Skocz do zawartości

Parker, flex, nowe pioro.


Polecane posty

Czesc Wszystkim! Piorem piszę od dawna. Niestety zawsze mialem modele z dolnej polki- noname'y. Chce kupic jakies nowe, troche lepsze, ale nie jakies wybitnie drogie. Mysle, ze cena do 100 zl, bylaby ok. Pytania: 1. Czy pioro Parker Vector to dobre pioro? Kosztuje jedynie 40 zl. i jest calkiem ladne. 2. Wiem, ze byly juz tematy o flexie, przejrzalem je i zrozumialem, ze flex w obecnych piorach nie istnieje. Czy sa zatem jakies piora w przystepnej cenie z naprawde miekka stalowka? 3. Co polecacie we wskazanym przeze mnie przedziale cenowym? Pozdrawiam serdecznie i licze na odpowiedzi! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wszystkim! Piorem piszę od dawna. Niestety zawsze mialem modele z dolnej polki- noname'y. Chce kupic jakies nowe, troche lepsze, ale nie jakies wybitnie drogie. Mysle, ze cena do 100 zl, bylaby ok. Pytania: 1. Czy pioro Parker Vector to dobre pioro? Kosztuje jedynie 40 zl. i jest calkiem ladne. 2. Wiem, ze byly juz tematy o flexie, przejrzalem je i zrozumialem, ze flex w obecnych piorach nie istnieje. Czy sa zatem jakies piora w przystepnej cenie z naprawde miekka stalowka? 3. Co polecacie we wskazanym przeze mnie przedziale cenowym? Pozdrawiam serdecznie i licze na odpowiedzi! :)

.Czy Vector jest dobry? Zależy do czego. Pisać się nim da, wielu z nas zapewne zaczynało od tego pióra, ale przyjemności z pisania nim jest niewiele. Mało ergonomiczne, twarda stalówka, taki trochę zaostrzony patyczek ;). Nowego pióra z flexem za mniej niż 100 zł raczej nie kupisz, co najwyżej coś używanego raczej w nie najlepszym stanie, więc nie polecam chyba,że masz zaufanego speca od naprawy starych piór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pseudoflex do 100 zł istnieje w formie wynalazków Noodler'sa. Wbrew obiegowym opiniom, to całkiem niezłe pióra. Mają zakręcaną skuwkę, wbudowany tłok i da się nimi pisać bez normalnie, bez flexowania (choć są dosyć mokre).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat z Noodlers`a (Ahab) nie byłem zachwycony. Flex taki sobie, bardzo mokra linia a opisywana na różnych forach regulacja wilgotności linii poprzez przesuwanie stalówki względem spływaka poza ubabraniem rąk atramentem nie dawała żadnego efektu, bo po napisaniu kilku znaków stalówka wsuwała się z powrotem w głąb sekcji.

Jeśli chcesz uzyskać efekt zmiany grubości linii za rozsądne pieniądze, to mogę polecić opisany już na tym forum sposób, mianowcie zakup Pilota MR oraz Pilota Plumixa ze stalówką kaligraficzną, ale niezbyt grubą. Ja wykonałem taką zamianę wykorzystując stalkę M z Plumixa (0,8 mm) i jestem zadowolony z efektu. Wprawdzie

Poza tym, o czym już wielokrotnie wspominano na tym Forum, piórem z flexem trzeba się nauczyć pisać. Sama stalówka nie nadaje niestety pismu szlachetności, a nawet wręcz przeciwnie.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Poza tym, o czym już wielokrotnie wspominano na tym Forum, piórem z flexem trzeba się nauczyć pisać. Sama stalówka nie nadaje niestety pismu szlachetności, a nawet wręcz przeciwnie.

 

Słuszna uwaga. Poćwiczyłem trochę piórem z flexem, ale w końcu odpuściłem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi!

 

Poczytałem trochę więcej i spodobały mi się dwa pióra:

- FC basic

- Pilot MR

 

Nie bardzo wiem, które wybrać. Konwertery jak zrozumiałem z filmiku na internecie nie mieszcza się w FC i jest on ciut ciężki. O Pilot'cie nic złego nie wyczytałem.

