Jump to content

Lamy: 2000 Metal


Czikosz

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich Czytelników. Zapraszam do zapoznania się z recenzją pióra, fabrycznie nowego, Lamy 2000 w wersji metalowej. Jest to pierwsze pióro, które znacznie uszczupliło mój portfel (a raczej uszczupliło moje konto bankowe). Jest droższe od pióra w wersji wykonanej z szczotkowanego plastiku (plastiku o specyficznej nazwie, mniejsza o to, jakiej). Ważne jest to, że metal jest znacznie bardziej trwały niż tworzywo, ale po kolei.

 

Pióro zapakowane jest w pudełeczko, dość skromne. W środku wkładka trzymająca pióro miejscu, przypomina mi dywanik samochodowy, ewentualnie jakiś sweter z lat dziewięćdziesiątych. Z zewnątrz może i nowoczesne, ale w środku nie bardzo. Jednak nie pudełkiem człowiek żyje! W pudełeczku książeczka, której ja przy zakupie nie dostałam. Pióro posiada dwuletnią gwarancję.

 

00001%2520%252857%2529.JPG

 

00001%2520%252858%2529.JPG

 

Trochę danych technicznych. Pióro posiada stalówkę z 14 karatowego złota, powlekaną platyną i ręcznie polerowaną, w moim modelu jest zainstalowany rozmiar "F". Jednakowoż pióro można nabyć ze stalówką w rozmiarze "EF", "M", "B", "OB", "BB" i "OBB".

 

Korpus, sekcja i pokrętło tłoczka są wykonane ze stali nierdzewnej, szczotkowanej w sposób taki, iż uzyskana powierzchnia metalu jest bardzo delikatna i matowa.

 

Pisadło wyposażone jest w tłoczkowy system napełniania (piston filler for Lamy T51, T52). W piórze pomieścimy około 1.2 mililitra atramentu, czyli całkiem sporo.

 

Ptaszor jest dość ciężki, bo waży aż 54 gramy, sama jego skuwka waży 20 gram (w związku z tym pióro bez skuwki waży około 34 gram). Dla porównania, wersja lżejsza waży zaledwie 25 gram, skuwka to 10 gram (pióro bez skuwki waży, zatem 15 gram). Długość zamkniętego pióra to 138 milimetrów, otwartego bez skuwki 124 milimetry, ze skuwką 151 milimetrów. Średnica ciałka w najszerszym miejscu wynosi 13 milimetrów, skuwki bez klipu 14 milimetrów, zaś z klipem 16 milimetrów.

 

00001%2520%252860%2529.JPG

 

00001%2520%252859%2529.JPG

 

Teraz coś lżejszego do czytania... Coś o wyglądzie. Projektantem, który stworzył wzór Lamy 2000 jest Gred A. Müller. Nie da się ukryć, że zaszalał. Skoro wzór zachował się od moich narodzin, a jego śmierci po dziś dzień, to na swój sposób musi być wzór "fajny". W 1991 roku projektant zmarł, a jego praca wciąż żyje i ma się dobrze.

 

Jedni będą za to kochać ten model, inni nienawidzić, gdyż pióro należy do tych, co to przypominają cygaro. Pióro jest niezwykle obłe (tak obłe, że chyba bardziej już pióro obłe być nie może). Skuwka jest prosta bez żadnych tam udziwnień. Po prostu skuwka i klips niezwykle prosty (kanciastość bije po oczach). W tym modelu nie uświadczymy napisu na klipsie, za to znajdziemy go na skuwce tuż za klipsem (mnie osobiście to rozwiązanie znacznie bardziej podoba się niż w modelu z tworzywa). Skuwka jak już wspominałam jest dość ciężka, więc zakładanie jej na koniec pióra utrudnić może niektórym pracę. Wewnątrz skuwki są blaszki, które utrzymują ją na końcu pióra, działa to na tyle sprawnie, że skuwka nie spada nam z pióra podczas wymachiwania nim (tak niektórzy machają piórem jak jednocześnie coś tam rozmyślają w przerwie od pisania). Klips jest błyszczący w porównaniu do matowego charakteru skuwki. Pióro się rysuje, ale nie tak, że razi to po oczach.

