Skocz do zawartości

Czy to oryginał?


kandahar

Polecane posty

Karmimy, mniam.

 

Stalówka niespisana, niepogięta, niewyszczerbiona? Helisa mechanizmu nie jest pęknięta? Korek wymieniony albo zaimpregnowany? Mechanizm trzyma po wysunięciu? Te przebarwienia to osad czy ubytki złocenia? Czemu mechanizm jest częściowo odkręcony? Przesunięcie owijki czy inny feler?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co na tym tracisz? Dzięki temu, ze ktoś zamieścił tutaj to zapytanie możesz poznać jakieś pióro. To ma więcej sensu niż pisanie postów w kawiarence ;)

 

Wiadomo, że forum nie jest platformą handlową i nikt tego nie oczekuje. Natomiast w masie wielu tematów na tym forum, które nie dotyczą piór wiecznych akurat tego typu temat jest o nich w 100% i bardzo fajnie, że się tu pojawił.

Edytowano przez namiki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się i nie zgodzę. Z jednej strony, zamiar autora wątku jest aż nadto widoczny. Z drugiej - za zamiary się raczej nie karze… Z jednej strony - to nie targ, z drugiej - portal aukcyjny to wyznacznik chwilowej ceny, nie rzeczywistej wartości.

 

Podsumowując - osobiście nie przepadam za postami typu "mam-pióro-ile-jest-warte-może-ktoś-kupi?", bo trącą chamskim geszeftem w stylu domokrążców, ale - zabronione nie są...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to pióro podobnie jak Waterman 42 safety ozdobiony przez włoskich złotników.

Pióro godne uwagi, bez względu na intencje właściciela. Chce chłop wiedzieć co ma i ile ewentualnie jest warte, to gdzie ma szukać pomocy.

Już nie bądźmy tacy drażliwi... A nie przywitał się, a nie zrobił parę postów typu - znalazłem pióro i się w nim zakochałem, kto wie co to za pióro.

To taka mała obłuda. Lepiej chyba, jak ktoś wali prosto z mostu o co mu chodzi. 

@kandahar - prośba o więcej fotek. Z jednego zdjęcia trudno zidentyfikować pióro, nie mówiąc o jego ocenie i oszacowaniu wartości.

W każdym razie, to piękne i rzadkie pióro. Zerknij przez lupkę na zakończenie korpusu. Powinien tam być numer.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma więcej sensu niż pisanie postów w kawiarence ;)

 

zakładając, że forum zastępuje nam normalne kontakty międzyludzkie, uważam, że pisanie w kawiarence ma więcej sensu, niż pojedyncze pytanie o pióro znalezione. albo tłuczenie pięćdziesięciu postów, żeby sprzedać etui i sobie zniknąć.

 

no ale co ja tam wiem, wszak według niektórych jestem aspołecznym abnegatem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmimy, mniam.

 

Stalówka niespisana, niepogięta, niewyszczerbiona? Helisa mechanizmu nie jest pęknięta? Korek wymieniony albo zaimpregnowany? Mechanizm trzyma po wysunięciu? Te przebarwienia to osad czy ubytki złocenia? Czemu mechanizm jest częściowo odkręcony? Przesunięcie owijki czy inny feler?

Ubytki złocenia? To ono nie jest złote? Ma fałszywe próby, choć ma być oryginałem? Może piszę bzdury, bo na piórach się nie znam, ale co oznacza wybite 585, jeśli to tylko złocenia? Fakt, ze dziwi mnie, że próba jest na skuwce (tak się to nazywa?), a nie ma na głównym korpusie. Co do Twoich pytań, to przykro mi, ale dla mnie za trudne.

Wygląda to pióro podobnie jak Waterman 42 safety ozdobiony przez włoskich złotników.

 

Czyli firma Waterman zrobiła, a potem kto inny ozdobił? I czy datowanie wg próby austriackiej przed 1925 r. jest poprawne?

Edytowano przez kandahar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubytki złocenia? To ono nie jest złote? Ma fałszywe próby, choć ma być oryginałem? Może piszę bzdury, bo na piórach się nie znam, ale co oznacza wybite 585, jeśli to tylko złocenia? Fakt, ze dziwi mnie, że próba jest na skuwce (tak się to nazywa?), a nie ma na głównym korpusie. Co do Twoich pytań, to przykro mi, ale dla mnie za trudne.

Rozumiem. Nie każdy potrafi widocznie zdjąć skuwkę i opisać/pokazać na zdjęciu to, co w środku. Jeśli próba jest na owijce, to prawdopodobnie owijka jest zrobiona z 14K złota, tzn. jest to zwinięta w walec blacha o zawartości złota 58,5%. Co nie zmienia faktu, że na zdjęciu widać przebarwienia.

Pod owijką jest ebonit, w środku prawdopodobnie stalówka, spływak i mechanizm wysuwania. W tych piórach często zdarza się brak lub poważne uszkodzenie któregoś z tych elementów, a ich stan moim zdaniem bardziej wpływa na wycenę, niż próba na skuwce.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

…a złom złoty próby 585, wg dzisiejszego kursu, to 74 zł/gram. Dodaj to do faktu, że masy owijki raczej w kilogramach nie liczymy… Zatem, jeśli wartość pióra szacujesz na podstawie złotej owijki, to szału nie będzie…;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

…a złom złoty próby 585, wg dzisiejszego kursu, to 74 zł/gram. Dodaj to do faktu, że masy owijki raczej w kilogramach nie liczymy… Zatem, jeśli wartość pióra szacujesz na podstawie złotej owijki, to szału nie będzie… ;)

Jak policzysz koszt starego płótna, jakieś pół litra farb i ramy obrazu "Dama z gronostajem", to też szału nie będzie. :P

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nie każdy potrafi widocznie zdjąć skuwkę i opisać/pokazać na zdjęciu to, co w środku. Jeśli próba jest na owijce, to prawdopodobnie owijka jest zrobiona z 14K złota, tzn. jest to zwinięta w walec blacha o zawartości złota 58,5%. Co nie zmienia faktu, że na zdjęciu widać przebarwienia.

Pod owijką jest ebonit, w środku prawdopodobnie stalówka, spływak i mechanizm wysuwania. W tych piórach często zdarza się brak lub poważne uszkodzenie któregoś z tych elementów, a ich stan moim zdaniem bardziej wpływa na wycenę, niż próba na skuwce.

Dzieki. To juz wszystko wiem. Tylko po jaką cholerę bije sie próbę na owijce? Jakie znaczenie ma, jakiej jest próby? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jaką cholerę bije się próbę?

Ano po taką, że po pierwsze jest to prawny wymóg, a po drugie, aby kupujący wiedział co kupuje.

Każdy złoty element pióra, ołówka, czy jakiegokolwiek przedmiotu, jeżeli jest wykonany ze szlachetnego kruszcu, powinien posiadać cechy probiercze.

Dla przykładu - ołówek Pelikan 650.

8cbb8169cb1e2394.jpg

ba3e6395bd2d98d6.jpg

009899aa155bbae1.jpg

eea00575f6e5535e.jpg

f2126be0705f4b47.jpg

ff923ffb967ad097.jpg

Jak widać, każdy złoty element jest odpowiednio oznakowany.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...