, że tu przynajmniej jest się do czego odnieść, czyli do: kształtu pióra, dziwnego klipsa czy stalówki, kontrastu między skuwką a korpusem, kanelowania na korpusie... Natomiast w przypadku Wilanda można odnieść się jedynie do uwaga nadinterpretacji na jego temat i abstrakcyjnych odczuć ponieważ pióro samo w sobie jest tylko, a dla niektórych aż, ebonitowym prętem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zmechu, Tobie się Jinhao podobają, to wyklucza możliwość wywołania burzy przez Twoją opinię w dyskusji o estetyce. :P

:mosking:

No jak babcie i dziadków kocham,

może już pora przestać rozdrapywać tą straszliwą i bolesną ranę?

Nie chcę nikogo urazić ale wydaje mi się dyskusja zaczyna być nieco jałowa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piter22 - a czy ja gdzies podważyłem fakt, że to pióro nier jest dziełem artystycznym? Wprost przeciwnie, dla mnie to pióro to idealny przykład prawdziwego dzieła sztuki. Czy jest ładne, czy jest funkcjonalne, czy sie podoba - to zupełnie nieistotne :-) Jak dla mnie intencje i idee Artysty są przedstawione w sposób umiarkowanie zadowalający.

 

konis - nie do końca się zrozumieliśmy. Nie było moją intencją porównywanie zamysłu Artysty do reklamy towaru. Dla mnie, jako zwykłego szarego odbiorcy sztuki opisanie skuwki jako "zamknięcia i otwarcia" a podstawki jako "elementu spoczynkowego" jest - podobnie uzyje sformułowania - umiarkowanie zadowalający. Dle mnie zadowalający jest np MB JFK - tak, tam widze że każdy element w piórze ma swoje znaczenie, swoje miejsce i swoją symbolikę. I nie wiem czy zauważyłeś, ale dla mnie pióro PWF to więcej niż pałeczka w podstawce :-)

 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pióro, a jakie kontrowersje budzi od samego początku :D

Zewnętrzna forma pałeczki nie jest wyjątkowa, co pokazałem na zdjęci MINA FOP (od jakiegoś czasu nie jestem użytkownikiem sąsiedniego forum, więc proszę nie traktować tego jako przytyk). Jako wielbiciel funkcjonalnej prostoty przyznałem w wątku z listą, że pióro mi się podoba, jednak po bliższym przedstawieniu w powyższej recenzji zmuszony byłem zrewidować swój pogląd. Ot "weźmy pręt ebonitu, nadajmy mu najprostszą możliwą formę na czterech przebiegach tokarki, wetknijmy weń stalówkę i doróbmy ideologię". I nie mówię, że to złe. Tak działa marketing, i to od dawien dawna. Ludzie kupują nie towar, a wyobrażenie o nim, pragnienie i obietnicę wyjątkowości. Ot, jest popyt to i jest podaż :) I na koniec: de gustibus non est disputandum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tertio: bez urazy, ale starałem się metodycznie i merytorycznie podjąć dyskusji o idei artystycznej, którą przedstawił twórca. Jeżeli jedynym Twoim argumentem jest "a co ty wiesz o zabijaniu" to przepraszam, ale  - tu znów cytując klasyków "abstarhujesz pan od układu odniesienia".

Oczywiście, że bez urazy:) Poddałem tylko w wątpliwość Twoją możliwość wywołania burzy przez wyrażenie opinii. Żeby wywołać burzę, opinia musi mieć jakąś "moc sprawczą". :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20130507_171543.jpg

 

20130507_171631.jpg

 

 

 

 

Oto przykład minimalizmu z polotem artystycznym i intrygującą koncepcją. Pióro nawiązuję do kolumny greckiej, widać charakterystyczne kanelowanie. Osadzone jest zatem w wielkiej tradycji. Jednocześnie charakteryzuje je pewna nowoczesna koncepcja: wykonane z tytanu i powlekane... platyną. Ma bardzo oryginalny klips wysuwany po przyciśnięciu go na górze. Uwagę zwraca również nietypowa spiralna szyjka i "drapieżna stalówka".

 

Moim zdaniem to jest właśnie minimalizm z pewnym pomysłem.

 

Nie wszystkim się spodoba... Wiadomo. Tylko, że różnica jest taka, że tu przynajmniej jest się do czego odnieść, czyli do: kształtu pióra, dziwnego klipsa czy stalówki, kontrastu między skuwką a korpusem, kanelowania na korpusie... Natomiast w przypadku Wilanda można odnieść się jedynie do uwaga nadinterpretacji na jego temat i abstrakcyjnych odczuć ponieważ pióro samo w sobie jest tylko, a dla niektórych aż, ebonitowym prętem.