 

00001%2520%252864%2529.JPG

 

00001%2520%252865%2529.JPG

 

Zostawmy już w spokoju ten biedny klips i przejdźmy do "ciałka". Oczywiście chodzi mi o sekcję, korpus i pokrętło tłoczka. Całość jest tak ciekawie skonstruowana, że opis to będzie zmaganie się z granicami języka. Całość skonstruowana jest tak, aby linie rozdzielające sekcję od korpusu, a korpus od pokrętła tłoczka były niedostrzegalne. Wygląda to dość imponująco, biorąc pod uwagę fakt, że efekt należy do jednych z trudniejszych do uzyskania. Jedyne, co wybija się nad gładź to uszka, które trzymają naszą skuwkę na piórze, gdy jest ono zamknięte (podkreślam, że owe uszka, takie kółeczko... Dość często wypada przy czyszczeniu pióra, więc nietrudno o zgubienie tego ważnego elementu, który pozwala zamknąć nam pióro).

 

Stalówka moim zdaniem prezentuje się pięknie, leciutko schowana, spoziera swoim blaskiem na światło zewnętrzne spod ciężkiej zbroi, która masywnie chroni jej serce. Stalówka jest po prostu piękna, bez napisów (napisy znaleźć można rozbierając pióro w tej części, co jest dość proste). Jeżeli chodzi o napisy to mamy oznaczenie złota i rozmiar stalówki. Rozbiórkę pióra bardzo fajnie przeprowadził użytkownik rbit9n w temacie niżej.

 
 

00001%2520%252863%2529.JPG

 

00001%2520%252861%2529.JPG

 

00001%2520%252862%2529.JPG

 

00001%2520%252866%2529.JPG

 

Pióro ponad to lśni w dość specyficzny sposób. Mamy tu styczność z całą paletą odcieni szarości po jej skrajne wręcz wartości. Od głębokiej połyskującej czerni, po platynowy blond, jeszcze jak dołożymy do tego promienie słoneczne, to można by uzyskać płomienny, platynowy blond.

 

Wrócę jeszcze do stalówki. Stalówka jest chroniona ciężkim metalowym objęciem, które jest niemal spiłowane tak, aby razem ze spływakiem (spływak jest wyjątkowo płaski i mało widoczny) tworzyć równą linię. W tym spiłowanym miejscu mamy zrobiony otwór powietrzny (ewentualnie dziurę po prostu), który bardzo ułatwia zasysanie atramentu. Warto, więc pamiętać, aby dziurka ta znajdowała się pod lustrem atramentu. Dzięki temu zabiegowi zaciągniemy do pióra naprawdę dużą ilość atramentu (to na studiach bardzo ułatwia życie! No ludzie, kto jak nie studenci będzie znał najlepiej maratony biegu piórem po papierze?).

 

A teraz to, co w tym wszystkim najważniejsze. Emocje podczas pisania! Otóż emocje są! Początkowo myślałam, że przy tym jakże zimnym z początku (cieplutkim potem) materiale, mojej palce znajdą się na stalówce, gdyż po prostu się zsuną. Tak się jednak nie stało, moje palce trzymają się tam, gdzie trzymać się powinny. Uszka mnie osobiście nie przeszkadzają, chociaż mogą znaleźć się osoby, którym uszka (elementy trzymające skuwkę) będą przeszkadzały.

 

Pióro nie skrobie w ogóle. Różni się od innych tym, że wydaje z siebie specyficzny dźwięk podczas pisania. Przypomina mi ten dźwięk sunące łyżwy po lodzie. Z racji tego, że pióro w swym wyglądzie jest oziębłe i surowe, dźwięk ten pasuje do niego idealnie. Pióro wygląda na oziębłe, początkowo jest oziębłe dla dłoni i brzmi ozięble. Całość tworzy obraz trochę surowy i mroczny, ale cały w tym urok!

