Skocz do zawartości

Jinhao 15


Polecane posty

Jednym z moich wymarzonych piór jest Waterman Serenite.

 

IMT6d8.jpg

 

 

jqZ6Hn.jpg

 

Tak, wiem. Są z nim problemy. Jakość wykonania i trwałość pozostawiają wiele do życzenia. Cena jest wygórowana a stosunek ceny do jakości nie powala. Tylko, co z tego, skoro patrząc na zdjęcia Serenite zaczynam się ślinić? No właśnie.

 

m9yRGF.jpg

 

 

Na szczęście nie stać mnie na to pióro i mój zachwyt jest bezpieczny, nie ma szans, żeby spowodował impulsywne i donośne „klik” w jakimś sklepie internetowym.

 

I tu pojawia się Jinhao. Projektanci z Państwa Środka lubią czerpać pełnymi garściami z rozwiązań wypracowanych przez innych. Dotyczy to również design piór wiecznych. Watermany stanowią źródło bardzo dosłownej inspiracji dla chińskich producentów, kwestią czasu było, kiedy wezmą na warsztat Watermana Serenite.

 

IbFyrL.jpg

 

lm8gEU.jpg

 

 

Nie trzeba było długo czekać. Kopia nie jest dosłowna, raczej zainspirowana luźno sylwetką drogiego pierwowzoru. Przypuszczam, że wypuszczenie wiernej kopii wymagałoby zbyt kosztownej modyfikacji linii produkcyjnej :)

 

W rezultacie dostaliśmy pióro zgrabne, ale w zestawieniu z Serenitem mało ciekawe. Nie oznacza to, że go nie lubię. Przeciwnie, jest to jedno z piór, które najczęściej mam w plecaku. Rzecz w tym, ze oryginałowi nie dorasta do pięt.

 

WYGLĄD

 

8OhVmb.jpg

 

 

eQew0i.jpg

Jinhao 15 produkowane jest w kilku wariantach kolorystycznych, dostępne są modele ze stalwka schowaną i odkrytą. Do mnie trafił egzemplarz ze schowaną. Pióro wyróżnia się kształtem klepsydry – korpus rozszerza się ku dołowi, skuwka ku górze. Mnie ten kształt kręci. Podoba mi się również jego kolor – intensywny, lekko opalizujący. Nie podoba mi się natomiast karbowana tuleja wykonana z tworzywa sztucznego, która łączy sekcje i korpus. Wygląda słabo i jestem przekonany, że lakier szybko z niej zejdzie. Sama sekcja jest krótka i zakończona wykonaną z lakierowanego tworzywa sztucznego osłoną stalówki.

 

KONSTRUKCJA

 

 

KtGLXv.jpg

 

1Bdkvy.jpg

 

 

nfTTkg.jpg

 

Nie jest źle, ale szału również nie ma. Pióro jest przyzwoicie wykonane, póki co wszystkie elementy pozostają na swoim miejscu i współpracują bez zgrzytów. Ciekawostką jest to, że skuwkę można wsunąć w zakończenie korpusu. Trzyma się wówczas pewnie i całkiem nieźle wygląda.

 

STALÓWKA

 

KkVdUx.jpg

 

Cl6hcY.jpg

 

220007.jpg

 

Są lepsze. Ale nie mam do czego się przyczepić, grubość stalowej stalówki Jinhao określiłbym jako XF. Jest bardzo cienka. Pisze dobrze od pierwszego nabicia, nie przerywa, nie miewa humorów. Respekt.

 

SYSTEM NAPEŁNIANIA

 

i9l8Zo.jpg

 

Konwerter lub naboje

 

WYMIARY:

 

Otwarte: 125 mm

Zamknięte: 137 mm

 

PODSUMOWANIE

 

Jinhao 15 to przyzwoite piórko wieczne w dobrej cenie. Elementy designu zdradzają, że mamy do czynienia z produktem budżetowym, ale ja się takimi głupotami nie przejmuję. Kiedy potrzebuję cienkiej kreski siegam po piętnastkę i jestem niej zadowolony.

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko bardziej niż Watermana Serenite Jinhao udaje to:

diplbalalogo.jpg

D20000400-Balance-Black-FP-S-R.jpg

Czyli Diplomata Balance.

Do nilfejina, odpowiadam w tym temacie bo tam się zdjęcia nie ładują więc raczej tamten powinien iść na odstrzał.

Pisze dość przyjemnie, gładko i twardo.

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...