 

 

Faktycznie. Nasze gusta i wrażliwość estetyczna oraz rozumienie odniesień artystycznych zdecydowanie się różnią.

Edytowano przez adamon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o różnice. Adamon spójrz np na szczotkę do zębów, której używasz... Również w niej pewnie można odnaleźć minimalizm, precyzję wykonania, grę kolorów, jakość, i być może świetnie się sprawdza. :)

 

A ile odniesień artystycznych można w nią wpisać? Tyle ile tylko chcemy.

 

Jeśli wszystko może być sztuką to nic nią nie jest.

Edytowano przez namiki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można by pójść dalej i sprzedawać same ebonitowe pręty jako pióra wieczne. Dlaczego nie?

 

 

 

 

To pióro wieczne nazywa się ---- UNIVERSUM --- czyli wszechświat, bo dotyka sfery nieskończonej wyobraźni i nieskończonych możliwości kształtowania materii.

 

"Oto pióro wieczne... jesteście zaskoczeni? Tak to pióro wieczne w pierwotnym swoim kształcie. Ebonitowego pręta. Czy nie jest to niezwykłe, że instrument piśmienny dopiero z niego powstanie? Czy nie jest niesamowite, że jaki sobie zamarzymy kształt taki może się wyłonić? To przykład nowoczesnej sztuki, która uruchamia naszą wyobraźnię. Więcej nawet, to sztuka, która niejako zmusza nas do działania. Do tego by wykonać pióro wieczne. To wyobraźnia, która musi przejść w czyn. To sztuka, która inicjuje w nas prawdziwy imperatyw twórczy.

 

T o  s z t u k a   h i p e r a k t y w n a.

 

Sprawi, że każdy z nas stanie się artystą, bo wymusi na nim wizję kształtu i pomysłu na przyszłe pióro!

 

Czy wyobrażamy sobie jak wielki potencjał kryje sobie ten kawałek ebonitu? Oto wspaniałe pióro wieczne, którego jeszcze nie ma. To pióro, który każdy widzi w swojej wyobraźni. Energia ukryta w kawałku materiału. Jest sprzedawane w oryginalnej foliowej koszulce. To wspaniałe! Co za pomysł artystyczny! Również na nas może spocząć piękny obowiązek wykonania pudełka, jeśli tylko chcemy.

 

Ile było już piór wiecznych, które zostały wykonane? Czas stworzyć pióro, które zawiera w sobie tysiące piór, kształtów, które już były i nieskończoność tych, które dopiero mogą powstać!

 

To pióro dotyka nieskończoności...

 

 

 

-----UNIVERSUM FOUNTAIN PEN-----

 

pret-nieprzezroczysty-czarny.jpg

 

seria składa się z 5 limitowanych egzemplarzy, do każdego dołączony certyfikat autentyczności + dożywotnia gwarancja, cena 1500 zł

 

uwaga: tylko odbiór osobisty!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Ariel :)

Ale chyba Konis wspominał, że twórca opowiadał o piórze - myślałam, ze dodał coś jeszcze od siebie :)

Edytowano przez zutka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można by pójść dalej i sprzedawać same ebonitowe pręty jako pióra wieczne. Dlaczego nie?

 

 

 

 

To pióro wieczne nazywa się ---- UNIVERSUM --- czyli wszechświat, bo dotyka sfery nieskończonej wyobraźni i nieskończonych możliwości kształtowania materii.

 

"Oto pióro wieczne... jesteście zaskoczeni? Tak to pióro wieczne w pierwotnym swoim kształcie. Ebonitowego pręta. Czy nie jest to niezwykłe, że instrument piśmienny dopiero z niego powstanie? Czy nie jest niesamowite, że jaki sobie zamarzymy kształt taki może się wyłonić? To przykład nowoczesnej sztuki, która uruchamia naszą wyobraźnię. Więcej nawet, to sztuka, która niejako zmusza nas do działania. Do tego by wykonać pióro wieczne. To wyobraźnia, która musi przejść w czyn. To sztuka, która inicjuje w nas prawdziwy imperatyw twórczy.

 

T o  s z t u k a   h i p e r a k t y w n a.

 

Sprawi, że każdy z nas stanie się artystą, bo wymusi na nim wizję kształtu i pomysłu na przyszłe pióro!