 

Stalówka należy do miękkich, czyli w moim rozumieniu takich, co to się poddając naciskowi kreślą grubszą linię i dają więcej atramentu. Sunąc po kartce niczym po lodzie, kruszy jego twardość linią lekko mokrą (niczym rozgrzane łyżwy topiące lekko lód, gdzie nie gdzie go krusząc).

 

Osobiście polecam ten model wszystkim użytkownikom, którzy lubią ciężkie, surowe pióra. Uważam, że model w metalu jest bardziej interesującym (ze względu na trwałość). Sądzę, że pióro warte jest swojej wysokiej ceny. Wykonane jest solidnie z dobrych materiałów. Zapewnia tym samym niezapomniane emocje podczas pisania, napełniania i konserwacji pióra. Początkowo byłam pełna obaw, gdyż pióro do tanich nie należy, a może wystraszyć swym oziębłym wizerunkiem. Można jednak je pokochać, może ono się stać piórem ulubionym. W końcu stało się takim w moim przypadku, nikt go przecież nie chciał i było takie biedne w tym sklepie... Serdecznie polecam i dziękuję każdemu za lekturę mojej recenzji.

 

00001%2520%252874%2529.JPG

 

00001%2520%252867%2529.JPG

Edited by Czikosz
Link to comment
Share on other sites

Świetnie mi się czytało, gratuluję piórka i recenzji. Zwiodło mnie trochę określenie "Ptaszor" bo to nie Pelikan przecież. Dopiero po chwili zrozumiałem, że chyba chodzi o kontekst „pióro → opierzony → czyli 'ptaszor' ". :) Ogólnie 'Lamami' pisze się świetnie i gdyby nie schowana stalówka, a wolę stalówki otwarte, to pewnie bym sam nabył taki model. Super się czyta twoje teksty, pisz częściej. :)

Edited by endoor
Link to comment
Share on other sites

gdyby nie schowana stalówka, a wolę stalówki otwarte, to pewnie bym sam nabył taki model.  :)

 

Z drugiej strony zaburzyło by to cały dizajn pióra.

 

 

Zdjęcia i cały tekst bardzo na plus, dzięki. Gratuluję zakupu.

Dla mnie pióro jednak zbyt ciężkie, zdecydowanie wolałbym makrolonową wersję.

Edited by kAdi
Link to comment
Share on other sites

Doskonała recenzja okraszona fajnymi zdjęciami własnej produkcji.

W pewnym momencie Twej recenzji trochę zgłupiałem, bo nie wiedziałem czy piszesz o Pelikanie czy porównujesz do niego, gdyż użyłaś słowa "ptaszor", a w żargonie określa się tak produkty Pelikana :P

Kilka sekund w prawo, poszedłem na inteligencję i zrozumiałem jak Endoor: „pióro → opierzony → czyli 'ptaszor' " ;)

Mnie schowana stalówka w ogóle nie przeszkadza, nawet fajnie się komponuje z całym wyglądem pióra. Martwi trochę waga pióra, ale pewnie to kwestia upodobań i/lub przyzwyczajeń.

Z przyjemnością nim popiszę, jeśli będzie nam dane kiedyś się spotkać na jakimś piórowym party :D

 

Jeszcze raz dziękuję za recenzję i... czekam na kolejne ;)

Link to comment
Share on other sites

Moi Drodzy, próbki pisma będą. Powiedziałabym nawet, że będzie ich sporo. Tak samo jak i relacji dotyczących stanu stalówki, użyteczności i ogólnego wyglądu. Uważam, że recenzja to w sumie powinna się składać z takich trzech może dwóch części, w szczególności, jeżeli recenzujemy pióro świeże w kolekcji. Także na pewno pojawi się część druga tej recenzji (nie wiem jeszcze, kiedy).

