Jump to content

Centropen art deco


papri

Recommended Posts

Dzisiaj nabyłam zestaw pióro i długopis. Nigdy nie słyszałam o tej firmie. Wyczytałam, że jest produkcji czeskiej. Model pióra 513 - na stalówce napis Centropen Iridum 14. Na pierwszy rzut oka pióro widać starsze, ale po oczyszczeniu elementów pozłoty czuć błysk. Tylko martwi mnie to, że stalówka wypluwa kropelkę atramentu brudząc stalówkę trochę to nieestetycznie wygląda. To pióro wiekowe ma coś w stylu wielkiego konwertera co od razu zasysa atrament. Jeżeli ktoś słyszał o tej marce, proszę niech podzieli się informacją

Link to comment
Share on other sites

Generalnie to Centropen robił pióra długopisy i była to firma czechosłowacka bo w tamtych czasach nie było Czech tylko Czechosłowacja i tam robili te pióra, ale więcej to opowie Ci rbit9n może, bo może on coś wie, bo ja to nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Cześć Papri,

 

Zdjęcia byłyby bardzo pomocne. Czy na korpusie pióra lub długopisu obok numeru znajduje się napis "Smaragd" czy "Centropen"?

 

Edycja:

 

Numery w tych piórach mogą być niewyraźne z uwagi na materiał i sposób oznaczania. 1001 może okazać się np. liczbą 10014, a 513 - 613.

 

P8150095.jpg

Centropen 10016 517. Zdjęcie autorstwa czeskiego sprzedawcy.

 

Link do tematu o historii firmy Centropen: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/202-historia-firmy-centropen/

Edited by ArielN
Link to comment
Share on other sites

To jest Centropen 10016, który prawdopodobnie w I połowie lat 60-tych zastąpił modele 10012/14. Był produkowany przez zakłady w Pardubicach. Mechanizm z tłokiem w niezależnym cylindrze skonstruował inż. Jaroslav Zahel, który wcześniej opatentował wiele ciekawych rozwiązań m.in. dla marki Barclay. Historia zakładów z Daczyc, która znajduje się na tym forum nie ma wiele wspólnego z tym piórem.  

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za zamieszanie, ale napisałem nie prawdę. Ten model, w przeciwieństwie do jego poprzedników właśnie był produkowany w Daczycach. 

Numer 513 oznacza numer serii, który był wpisywany do karty gwarancyjnej. 

Co do stalówek, to było ich kilka rodzajów, wszystkie wykonane z cienkiej stali, z cienką pseudozłotą powłoką. Rdza je po prostu zżera. Stalówki to bardzo słaby punkt piór Centropen. Ciekawe jest to, że w tym, jak i w starszych modelach występują także dwa rodzaje stalówek chińskich. W modelu 10016 nie występują  za to 14-karatowe stalówki Ripet.

Były co najmniej cztery wersje kolorystyczne: srebrna, brązowa, niebieska i zielona. Możliwe, że była także wersja jasnozielona. Nie spotkałem się z taka, ale pojawiają się długopisy z kompletu (model 6203) w takim kolorze.

Były dwa rodzaje wykończenia: Niklowane i Mosiężne.

Ponadto są jeszcze co najmniej dwie wersje modelu 10016, wykonane w całości z metalu. Poza tą samą sekcją są to jednak pióra całkiem inne. Produkował je praski warsztat Kovotep. 

Pióro było produkowane w latach 60-tych i było ostatnim Centropenem, który nie miał korpusu w jednolitym kolorze. Przypuszczalnie był to najdroższy model sygnowany "Centropen", ale nie najdroższy produkt tej firmy.

Pod koniec lat 60- tych zastąpiły go modele 4064 oraz 4164 (ostatnie pióro ze stalówką 14 K Ripet).

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam, że raczej "Sellier & Bellot Praha" - firma produkująca amunicję. czasami trafiają się takie egzemplarze.

Mosiądz można pięknie odczyścić, będzie jak nowy. A o stalówkę radzę Ci szczególnie dbać. - Uważać, żeby pozłota się nie starła i żeby nie pozostawała niepotrzebnie brudna z atramentu, jeżeli pióro nie jest używane. Jest to o tyle uproszczone, że stalówka jest wykręcana.

Nadal nie wiem, czy masz model 10016, czy 10014, ale dla powyższego nie ma to znaczenia.

 

Model 10014 ma bardziej obły kształt, owalny klip, potrójny pierścień skuwki i transparentne "kamienie" na obu końcach.

Model 10016 ma płaskie, miedziane dekle na obu końcach i pojedynczy pierścień, u samego dołu skuwki. 

Link to comment
Share on other sites

Sam właśnie doczytuję na Wikipedii. Jakoś nigdy wcześniej mnie to nie zaintrygowało. Przypuszczam, że to były jakieś egzemplarze reklamowe, czy rozdawane pracownikom firmy. W każdym razie takie pióra i długopisy (tylko 10016 i 6203) pojawiły się parę razy. Innych dodatkowych grawerów poza Sellier & Bellot nigdy na tych piórach nie spotkałem.

Pióro datuje na II połowę lat 60-tych. Ale stuprocentowej pewności nie mam.

Edited by Claash
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Po kilku latach pozwalam sobie na odkurzenie tematu o firmie Centropen. Wybaczcie proszę i korygujcie jeśli wrzucam coś niezgodnie z dobrymi praktykami forum...

zestaw1.jpg.86a11d07b60e48d071097a4836a75838.jpg

 

Zajrzałam do przepastnego biureczka i raz jeszcze przyjrzałam się skarbom jakie uratowałam ze zlikwidowanej pracowni kartograficznej. W załaczeniu zestaw stalówek i końcówki rapitografów czeskiej firmy Centropen - Zestaw 10067 z dopiskiem Grafic.

Włożyłam stalóweczkę (Centropen 441), nasyciłam Pelikanem i...pisze bez problemów :-). Nie spodziewałam się...

Z tego co wyłuskałam w historii Zakładów Centropen na stronie Muzemum w Daczycach, masowa produkcja tych zestawów miała miejsce w latach 70tych ubiegłego wieku.

pióro.jpg

opak1.jpg

Edited by moniq
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...