 

Czy wyobrażamy sobie jak wielki potencjał kryje sobie ten kawałek ebonitu? Oto wspaniałe pióro wieczne, którego jeszcze nie ma. To pióro, który każdy widzi w swojej wyobraźni. Energia ukryta w kawałku materiału. Jest sprzedawane w oryginalnej foliowej koszulce. To wspaniałe! Co za pomysł artystyczny! Również na nas może spocząć piękny obowiązek wykonania pudełka, jeśli tylko chcemy.

 

Ile było już piór wiecznych, które zostały wykonane? Czas stworzyć pióro, które zawiera w sobie tysiące piór, kształtów, które już były i nieskończoność tych, które dopiero mogą powstać!

 

To pióro dotyka nieskończoności...

 

 

 

-----UNIVERSUM FOUNTAIN PEN-----

 

 

 

seria składa się z 5 limitowanych egzemplarzy, do każdego dołączony certyfikat autentyczności + dożywotnia gwarancja, cena 1500 zł

 

uwaga: tylko odbiór osobisty!

:lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zmechu 

 

Po pierwsze (lub jak kto woli "primo", albo też "po pierwsze primo") zastosowałeś metodę, która ma na celu ośmieszenie recenzowanego tekstu. Wystarczy rozbić tekst na poszczególne zdania lub nawet jego części, wyrwać je z kontekstu, a następnie do woli śmiać się z zastosowanych sformułowań. W ten sposób można ośmieszyć wszystko. Spróbuj kiedyś z "Panem Tadeuszem" - zobaczysz, jakie to beznadziejne dzieło, którym nie wiadomo dlaczego zachwycają się pokolenia naszych rodaków.

 

Po wtóre ("secundo", "po drugie primo") pozwól, że odpowiem na Twoje wątpliwości. Mam nad Tobą tę przewagę, że pióro stoi przede mną i wiem, o czym mówię.

 

 

Quote

 

 

Zamysł projektu jest następujący - zamknięte pióro to materiał - ebonit. Pióro nie szuka swojej formy, wręcz przeciwnie - przyjmuje formę materiału - pałeczki ebonitu

Znaczy się: robimy pióro z ebonitu i zakładamy że będzie ebonitowe i przyjmie formę ebonitową. Oczywiście minimalizm artystyczny, więc forma formy będzie pałeczkowata.

 

Dokładnie tak. Pióro w maksymalny sposób nawiązuje do materiału, z którego zostało stworzone. Ba, nie przypadkowego materiału, ale takiego, który był "od zawsze" bazą dla piór wiecznych. Nie ma na nim ozdóbek, złoceń, platyny, tytanu, żłobień, czy czego tam jeszcze - tylko ebonit w najbardziej surowej postaci, która jest bazą dla korpusów piór. Nie ma nawiązania do kolumn, palm, sosen, ogrodów Semiramidy, żurawi, królików, czy czego tam jeszcze - tylko do ebonitu w najbardziej surowej postaci.

 

Korpus razem ze skuwką tworzy jednolitą, błyszczącą, czarną powierzchnię, w której również poprzeczne cięcia nie noszą śladu przecinania.

 

 

Quote

 

 

Skuwka jest jak wieko pudełka - nasunięta na obsadkę - zamyka pióro i chroni stalówkę. Obsadka powtarza czystą formę pióra - to również pałeczka materiału

Moja ulubiona cześć. Skuwka jako wieko, która zamyka pióro i chroni stalówkę. To zupełnie tak, jak w reklamie najnowszych monitorów, które to mają głośniki wbudowane, tuner TV i doskonale radzą sobie z wyświetlaniem pełnoekranowym filmów. Wow, rocket science! I tylko ktoś nieśmiało zauważył, iż telewizory Rubin również miały tuner, głośniki i już wiele dziesiątek lat temu nie miały najmniejszych problemów z full-screen. Tak więc pisane, że skuwka chroni stalówkę jest IMHO płytkim zagraniem marketingowym.

 

Quote

 

 

Skuwka nie jest połączona z piórem a jedynie nasunięta, to pozwala na bardzo wygodne wyjmowanie i odkładanie pióra na miejsce

Aż się prosi wkleić młodzieżowego mema pod tytułem "rly"?" To skuwkę można zdejmować i można do niej włożyć pióro? Super, że też nikt na to wcześniej nie wpadł...