 

Oczywiście nie chciałam Was wprowadzić w błąd "ptaszorem", określenie to w mojej głowie funkcjonowało dotychczas, jako "ptaszor" no to pióro grube, ciężkie. Teraz to określenie również sobie zarezerwuje dla piór marki Pelikan (nie dysponuję jeszcze żadnym, ale marzeniem jest M400, więc skoro jest marzeniem, to winno się je zrealizować). Także z góry Was przepraszam, może być już tylko lepiej.

 

Piórem pisać będę dość intensywnie. Temu akurat modelowi tworzę historię poprzez notatki paragrafami obdarzonymi. Pióro wysoce robocze. Jedni uważają za skandal inni nie. Ja pogląd mam taki, że chociaż nie wiem, jakie to i tak będzie pisało, bo pióra w moim przekonaniu tęsknią tak samo za atramentem i dłonią, jak pies za właścicielem (na Zeusa niedługo będą do mnie pióra mówić, ewentualnie kanał będzie przechodził w lekki uśmiech, to już się będą uśmiechały do mnie po tych lekach przeciwbólowych typu tramadol). Także wiecie... Z takich następnych ofiar recenzji to będzie Waterman Carène, Parker Latitude, Sheaffer Taranis, Faber-Castell E-Motion oraz Noodler's Ahab.

 

Zimna przed nami, także test dla pióra metalowego szykuje się niebagatelny! Ciekawa jestem, czy jak będę opalać zamek w garażu, ażeby go otworzyć, to czy atrament po dwóch godzinach (tak! Dokładnie, tyle mi to zajmuje, proszę się nie śmiać) zamarznie w środku, bo przecież torba często, gęsto w śniegu leży. Dziękuje za miłe słowa dotyczące recenzji!

Edited by Czikosz
Link to comment
Share on other sites

Ciekawa jestem, czy jak będę opalać zamek w garażu, ażeby go otworzyć, to czy atrament po dwóch godzinach (tak! Dokładnie, tyle mi to zajmuje, proszę się nie śmiać) zamarznie w środku, bo przecież torba często, gęsto w śniegu leży. Dziękuje za miłe słowa dotyczące recenzji!

 

To trzeba pióru zrobić ładny sweterek na drutach.

 

A recenzja świetna. Jedno z tych piór, o których sobie myślę, że jak wreszcie oszczędzę na porządne pióro... Tylko nie jestem przekonany co do wagi. Te 50 gram odstrasza.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Witajcie ponownie! Postanowiłam troszkę uzupełnić moją recenzję o kilka ciekawych faktów. Minęło już trochę czasu, więc z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że Lamy 2000 to czołg!

 

Oczywiście, gdy panowały mrozy postanowiłam sprawdzić, co się stanie z moją Lamy, gdy włożę ją do zaspy śniegu na parapecie, tak na dwie godzinki. Otóż dwie godzinki zamieniły się w noc całą, bo zasnęłam i przeleżała tam do rana. Co się stało z Lamy? Otóż odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi, nic. Atrament musiał zgęstnieć lub trochę przymarznąć, bo przez godzinę miałam poważny problem z pisaniem. Po godzinie wszystko hulało, jak hulać miało.

 

00015%2520%25281%2529.JPG

 

Pióro mimo swojej wagi nie utrudniało mi pracy na studiach. Po pewnym czasie przyzwyczaiłam się i do jego maślanego ciamkania po papierze.

 

00015%2520%25282%2529.JPG

 

Nie jestem pewna, czy udało mi się wystarczająco uwidocznić na zdjęciach przykrą nowinę, ale może ktoś ma lepszy wzrok i na zdjęciach dostrzeże. Otóż na metalowym piórze widać ryski, mikroskopijne ryski. Jednakowoż skoro pióro przetrwało batalię z papierami w pracy, w morzu pływało, krzyżówki z piaskiem rozwiązywało, wykłady zapisało, wielbłądem atramentowym było, to myślę, że mu wybaczę, że nosi na sobie ślady używania.

 

00015%2520%25283%2529.JPG

 

Serdecznie pozdrawiam.

Edited by Czikosz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...