Skocz do zawartości

Niedrogie pióro dla licealistki


Polecane posty

jak przystosowanie się do pierwszego użytkownika wpływa na późniejsze zachowanie się przedmiotów

 

Jeśli poprzedni właściciel nie dociskał z całych sił przy pisaniu to używane pióra piszą tak dobrze jak nowe. Powiedziałabym nawet, że te stare dużo lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kowjack

porównanie z siodłem - bardzo trafne :)

Witam.

 

A ja sie przyznam ze nie rozumiem, w innych  tematach kolezanki i koledzy pisza ze nie pozyczaja nikomu swojego piora, a w tym temacie mozna wyczytac wrecz cos przeciwnego. Ja moge polecic Watermana Hemisphere sprawdzony i u mnie jako pioro robocze sie sprawdza :-) 

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez kowjack
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste.

Używane pióro nie musi mieć zjechanej stalówki, ewentualnie może wymagać drobnej regulacji, żeby pisać tak, jak nam wygodnie. Gdyby nie dało się używać piór z drugiej ręki, zabawa w polowanie na starocie miałaby wymiar czysto kolekcjonerski, bez niewątpliwych walorów edukacyjno-modelarsko-użytkowych.

Ale to nie oznacza, że chętnie pożyczę pióro osobie, która nie wie, jak go używać, albo nie jest świadoma jego wartości i będzie nim rzucać po biurku jak plastikowym długopisem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kowjack

To proste.

Używane pióro nie musi mieć zjechanej stalówki, ewentualnie może wymagać drobnej regulacji, żeby pisać tak, jak nam wygodnie. Gdyby nie dało się używać piór z drugiej ręki, zabawa w polowanie na starocie miałaby wymiar czysto kolekcjonerski, bez niewątpliwych walorów edukacyjno-modelarsko-użytkowych.

Ale to nie oznacza, że chętnie pożyczę pióro osobie, która nie wie, jak go używać, albo nie jest świadoma jego wartości i będzie nim rzucać po biurku jak plastikowym długopisem.

 

Dziekuje za wyjasnienie koledzy, jest w tym jakas logika :-). 

 

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowano przez kowjack
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o zużyte stalówki, to była taka partia stalówek w parkerach 51, które bardzo się ścierały. były one oznaczone literami RU (92,2% rutetu i 3,8% irydu). obecnie jeśli pióro było zdrowo używane, to kulka jest starta na płask. z pozostałymi zlatkami p51 raczej tych problemów nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Prelude i myślę, że to dobry wybór jak na pierwsze pióro. Jest świetnie wyważone, solidne i bardzo wygodne. W tym sklepie można je nabyć poniżej 200 pln: http://pen.pl/pl/p/PIORO-WIECZNE-SHEAFFER-PRELUDE-CZARNY-LAKIERPALLAD-NIKIEL-9134/678. Mam też pióro Faber Castell Basic również "nie do zajechania" ale dla mnie trochę przyciężkawe przy dłuższym pisaniu. Możesz też się zastanowić nad chińskimi piórami np. Duke 116 - mój nowy nabytek, spisuje się wspaniale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o zużyte stalówki, to była taka partia stalówek w parkerach 51, które bardzo się ścierały. były one oznaczone literami RU (92,2% rutetu i 3,8% irydu). obecnie jeśli pióro było zdrowo używane, to kulka jest starta na płask. z pozostałymi zlatkami p51 raczej tych problemów nie ma.

przepraszam,, co to jest rutet?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ciekawe propozycje, muszę się poważnie zastanowić, a kiedy będę w Krakowie (jestem na etapie przeprowadzki), postaram się zajrzeć do jakiegoś sklepu i w miarę możliwości popróbować różnych modeli. Cieszy mnie to, że mam aż taki wybór - nie spodziewałam się także tak sympatycznej i szybkiej reakcji :) gdyby ktoś miał jakieś przemyślenia, proszę pisać, wszystko regularnie czytam, a nuż przyda się komuś jeszcze...

 

EDIT: A odnośnie pożyczania... jest trochę drażliwą kwestią dla kogoś, kto chodzi do szkoły, ma miękkie serce i użyczy od czasu do czasu przyborów. W niebyt odeszło całe wyposażenie piórnika (kilkukrotnie), zdarzało się, że dostawałam powyginane długopisy żelowe i obgryzione ołówki (!), a wydawałoby się, że pożyczam ludziom pozornie bez zarzutu.

Edytowano przez KMnO4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ciekawe propozycje, muszę się poważnie zastanowić, a kiedy będę w Krakowie (jestem na etapie przeprowadzki), postaram się zajrzeć do jakiegoś sklepu i w miarę możliwości popróbować różnych modeli. Cieszy mnie to, że mam aż taki wybór - nie spodziewałam się także tak sympatycznej i szybkiej reakcji :) gdyby ktoś miał jakieś przemyślenia, proszę pisać, wszystko regularnie czytam, a nuż przyda się komuś jeszcze...

 

EDIT: A odnośnie pożyczania... jest trochę drażliwą kwestią dla kogoś, kto chodzi do szkoły, ma miękkie serce i użyczy od czasu do czasu przyborów. W niebyt odeszło całe wyposażenie piórnika (kilkukrotnie), zdarzało się, że dostawałam powyginane długopisy żelowe i obgryzione ołówki (!), a wydawałoby się, że pożyczam ludziom pozornie bez zarzutu.

No niestety tak jest, że czasami sprawdza się: Dobry zwyczaj nie pożyczaj. Mój szef na zwyczaj pożyczania i nieoddawania - trzeba się upomnieć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam pióro, które właśnie posiadłam :) jest to: 1980s Vintage Rare Pilot 55C2 Fountain Pen ze stalówka F. Lekkie, szczuplutkie, niedrogie- ok 70zł. Stalówka ciekawie osadzona- nie da sie pobrudzic palców nawet przy "niskim" chwycie. Nowe a jokoby staruszek.... załadowałam je zwykłym, długim nabojem. Pisze tak cienko, że az nie moge sie przyswyczaić, ale bardzo gładko....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Nagły i niespodziewany zwrot akcji - po powrocie z wakacji na dnie szuflady znalazłam zestaw piśmienniczy w drewnianej kasetce, pióro i długopis (oba drewniane). Pióro ma złote elementy, w tym stalówkę, jest marki nieznanej, bardzo lekkie, puste w środku, wygodne do trzymania, wygląda dość elegancko. W środku był pęknięty nabój, który zalał prawie całe pióro, ale po namoczeniu wszystko ładnie schodzi. Kupię naboje, skręcę i zobaczę, co z tego będzie. Zrobię też zdjęcia - nie wygląda na pióro, które można dostać wszędzie, ale nie jest też drogie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...