 

I znowu tak jest. Skuwka nie jest nakręcona na korpus, a i korpus nie jest wciśnięty w skuwkę. Skuwka jest po prostu nasunięta na obsadkę. Nasunięta tak, że nie zostaje naruszona płynność powierzchni, a jednocześnie skuwka nie trzyma się pióra. Pióro można swobodnie, bez zbędnego oporu po prostu wyjąć ze skuwki. Tolerancje dobrane są tak, że wyjmowanie pióra ze skuwki nie powoduje jednocześnie wyjęcia skuwki z podstawki. I to jest różnica. Pióra nie można nosić w kieszeni, a przenosząc trzeba uważać, bo skuwka po prostu spadnie. To jest pióro nabiurkowe. I to zaprojektowane jako nabiurkowe. Do tej pory znakomita większość piór nabiurkowych była wersją modeli standardowych, tyle że z wydłużony "ogonem" zamiast blindcapa. Dlatego też tamte nabiurkowce trzeba było wkręcać lub wciskać w skuwkę połączoną z podstawą. Tutaj tego nie ma.

 

Obsadka (czyli ta część sekcji, w której obsadzony jest spływak ze stalówką) ma również kształt walca - pałeczki ebonitu. W odróżnieniu od korpusu jest matowa, co powoduje, że jest ciepła i miękka w dotyku.

 

 

Quote

 

 

skuwka wyodrębnia się i tworzy razem z podstawką jednorodny element spoczynkowy dla pióra

 Tu rzecz gustu, ale czarne ebonitowe błyszcząca skuwka nijak nie tworzy jednorodności z pstrokatej podstawki. Tak pisząc podstawka mogłaby przyjąć formę jakąkolwiek, nawet podświetlanej kuli - a opis i tak pasuje, prawda?

 

Nieprawda. Czarna skuwka o ceramiczna podstawka świetnie do siebie pasują. Kontrast ożywia tę kompozycję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można by pójść dalej i sprzedawać same ebonitowe pręty jako pióra wieczne. Dlaczego nie?

 

 

 

 

To pióro wieczne nazywa się ---- UNIVERSUM --- czyli wszechświat, bo dotyka sfery nieskończonej wyobraźni i nieskończonych możliwości kształtowania materii.

 

"Oto pióro wieczne... jesteście zaskoczeni? Tak to pióro wieczne w pierwotnym swoim kształcie. Ebonitowego pręta. Czy nie jest to niezwykłe, że instrument piśmienny dopiero z niego powstanie? Czy nie jest niesamowite, że jaki sobie zamarzymy kształt taki może się wyłonić? To przykład nowoczesnej sztuki, która uruchamia naszą wyobraźnię. Więcej nawet, to sztuka, która niejako zmusza nas do działania. Do tego by wykonać pióro wieczne. To wyobraźnia, która musi przejść w czyn. To sztuka, która inicjuje w nas prawdziwy imperatyw twórczy.

 

T o  s z t u k a   h i p e r a k t y w n a.

 

Sprawi, że każdy z nas stanie się artystą, bo wymusi na nim wizję kształtu i pomysłu na przyszłe pióro!

 

Czy wyobrażamy sobie jak wielki potencjał kryje sobie ten kawałek ebonitu? Oto wspaniałe pióro wieczne, którego jeszcze nie ma. To pióro, który każdy widzi w swojej wyobraźni. Energia ukryta w kawałku materiału. Jest sprzedawane w oryginalnej foliowej koszulce. To wspaniałe! Co za pomysł artystyczny! Również na nas może spocząć piękny obowiązek wykonania pudełka, jeśli tylko chcemy.

 

Ile było już piór wiecznych, które zostały wykonane? Czas stworzyć pióro, które zawiera w sobie tysiące piór, kształtów, które już były i nieskończoność tych, które dopiero mogą powstać!

 

To pióro dotyka nieskończoności...

 

 

 

-----UNIVERSUM FOUNTAIN PEN-----

 

pret-nieprzezroczysty-czarny.jpg

 

seria składa się z 5 limitowanych egzemplarzy, do każdego dołączony certyfikat autentyczności + dożywotnia gwarancja, cena 1500 zł

 

uwaga: tylko odbiór osobisty!

 

Nolite iudicare, et non iudicabimini.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne @namiki.

Zapytaj tylko twórcę forumowego Wilanda, czy przypadkiem nie naruszasz jego praw autorskich do pomysłu.

Jak dorobisz do tej pałeczki złotą stalówkę od Bocka i wymyślisz system napełniania, to go kupię.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw autorskich do sztuki? Nie mogę użyć ebonitowego pręta?

 

a właśnie w nim chodzi o to, że nie ma stalówki ani systemu napełniania. :) To jest jego wyjątkowość, którą starałem się Wam przybliżyć w opisie.

 

zdrówka

W takim razie to nie jest pióro.

