Skocz do zawartości

Czy warto kupować pióra z nieoryginalnymi stalówkami?


Polecane posty

Pytanie jest zbyt ogólne.

Zależy, jakich piór, z jakimi stalówkami i do jakich celów. Często jest tak, że ma to sens. Jeżeli wersja pióra jest rzadka, a właściwa dla niego stalówka występuje pospolicie innych modelach. Albo jeżeli kupujemy pióro z myślą o jego użytkowaniu a obsadzona w nim stalówka jest lepsza, niż oryginał. 

W praktyce, jeżeli się wie, co i po co chce się kupić, to dylemat taki gdzieś po drodze zawsze znika sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że bierz. A na oryginalną zapoluj na e-zatoce.

 

Odpowiadając na Twoje pytanie w ogólniejszym sensie, to niekiedy nieoryginalne stalki są lepsze od fabrycznych. Przykładem może tu być Jinhao x450, w których ludzie z FPN nagminnie wymieniają oryginalne na stalki od gouletpens.com, które są lepsze jakościowo od chińskich i występują w szerszej gamie szerokości (od ef do stubów 1.5 bodajże). Podsumowując przydługą wypowiedź - wszystko zależy od tego, co zamierzasz z tym piórem robić. Jeśli zależy Ci na konkretnych właściwościach piśmienniczych - wymieniaj na taką, która Ci pasuje. Jeśli pióro ma być wyłącznie elementem kolekcji, to - z oczywistych względów - nie zalecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pióra, z kolekcjami też różnie bywa. Mam np. przedwojennego Edisona ze stalówką Aikin Lambert i nie czuję się z tego powodu nieszczęśliwy. Mam też włoskiego safety kupionego z jakimś pordzewiałym ogryzkiem, do którego zdobyłem przedwojenną stalkę Watermana rozm. 2 i wszystko elegancko pasuje. Ale na Montblanca ze stalówką Iridium Point raczej się nie skuszę. ;)

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...