Skocz do zawartości

Hopjesbruin - Akkerman no. 22


visvamitra

Ankieta  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy ten kolor ci się podoba?



Polecane posty

Kiedyś myślałem, że Akkerman jest manufakturą i produkuje swoje atramenty na miejscu, w Holandii. W międzyczasie zrealizowałem dwa zamówienia grupowe, część osób załapała się duże butelki, część niestety już tylko na małe.

 

Okazało się również, że Akkerman nie jest manufakturą i atramenty kupuje od jednego z producentów. Wiele osób wskazuje na Diamine a ja będę chyba w stanie to udowodnić na koniec recenzji.

 

Ale mniejsza o to.

 

Flaszki Akkermana pozostają wyjątkowe i ciekawe. Niewątpliwie to właśnie one znacząco podnoszą cenę atramentu.

 

ruEGDI.jpg

 

Hopjesbruin to bardzo przyjemny brąz w moim klimacie. Lubię go.

 

 

Tak kończą się zabawy strzykawką i atramentem

 

7gRNXp.jpg

 

Krople atramentu na ręczniku kuchennym

 

dv09Qi.jpg

 

SOFTWARE ID

 

s6MK8p.jpg

 

 

Notatnik Franklin-Christoph  - Gama Airborne, blaszka F/M Wality

 

I8rYXk.jpg

 

 

678Ia4.jpg

 

 

 

 

A teraz Hopjesbruin obok Sepii Diamine

 

Krople atramentu na ręczniku kuchennym: Hopjesbruin z lewej, Sepia z prawej

 

1mTi46.jpg

 

Chromatografia

 

1t1FAA.jpg

 

Kaweco Sport Classic przekształcone w eyedropper, blaszka B

 

vYQAJ1.jpg

 

(Sepia - górny trójkąt, Hopjesbruin - dolny trójkąt)

 

PxF2Hp.jpg

(Sepia : lewy górny, prawy dolny; Hopjesbruin - LD + PG)

 

vRBZDc.jpg

 

(Sepia - linie wertykalne, Hopjjesbuin - linie horyzontalne)

 

9SQf1O.jpg

 

QyLcUJ.jpg

 

(Sepia na górze, Hopjesbruin na dole)

 

 

Podobieństwo jest uderzające a chromatografia pokazuje, że uzyto tych samych barwników. Zakładam, że Akkerman zmienia lekko stopień rozcieńczenia atramentów, może odrobinę recepturę (a właściwie robi to Diamine na zamówienie).

 

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej chwili ta hipoteza wydała mi się szokująca. Ale jak się tak teraz zastanawiam, to sama zauważyłam, że Monaco Red i Garuda Rood są bliźniaczo podobne... Brawo, visvamitra ! Z niecierpliwością czekam na Twoje porównanie Groenmarkt Smaragd, bo kolor bardzo mi się podoba, a chętnie znalazłabym jakieś tańsze źródło...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tjaaa… w rzeczy samej chromatografia daje najlepsze możliwości potwierdzenia,… 

 

znając podejście diamine do ochoczej współpracy dla innych to nie dziwota,...

 

natomiast Akkerman mógłby trochę bardziej się postarać i poza zmianą buteleczek, które zacne są, to jeszcze troszkę kolorki mogli podrasować...

 

teraz pozostaje wyśledzić kto dla MB robi atramenty,… bo sami chyba się w to nie bawią...

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wychodzić przed szereg, ale jak dla mnie są pewne znaczące różnice w wyglądzie tych atramentów. Chromatografia może wyglądać podobnie bo nie ukrywajmy - że liczba możliwych do wykorzystania barwników jest ograniczona, zwłaszcza w tak mało typowym kolorze. (to że mało typowy kolor jest powtórzony w dwóch różnych atramentach, może być pewną przesłanką).

 

Zwróćcie uwagę na kontury linii - Sepia posiada kontury rozmyte, Akkermann ostre i z wyraźną ostrzejszą czerwoną linią. To może wynikać z pióra - ale generalnie wskazuje na pewne różnice. 

Moim zdaniem rozstrzygająca byłaby w tym wypadku separacja na kolumnie chromatograficznej (co da się zrobić w domu niezbyt wysokim kosztem). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale niezależnie od tego podobieństwo jest uderzające ;)

 

Sobowtóra na świecie ma większość z nas, ale to nie jest to samo.

 

Prócz separacji na kolumnie chromatograficznej proponowałbym sprawdzić pH. To też może rzucić światło.

 

Ale zauważyłem jadną rzecz na buteleczkach Akkermana. Mianowicie muszą sami rozlewać atramenty, bowiem przy "ml" podają znaczej "e", czyli mają wdrożony system kontroli towarów paczkowanych, natomiast Diamine go nie posiada, co już przekreśla paczkowanie na zlecenie (samowolny nadruk jest karalny). Z dobrych marek Pelikan i Parker mają znaczki "e".

Może Diamine sprzedaje tylko półprodukty, może barwniki gotowe (rozrobione), a Akkreman je uszlachetnia u siebie?

Z drugiej strony za każdym takim atramentem stoi receptura. I jeśli na Diamine ludzie wieszają psy, a na Akkermana nie, to produkując jedna firma dla drugiej na pewno skorzystałaby z tajników tej pierwszej.

I na koniec napiszę, że wierzyć się nie chce, by firma z tradycjami i tak ozdobnymi flakonami, pokusiła się o produkcję u drugiej, która produkuje ciut gorzej i masowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The difference might be in water, Diamine uses probably tap water, Akkerman might use distilled water - so this might be a difference of behaviour. Tap water is rich in calcium and chlorine ions, which strongly influence behaviour of ink, and also might be a source of microbal contamination in long term. Also Diamine uses bottles from VIF which is known for providing glass that is not as clean as it should be.

There is also a third solution that both Akkerman and Diamine have the same supplier of concentrated dyes. There are two companies from germany that provides concentrated dyes for ink production, you can freely mix them to achieve whatever color you might need.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Akszugor - Akkerman to sklep a nie producent z tradycjami. Sami nie produkują nic. Diamine działa na rynku od 150 lat. Myslę, że wiedzą, co robią :) Zauważyłem, że na Diamine narzekamy głównie my - forumowicze PWF. Na FPN Diamine jest synonimem bardzo dobrego atramentu. Nie mówię, że się z tym zgadzam, kilka Diaminek zawiodło mnie srogo, ale wciąż lubię ich atramenty, doceniam bogatą paletę pawr i doskonały przepłwyw większości ich atramentów.

 

Fakt, że łatwiej znaleźć słowa krytyki pod adresem Diamine niż Akkermana wynika z rynkowych proporcji. Diamine można kupić wszędzie, mają dystrybutorów na całym swiecie. Akkermana można kupić w Holandii albo w jednym sklepie w USA. Sprowadzenie atramentów nie jest tanie.

 

W moim odczuciu atramenty Akkermana nie są lepsze od atramentów Diamine.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...