To co gitarę zawracasz  :P

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można by pójść dalej i sprzedawać same ebonitowe pręty jako pióra wieczne. Dlaczego nie?

 

 

 

 

To pióro wieczne nazywa się ---- UNIVERSUM --- czyli wszechświat, bo dotyka sfery nieskończonej wyobraźni i nieskończonych możliwości kształtowania materii.

 

"Oto pióro wieczne... jesteście zaskoczeni? Tak to pióro wieczne w pierwotnym swoim kształcie. Ebonitowego pręta. Czy nie jest to niezwykłe, że instrument piśmienny dopiero z niego powstanie? Czy nie jest niesamowite, że jaki sobie zamarzymy kształt taki może się wyłonić? To przykład nowoczesnej sztuki, która uruchamia naszą wyobraźnię. Więcej nawet, to sztuka, która niejako zmusza nas do działania. Do tego by wykonać pióro wieczne. To wyobraźnia, która musi przejść w czyn. To sztuka, która inicjuje w nas prawdziwy imperatyw twórczy.

 

T o  s z t u k a   h i p e r a k t y w n a.

 

Sprawi, że każdy z nas stanie się artystą, bo wymusi na nim wizję kształtu i pomysłu na przyszłe pióro!

 

Czy wyobrażamy sobie jak wielki potencjał kryje sobie ten kawałek ebonitu? Oto wspaniałe pióro wieczne, którego jeszcze nie ma. To pióro, który każdy widzi w swojej wyobraźni. Energia ukryta w kawałku materiału. Jest sprzedawane w oryginalnej foliowej koszulce. To wspaniałe! Co za pomysł artystyczny! Również na nas może spocząć piękny obowiązek wykonania pudełka, jeśli tylko chcemy.

 

Ile było już piór wiecznych, które zostały wykonane? Czas stworzyć pióro, które zawiera w sobie tysiące piór, kształtów, które już były i nieskończoność tych, które dopiero mogą powstać!

 

To pióro dotyka nieskończoności...

 

 

 

-----UNIVERSUM FOUNTAIN PEN-----

 

pret-nieprzezroczysty-czarny.jpg

 

seria składa się z 5 limitowanych egzemplarzy, do każdego dołączony certyfikat autentyczności + dożywotnia gwarancja, cena 1500 zł

 

uwaga: tylko odbiór osobisty!

namiki, dawno nie czytałem tak dobrego Twojego postu  :clap1:  :bunny01:  :sacro:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki adamon, że trochę rozwinąłeś "wizję artysty" ;) 

Jednak jedno nie daje mi spokoju... Nie zauważyłem, żeby to pióro było określane na początku jako nabiurkowe. To trochę jakby tak wyszło, że skuwka trzyma się zbyt luźno, więc powiedzmy, że tak miało być :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pióro. Jest w tym ebonicie. Tylko musi powstać......

I w tym cały problem. Myślałem, że chcesz sprzedać pióro. Materiał, to każdy sam może kupić. Nie masz pomysłu @namiki.

Na podwórko przy pracowni starego rzeźbiarza przywieziono wielki blok marmuru.

Blok otoczono rusztowaniami, nakryto brezentem i przez rok spod brezentu słychać było tylko metaliczne stuk-puk.

Po roku zdjęto brezent, odsunięto rusztowania i ukazała się rzeźba anioła. Doskonała w kształcie i proporcjach.

Wnuczek rzeźbiarza aż otworzył usta ze zdumienia i po chwili powiedział. Dziadku jak ty pięknie go wyrzeźbiłeś.

Na to dziadek. Ja nic nie rzeźbiłem. Ten anioł już był w tym kamieniu. Ja tylko oczyściłem go ze zbędnego nadmiaru materiału.

Twórca forumowego Wilanda, też pewnie zobaczył w pałeczce ebonitu pióro.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo Adamon rozumiem jak to się ma do mojej wizji artystycznej, którą wyłożyłem, mam nadzieję, wystarczająco dokładnie.

 

Pożyjesz - zobaczysz.

Nie tylko Ty masz tak wrażliwą duszę, poczucie humoru i cięty język.

Edytowano przez adamon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki adamon, że trochę rozwinąłeś "wizję artysty" ;)

Jednak jedno nie daje mi spokoju... Nie zauważyłem, żeby to pióro było określane na początku jako nabiurkowe. To trochę jakby tak wyszło, że skuwka trzyma się zbyt luźno, więc powiedzmy, że tak miało być :/ 

 

Było. Stąd podstawki, które są immanentną częścią projektu. Autor zresztą dokładnie to opisał na spotkaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...