Skocz do zawartości

Klejenie Pelikana - korpus w paski


_ded_

Polecane posty

Prośba o wskazówkę.

Pęknięcie korpusu jest od strony tłoczka czyli tyłu pióra. Nie sięga do atramentu, więc jeszcze nie cieknie. Może wszak pójść dalej i wtedy pojawi się problem.

Pióro kupiłem w takim stanie i nie wiem czego efektem jest pęknięcie i jak dawno temu powstało.

W każdym razie nie schodzi się przy średnio mocnym ściskaniu, a tloczek nie ma luzu choć dość łatwo go wyjąć. W zasadzie to sam wylazł przypłukaniu bo za dużo smaru napchałem do środka i ten zatkał spływak. Przy wkręcaniu zrobiło się ciśnienie i cała hydraulika została mi w ręku.

Taka przygoda ;)

Chciałbym to naprawić, wyjątkowo nic innego nie psując więc proszę o wskazówki.

Czy zapaćkać szczelinę klejem - acetonem lub czymś innym i złapać w jakiś zacisk mając nadzieję że tłok później wejdzie na miejsce?

Czy może uzupełnić ubytek jakimś kitem spreparowanym z rozpuszczalnika i wiórków wyskrobanych z wnętrza?

Z wypolerowaniem sobie poradzę, tylko metoda sklejenia jest dla mnie wątpliwa.

Pozdrawiam

Niżej fotka:

http://www.garnek.pl/edek1

 

 

Dodam że czytałem wątek o klejeniu, niestety nie mogę powiedzieć że ze zrozumieniem :)

Chemia to nie moja dziedzina i miejscami czułem że mógłbym równie dobrze czytać coś po szwedzku...

Proszę o wyrozumiałość.

Edytowano przez _ded_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alveryn może się tym pobawić, ale nie gwarantuje efektu. Ani nawet zwrotu pióra w identycznym stanie. Pęknięcia to naprawdę ciężki temat, a w tym przypadku nie wiem, jak tworzywo zareaguje na moje rozpuszczalniki. Bo to już chyba nie celuloid, tylko octan celulozy. Niby można go rozpuścić w acetonie, ale w praktyce będę prawdopodobnie musiał podziałać czymś innym.

 

W tym przypadku mamy pewnie ofiarę nieumiejętnego wybijania tłoka, więc dochodzi problem, czy klejenie wytrzyma nacisk tłoka od wewnątrz...

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja już wiem że Alveryn załatwia takie tematy ale to pójście na łatwiznę ;)

Chciałbym się z tematem zmerzyć osobiście i tylko jakieś wskazówki odnośnie rodzaju kleju bym chciał.

Może się uda bo potrzebuję je tylko wzmocnić żeby nie pękało dalej i uszczelnić. Nie musi wyglądać jak z fabryki.

Na konkurs piękności wyślę inne :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ryzyko - jest zabawa :D

Skoro Alveryn nie gwarantuje efektu i piórko może stracić na urodzie lub się popsuć to wolę podłubac przy nim sam.

Przynajmniej będę miał pretensje tylko do siebie, a może się czegoś nauczę.

Póki co, Pelikany to moje ulubione pióra więc będzie trochę stresu, ale jak się uda to dużo radochy. :P

Tylko ten klej...jakbym wiedział z czego jest korpus byłoby łatwiej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co mi zostało w sobotę o połnocy?

Obejrzałem przez lupkę, wyczyściłem, znów obejrzałem...

Se poprecyzuję może chociaż :D

Tak sobie składam, rozkładam,  patrze i myślę że to takie ładne jest to pióro...

Chyba sobie chlapnę bąbkę i póję spać, a jutro skorzystam z oferty klejowej jakiegoś supermarketu... ;)

Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem co prawda użyć gotowego kleju, ale coś ciekawego znalazłem w sieci.

Brzmi prosto, składniki dostępne na allegroza (niestety w opakowaniach sporo przerastających moje potrzeby ale za to dość tanich)

receptura też wygląda na niezbt skomplikowaną... spróbuję sam spreparować miksturę :P

Tu źródło

http://pbc.up.krakow.pl/Content/1235/Doswiadczenia16druk.pdf

Interesujący mnie przepis na samym dole. Może się komuś przydadzą inne też ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten kwas 80%, a aceton opisany jako czysty. Czy dostatecznie to sie okaże :P.

Na pewno jest szansa na ujżenie jakiegoś różowego słonika ;) gdyby się nie skleiło, tak na pociechę...

Edytowano przez _ded_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest plan.

Z wypełniaczem gorzej bo pozostałe pióra w dobrej kondycji.

Myślałem że to rozejście się zejdzie przy klejeniu i średnica otworu będzie jak trzeba. Teraz, kiedy jest szparka tłok za słabo siedzi

Pytanie, czy klejenie nie puści przy wpychaniu tłoka :wacko:

Póki co czekam na zamówioną chemię i się niecirpliwię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...