Skocz do zawartości

Jak dobrać stalówkę i w ogóle jak przywrócić pióro do życia?


zutka

Polecane posty

Kupiłam na allegro piórko. Stalówka jest do wymiany i dlatego mam pytanie: jak dobiera się stalówki do piór? Czym się kierować? Co trzeba zmierzyć itp?

Pióro jest niemarkowe, zainstalowana tam stalówka jest raczej nieoryginalna, bo nawet nie chodzi do sekcji, tylko mocno wystaje. 

Druga rzecz to tłoczek - wymaga wymiany, bo nie ma "zakończenia" (o rany, jaka ja mam to opisać?). Od czego zacząć?

Trzecia rzecz to gwint. Nie da się skręcić sekcji z dolną częścią obudowy - nie wiem, czy te części pochodzą z różnych piór, bo chyba gwintu nie dałoby się tak mocno zetrzeć, żeby były takie luzy? Można z tym coś zrobić?

Najchętniej oddałabym pióro w ręce pen-doctora, ale tak bardzo kusi mnie, żeby naprawić samodzielnie...

Bo obudowa jest śliczna :)

03035119604029840447.jpg

86801188142469913024.jpg

Edytowano przez zutka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce trzeba przyłożyć stalówkę do spływaka i zobaczyć, czy "leży", bo nawet, jak trafisz z szerokością, to może być inaczej zgięta albo za długa/krótka.

Albo wykonana ze zbyt cienkiej blaszki.

 

Czuję, ze tu nie pen doctor jest potrzebny, ale worek części zamiennych.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej sekcja nie pochodzi od tego pióra. Wygląda na polski produkt. Jestem na 90% pewien. 

Najlepiej byłoby chyba dopasować jakąś inną sekcję do tej obudowy.

(Co do gwintu na sekcji, to całkiem możliwe, że znacznie się skurczył. Parę razy spotkałem się z takim przypadkiem.)

Możliwe, że spływak także nie pochodzi od tej sekcji. Ja zmierzyłbym suwmiarką średnicę otworu w sekcji a potem średnicę spływaka razem z położoną na nim stalówką. Sugerowałbym się raczej tym, czy stalówka dobrze leży w sekcji, niż spływakiem. To, ze u góry tej osłony, jak rozumiem brakuje zaślepki nie powinno jakoś bardzo szkodzić. Może być za to potrzebny nowy gumowy woreczek. 

W każdym razie ja raczej wybrałbym to pierwsze rozwiązanie- wymiana całej sekcji. Proponuję podać wymiary wewnętrznego gwintu w korpusie. Może ktoś stąd będzie wiedział, jaka sekcja będzie pasowała.

Życzę powodzenia przy pracy nad tym piórem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest amerykańskie zapalniczko-pióro, prawdopodobnie z czasów II WŚ. Jeżeli pokazałabyś jeszcze klip, to możliwe, że udałoby się zidentyfikować producenta. Wiedzielibyśmy, co dokładnie powinno się tam znajdować. Ale raczej nie stalówka, a zapalniczka i pióro kulkowe. Bardzo ciekawa rzecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest amerykańskie zapalniczko-pióro, prawdopodobnie z czasów II WŚ. Jeżeli pokazałabyś jeszcze klip, to możliwe, że udałoby się zidentyfikować producenta. Wiedzielibyśmy, co dokładnie powinno się tam znajdować. Ale raczej nie stalówka, a zapalniczka i pióro kulkowe. Bardzo ciekawa rzecz.

To brzmi ciekawie :)

Zdjęcie zrobię jutro, bo w tym świetle mój aparat raczej nic nie wychwyci.

Napis "made in USA" jest maleńki, "S" jest nieco niżej, niż litery "U" i "A", wszystkie tworzą coś w rodzaju odwróconego trójkąta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Claash, jesteś pewien, że z czasów IIWŚ?

Nie całkiem. Przeczytałem w paru miejscach, że to były "Lotnicze wojskowe zapalniczki" Produkowało je kilka firm z USA takich, jak Weston NY, Dependo, BB Pen C.O., czy Atomic. Widziałem też wzmiankę, że jakaś japońska firma uruchomiła produkcję podobnych dopiero w roku 1949.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica gwintu sekcji to 8mm - czy możecie mi doradzić, jakie sekcje mają takie wymiary?

Mam jeszcze pytanie - skoro już zrobię sobie taki składak, to może dałoby się dodatkowo dopasować do tego jakąś ciekawą stalówkę? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc w tym temacie, byłabym wdzięczna :)

Zdjęcie klipsa zrobię dziś - ostatnio coś nie mogę wrócić do domu przed zmrokiem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się jeszcze wymiary:

  • Długość pióra zamkniętego
  • Długość skuwki
  • Długość korpusu razem z tym rowkowanym kołnierzem
  • Zewnętrzna średnica tego kołnierza w miejscu, gdzie będzie połączony z sekcją

Wtedy będzie można szukać sekcji o odpowiednich wymiarach i proporcjach.

Można zamontować nowoczesną sekcję z niedrogiego, ale dobrze piszącego pióra na naboje albo szukać starej, najlepiej od razu z pompką. Może być trudno znaleźć sekcję, która będzie dobrze pasowała bez żadnych przeróbek. Ale można wykorzystać gwint oryginalnego dla sekcji korpusu. -Wkleić do środka pióra gwintowany kawałek oryginalnego korpusu.

Ale najlepiej i możliwe, że najprościej byłoby, gdyby jakiś rzemieślnik taką prostą sekcję dorobił na wymiar. Myślę, że znalazłby się taki. I nie powinno to specjalnie drogo kosztować.

Edytowano przez Claash
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję:

długość całkowita: 10,5cm

długość skuwki: 5cm

długość korpusu z kołnierzem: 6cm

średnica kołnierza: 1cm

 

Zastanawiam się właśnie, jaką sekcję mogę brać pod uwagę. Może udałoby się upolować jakąś ciekawą część na ebayu? 

Rzemieślnik mógłby pewnie dorobić wszystko, ale nie wiem, czy warto...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc dorobienie sekcji na zamówienie wydaje mi się jedynym w pełni satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Myślę, że nie będzie kosztowało to drożej, niż zakup sekcji na Ebay. Trzeba by tylko dobrać odpowiednią stalówkę ze spływakiem, odpowiednią osłonę pompki a potem dać rzemieślnikowi, żeby to wszystko scalił jednym kawałkiem np. ebonitu. To jest bardzo prosta robota. I będzie pewność, że wszystko działa i pasuje do siebie, jak należy.  No, chyba, że ktoś wie, jaka sekcja będzie pasowała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, napiszę do niego :)

 

Claash - a jesteś w stanie powiedzieć coś więcej nt. tej obudowy? Sprawdzałam w necie, faktycznie podobne posiadały te pióro-zapalniczki. szkoda, że w środku mojej nie było takiego cuda :)

Edytowano przez zutka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, napiszę do niego :)

 

Claash - a jesteś w stanie powiedzieć coś więcej nt. tej obudowy? Sprawdzałam w necie, faktycznie podobne posiadały te pióro-zapalniczki. szkoda, że w środku mojej nie było takiego cuda :)

Powolutku pracuję nad tematem. Nie jest wykluczone, że była tam sama zapalniczka, chociaż w takim razie dziwi mnie, że wewnątrz jest gwint. 

 

Novator.

Dokładnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...