 

Pytania:

1. Czy w obu piórach można wymieniać stalówki, tak bym mógł regulować sobie grubość kreski (zamiast kupować kolejne pióra z innymi stalówkami)?

2. Czy warte są tych cen ~w okolicach 100 zł.?

3. Który z nich ma bardziej miękką stalówkę (o ile w ogóle ma)?

4. Do obu mogę zapakować atrament, jaki będę tylko chciał?

5. Mam małe dłonie o rozmiarze S rękawiczki. Takie, trochę babskie. Które pióro będzie rozsądniejsze w tym wypadku?

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

Pytanie dodatkowe:

- ceny atramentów różnią się drastycznie! To kwestia firmy, czy są jednak lepsze/ gorsze? Np. Waterman ma buteleczki po 70 zł, ale i po 14 zł. z tego co widziałem.

 

- metoda MR/ Plumix brzmi bardzo fajnie, ale czy nie lepiej w tym wypadku kupić samego plumixa? W końcu jest tam i stalówka i korpus. Wydaje mi się, że korpus MR byłby już zbędny. No, ale ja się nie znam, więc jak to jest? :)

Edytowano przez Krzych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faber-Castella Basic nie znam, więc trudno mi cokolwiek doradzić.

Pilot MR jest dość smukły, więc powinien dobrze leżeć w ręce. Z resztą to można sprawdzić w sklepie.

Myślę, że jest wart swojej ceny.

Co do zakupu samego Plumixa, to oczywiście też jest opcja, w dodatku dużo tańsza. Tyle że nie każdemu podoba się to piórko. Poza tym  mam wrażenie, że plastikowa obudowa Plumixa rozleci się po niedługim czasie. To raczej pióro jednorazowego (a w każdym razie krótkotrwałego) użytku (albo dawca stalówek ;)).

Atrament można użyć każdy, w nabojach typu standard (Waterman, Pelikan i inne z kompatybilną końcówką) lub z konwerterem.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FC ma moim zdanim bardziej miękko piszącą stalówkę

Ma się wrażenie że "ślizga" się po papierze.

W/w stalówki są bardzo bdobrze oceniane jskościowo.

MR pisze bardziej cienko.

Pisząc ma się wrażenie większej kontroli nad kreską.

Uważam, że bezpośrednie dotknięcie obu piór powinno zadecydować, które będzie dla Ciebie.

Atrament - obojętny.

Jakii Ci do gustu przypadnie i "kieszeń" pozwoli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę w sieci, to długość obu piór jest niemal identyczna, ale F-C Basic to bydlę, mówię Ci to ja, kobietka o drobnych dłoniach ;) nie, żebym z moim F-C Basic sobie nie radziła, ale ja lubię takie konkrety...

 

pod rozwagę Sheaffer VFM, cienko pisze, myślę, że porównywalnie do Pilota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno!

 

Jakie konwertery pasują do FC-basic?

Wpisywałem w google "FC basic konwereter" ale nic kompletnie nie znalazłem.

Wiem, że wchodzi wszystko international, byle nie było za długie. Zatem, które dokładnie?

Bo rozumiem, że do Pilota MR wejdzie już zupełnie wszystko?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zupełnie wszystko to nie przesadzajmy, ale pasować będa konwertery z końcówką "standard", np. Waterman, Jinhao,.

Na pewno ani do FC, ani do Pilota nie będą pasowały konwertery (i naboje) Parkera, Sheaffera czy Lamy.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pasuje (nie chce się zamocować) konwerter dodawany do Camela Camlin Royal Blue, tu na dole 

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/6375-pierwsze-pi%C3%B3ro-na-lata-do-100z%C5%82/page-2

 

wrzuciłam zdjęcia, które pasują, jeśli znajdziesz na ebay czy gdzieś kilka konwerterów Jinhao (te z "złotym" paskiem albo z metalowym(, pierwsze dwa od lewej, to będzie dobrze. Opcjonalnie polecam wrzucić do nich kuleczkę od starego naboju, rozkręca się tył, wyjmuje wszystko i wrzuca, pozwoli to atramentowi spływać swobodnie w stronę stalówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...