Jump to content

Wyżarte stalówki


szaramysz

Recommended Posts

Jak w temacie - całkiem dosłownie ;)

 

Hej wszystkim :) Nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek zarejestruję się na forum o piórach wiecznych - lubię nimi pisać, ale nie jest to akurat coś co najbardziej pociąga mego kolekcjonerskiego ducha. Jednak odkrycie, którego dokonałam podczas ostatniego czyszczenia całej mojej kolekcji - sztuk dwie - skłoniło mnie do podzielenia się nim z innymi.

 

Nie jestem do końca pewna czy wybrałam dobry dział - podejżewam, że stalówek naprawić się już nie da, ale wydaje mi się, że jest to najrozsądniejsze miejsce.

 

Otóż parę dni temu postanowiłam dokładnie wyczyścić pióra po około dwu - trzy miesięcznym okresie nieużywania. Po wyjęciu stalówek moim oczom ukazał się widok jaki możecie zobaczyć na zdjęciach. Pierwszego myłam Pilota model Metropolitan, więc byłam tylko trochę zaskoczona zauważywszy nierówność na powierzchni stalówki, ale gdy wzięłam się za Watermana (model nieznany) z wrażenia upadła mi szczęka. Wygląda jak ser, jak nasz Księżyc kochany... Stalówka jest taka brzydka i wyjedzona, że aż ładna i naprawdę fascynująca.

Po pierwszym i drugim szoku zaczęłam się zastanawiać co mogło być przyczyną... Jedyną rzeczą, którą je łączy jest atrament - konkretnie atrament marki Rohrer & Klingner w kolorze Scrabiosa. Czy to możliwe żeby ten słynny galus wyrządził taką krzywdę mym pięknym piórom? Cokolwiek to było, bez wątpienia było bardzo burżujskie - już na pierwszy rzut oka widać, że bardziej smakowało mu złoto niż zwykła stal ;)

 

Teraz zastanawiam się tylko czy Watermana można dalej używać, czy korozja może postępować? Właściwie i tak wolę pisać Pilotem - ze względu na węższą końcówkę, ale Waterman jest prezentem i łączy nas sentyment ;)

 

Ot taka ciekawostka ;) Załączam dwa zdjęcia poglądowe oraz podaję linka do większych wersji. Starałam się zrobić jak największe zbliżenia, dlatego ostrość nie zawsze jest celna ;)

Pilot: http://pokazywarka.pl/yr2v93/

Waterman: http://pokazywarka.pl/dhjynm/

 

post-3197-0-67913100-1411088013_thumb.jpg

 

post-3197-0-38038900-1411088021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Piękna korozja. Stalówki Watermana są znane z 'wysokiej jakości' stali, przez co korodują na potęgę. Ale efekt, który osiągnęłaś jest zaiste imponujący. Niestety - atramenty żelazowo-galusowe i stalowe stalówki to nie jest dobre połączenie. A przynajmniej nie na dłuższy czas.

Link to comment
Share on other sites

Witaj @szaramysz, zapytałaś " czy korozja może postępować " niestety jest to nieuchronne, natura działa bezlitośnie.

 Co do stalówek to prawdopodobnie są już nie do odratowania głównie Watermanowska, za duże wżery, w jednym miejscu widzę wżer na wylot,

 reszta to już kwestia czasu, co osłabi stalówkę, ale to takie moje gdybanie.

 Są tu specjaliści z dużo większą wiedzą od reanimacji także myślę że się wypowiedzą w temacie naprawy.

          Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Atramenty żelazowo galusowe są niebezpieczne dla stalówek żelaznych i stalowych (np maczanki), są natomiast bezpieczne dla stalówek złotych, pozłacanych (jeżeli pozłacenie jest dobre jakościowo i na odpowiednim materiale) oraz dla stalówek wykonanych z prawdziwej stali nierdzewnej, a nie "high quality stainless steel".

Jeżeli coś takiego miało miejsce w regularnie używanym piórze, to bym się po prostu skontaktował z producentem co on na ten temat sądzi. 

Link to comment
Share on other sites

Atramenty żelazowo galusowe są niebezpieczne dla stalówek żelaznych i stalowych (np maczanki), są natomiast bezpieczne dla stalówek złotych, pozłacanych (jeżeli pozłacenie jest dobre jakościowo i na odpowiednim materiale) oraz dla stalówek wykonanych z prawdziwej stali nierdzewnej, a nie "high quality stainless steel". Dobrej jakości pozłota jest ważna ponieważ zabezpiecza materiał pod spodem, musi być odpowiedniej grubości oraz być szczelna, a materiałem pozłacanym też nie może być zwykła stal, jeżeli pozłota jest kiepskiej jakości to znajdujące się w niej miejsca o mniejszej lub większej grubości będą przyspieszać i katalizować korozję. 

Jeżeli coś takiego miało miejsce w regularnie używanym piórze, to bym się po prostu skontaktował z producentem co on na ten temat sądzi. 

 

Hmm miało być edytuj a poszło w cytuj...

W każdym razie Nicpoń tu był! :) 

Edited by Nicpon
Link to comment
Share on other sites

To nie jest złota stalówka i to nie wina tego konkretnego atramentu. Watermany tak po pewnym czasie wyglądają. Prawie każdy Hemisphere, jaki do mnie trafia, ma jakieś ślady pod spływakiem albo w sekcji. Może nie aż takie, ale to kwestia czasu.

Moje doświadczenia są identyczne. Dla złotych są bezpieczne, bo złote nie reagują tak łatwo.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za opinie ;)

Tak myślałam, że nic już nie odratuje tych stalówek.

 

Atrament i Pelikana zamówiłam w marcu 2013, Watermana mam już z 8 lat. Wydawało mi się, że Scabiosa to idealny atrament dla mnie: jest fioletowy, trwały, szybkoschnący i w miarę wodoodporny - zdarza mi się czasem zalać notatki ;) Niestety nigdzie nie trafiłam na informację, że może zjadać stalówki ;) Dlatego m. in. zamieściłam te zdjęcia, żeby każdy mógł wziąć wszystkie wady i zalety pod uwagę podczas wyboru atramentu.

 

Pelikana nabijałam nim od nowości i był to jedyny atrament, z którym go używałam. Jak widać całkiem dzielnie stawiał mu opór ;)

Watermana używałam głównie z firmowym atramentem a potem ze Scabiosą - gdzieś tak od 6-7 miesięcy. Przed zmianą atramentów wyczyściłam go na tyle dokładnie na ile mogłam - stalówka wtedy tak nie wyglądała ;) W tym tygodniu znowu mnie natchnęło na czyszczenie i proszę jaka niespodzianka ;) Podejżewam, że mój Waterman to jeden z prostszych modeli.

 

Najgorsze w tym wszytkim jest to, że znowu muszę szukać "mojego" atramentu ;) Pewnie też rozejrzeć się za nowym piórem...

 

@inahon strasznie mnie rozbawiłeś tym porównaniem :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...