Skocz do zawartości

Zafarbowane okienko podglądu atramentu


Gość

Polecane posty

Czy ktoś z kolegów i koleżanek może podpowiedzieć, czy jest jakiś w miarę skuteczny sposób na usunięcie (lub zmniejszenie) zabarwienia okienka podglądu poziomu atramentu w piórze? Pióro zwykłe, najpewniej jakiś plastik. Okienko zbłękitniało. Płukanie wodą i wodą z ludwikiem coś tam pomaga, ale bardzo powoli. Jest skuteczniejszy, poza mechanicznym, sposób?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobów jest kilka:

1. Woda;

2. Woda i patyczek higieniczny;

3. Amoniak (agresywna metoda - nie stosować przy piórach z celuloidu);

4. Wybielacz (agresywna metoda - nie stosować przy piórach z celuloidu);

5. Mityczna metoda, która podobno działa: atrament :) Napełnij pióro Hero Washable Blue i potrzymaj w nim tydzień/dwa/trzy/miesiąc - w zależności od wersji legendy. Po wypłukaniu okno ma być czyste.

Uwaga! Nie warto mieszać amoniaku i wybielacza. Powstała substancja wydziela szkodliwy dla organizmu gaz.

Osobiście poszukałbym myjki ultradźwiękowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam całe. Jak nie ma pęknięć nic się nie dzieje - uszczelki trzymają. Pewnie do czasu...

Dla mnie najlepsza metoda to ta nr 2. Woda i czyścimy.

Choć bywa i tak, że trzeba odpuścić. Nie skutkuje nic. Się wżarło! :)

Hero Washable Blue? Ciekawe... Muszę spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale roztwór amoniaku w minimalnym stężeniu też będzie taki inwazyjny (minimalnie znaczy 0,5 litra wody + 0,5 kropli amoniaku.)

Edit: 20:26 23.01.2012 r.

janykiel jak chcesz podeśle ci pióro do testów z celuloidu rozbierzesz je sobie i ognia !

Edytowano przez yoshiru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yoshiru:) dzięki za propozycję - jest bardzo miła - pióro, które dręczę to właśnie taki testowy sprzęt;) choć wątpię, by był z celluloidu... Na razie wyczerpały się możliwości patyczkowo-wodno-ludwiczne. Teraz myjka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, ale nie zawadzi spróbować. Zastanawiam się tylko czego dodać do wody? Gotowe preparaty, których opisy poczytałem w sieci wyglądają na bardzo agresywne. Elektronicy używają izopropylenu. Ja używam go do mycia starych szkieł foto. Obawiam się jednak, że dla piór może być zbyt brutalny. A sama woda to chyba za mało...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, choć po umyciu alkoholem izopropylenowym zawsze zostaje na szkle jakieś zamglenie. Przemywam na koniec wodą demineralizowaną i osuszam dokładnie.

Aha, ważna rzecz - to dotyczy tylko szkieł bez powłok. Nie jestem pewien, jak powłoki zareagują na taki sposób czyszczenia.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...