Skocz do zawartości

Nicpoń bawi się skanerem i atramentami! :)


Nicpon

Polecane posty

Witam :)

 

Jakiś czas temu poruszyłem sprawę co najlepiej odda kolor atramentu, muszę przyznać że przy dobrym oświetleniu aparat fotograficzny jednak jest nie do pobicia, ale skaner który nie dawno kupiłem też daje sobie całkiem nieźle radę :) A że o dobre oświetlenie w nadchodzącym sezonie będzie coraz trudniej to sami rozumiecie ;)

Poniżej próbka tego co przed chwilką sobie nabazgrałem :)

http://kwzink.esy.es/image/img005_poprawka.jpg

 

nie wstawiam obrazka bezpośrednio ponieważ na razie nie chciało mi się go przycinać ;)

 

PS. pisałem to co przyszło do głowy jako pierwsze - także to trochę lelum poleum ;) 

Edytowano przez Nicpon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jakiej rzeczywistości? Nicponiu, nic do ciebie nie dotarło z dyskusji prowadzonej na ten temat jakiś czas temu. Rzeczywistości twojego monitora?

 

Przed przyciemnieniem sprawdziłem jak to wygląda na drugim monitorze - w obu wypadkach kartka wyszła śnieżnobiała (a taka nie jest), to co w takim wypadku zrobić? Do tej pory robiłem wyłącznie zdjęcia przygotowywanych przeze mnie kart. Dzisiaj korzystając z wolnego wieczora postanowiłem zacząć sprawdzać jak wychodzą skany na różnych ustawieniach, tak aby kolor był możliwie jak najlepiej oddany. A na jakąś rzeczywistość trzeba się zdecydować. 

 

Edit : zdjęcia tego papieru też wychodzą szarawe (mówię o takich które robiłem w świetle słonecznym)

Edytowano przez Nicpon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek umieść w skanie  materiał referencyjny, czyli przynajmniej grey card, a lepiej black, white and gray, i jeszcze lepiej z podstawowym kolorami, np. jeden z produktów DKG Color Tools, lub odpowiednik.

Jesteś naukowcem, więc wiesz, że działanie po omacku niczego dobrego nie da. Znajdź jakiś dobry kalibrator skanera i kup go. Nie pozwól skanerowi działać  w trybie automatycznym.

Skaner jest zawsze lepszy niż aparat fotograficzny.

 

Skanowanie to nie sztuka, ale umiejętność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wszystko i tak się rozbije o nieskalibrowane wyświetlacze osób, które będą oglądały te skany ;) Jak dla mnie gra niewarta świeczki. Niech kolory będą zbliżone jak najbardziej się da do tych rzeczywistych, ale trzeba pamiętać, że zdecydowana większość ekranów, na których te kolory będą wyświetlane, nie widziała kalibratora :) 

Z resztą, wystarczy spojrzeć na recenzje atramentów, zwłaszcza na FPN - tam jeden atrament ma tyle kolorów ilu było recenzentów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he... Widzę, że pojmujesz pokręrtne przwrotności życia Jednak, jedynie zachowanie prawidłowej prcedury pozwoli na powrarzalne i porównywalne wyniki. Poza tym zawsze trafi się ktoś taki jak ja, ze skalibrowanymi monitorami.  A po trzecie Nicpoń zbuduje wiarygodną bazę swoich kolorów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek umieść w skanie  materiał referencyjny, czyli przynajmniej grey card, a lepiej black, white and gray, i jeszcze lepiej z podstawowym kolorami, np. jeden z produktów DKG Color Tools, lub odpowiednik.

Jesteś naukowcem, więc wiesz, że działanie po omacku niczego dobrego nie da. Znajdź jakiś dobry kalibrator skanera i kup go. Nie pozwól skanerowi działać  w trybie automatycznym.

Skaner jest zawsze lepszy niż aparat fotograficzny.

 

Skanowanie to nie sztuka, ale umiejętność.

 

Przekombinowane. Daj próbkę atramentu na białej kartce papieru, zeskanuj, otwórz w jakimś programie graficznym (może być darmowy GIMP) i tak długo baw się kolorem zdjęcia, aż biały w tle będzie miał wartość #FFF. Bliżej rzeczywistości nigdy nie będziesz nawet z mega-pro-kalibratorem, bo jak wspomniano wcześniej - i tak się to rozbije na monitorach widzów. Większej dokładności nie potrzebujesz.

 

Tylko niech zawsze będzie to białe tło - będzie to odnośnik dla osób oglądających. Jak na ich monitorze śnieżna biel stanie się szara - będą wiedzieć, że kolor będzie jaśniejszy. I tyle. 

 

Jeszcze jedna sprawa - kolor przecież i tak się zmieni zależnie od pióra ;) Więc laboratoryjnej dokładności nigdy nie osiągniesz. Każdy wie jak wygląda biały. Nikt nie wie jak wygląda Twój kremowy czy inny papier. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, to był mój piąty skan zrobiony na tym skanerze i powiedzmy że dopiero się uczę ;)

Skaner jest narzędziem pomocniczym - niektóre elementy lepiej wychodzą na skanerze, inne na aparacie - takie życie ;)

Swoją drogą to nawet do aparatu przydałaby się odpowiednia kalibracja. W Polsce produkty DKG są raczej trudnodostępne ;) Ale na bardzo popularnym portalu aukcyjnym są dostępne takie : 

http://allegro.pl/kodak-skala-szarosci-i-wzornik-barw-q13-bst13-i4677426134.html

http://allegro.pl/qpcard-101-balans-bieli-i-kolorow-fotografii-i4714560956.html

 

ktoś korzystał? :)

 

skala szarości jest prostsza do implementacji nawet w takim Gimpie, i to się spokojnie przyda nawet przy robieniu zdjęć. 

Poza tym liczyłem na więcej komentarzy - jaki fajny kolor :P

Edytowano przez Nicpon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy ostatnie wymiatają, a z nich, moim zdaniem najbardziej ten zielony... ale to tylko dlatego, że o czymś takim myślałam.... jak będą to biorę 3 ostatnie !

Aaaaaa właśśśśnie - kiedy będą? ;)

 

Jest to fragment nowości które przygotowałem na FPD - także na spotkaniu na pewno będe miał ze sobą kilka buteleczek oraz po nim też będe miał trochę słodyczy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Róbta jak chceta. I rest my case. Można konia doprowadzić do wody, ale nie można go zmusić, by się napił.

 

No offense ;) Po prostu fajnie, jak Nicpoń przy tym całym interesie uniknie niepotrzebnych (czy "nie-super-koniecznych") kosztów ;)

 

[...]

Poza tym liczyłem na więcej komentarzy - jaki fajny kolor :P

 

Komentować będę, jak będzie stać u mnie w szufladzie :P Za dużo fajnych atramentów mi już "przeciekło" między palcami :P;) A właśnie szukam "kolorków" do notatek...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to fragment nowości które przygotowałem na FPD - także na spotkaniu na pewno będe miał ze sobą kilka buteleczek oraz po nim też będe miał trochę słodyczy ;)

Którędy będziesz jechać?

Szykuję napad na atrament Nicponia - towar zaiste ponadczasowy - kto się dołączy ?  :D

Edytowano przez Czarodziej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...