Skocz do zawartości

Chińskie pióro, które nie jest chińskie


ArielN

Polecane posty

Czasem przypadek staje się źródłem zabawnych zderzeń ze światem. Tym razem mowa o świecie piór. Spójrzcie na to:

 

Pioro_wieczne_Hong_Ha_2.jpg

 

Chińczyk? Absolutnie nie.

 

Pióro kupiłem na targu staroci zdającym się wrastać w miasto z każdym wakacyjnym tygodniem coraz bardziej. Dosłownie, bo kocyk, na którym leżało był porośnięty trawą. Po żmudnych negocjacjach w dziwnym świecie cen (chińskie pióra kosztują w nim tyle, co Montblanc, oryginalne Montblanc tyle, co jego azjatycka podróbka, a podróbka Montblanc jeszcze więcej niż oryginał w butiku) odszedłem z nieco poturbowaną tarczą. Podejrzewam, że mój kot targuje się lepiej niż ja, ale tym razem byłem uparty.

 

Jak nie pióro chińskie, to co?

 

Parker 21? Z pewnością nie.

Parker 51? Za proste. Nie.

Włoska podróbka Parkera 51? Szczwana próba, ale niestety też nie.

 

Więc? Hong Ha. Wietnam.

 

1280px-Long_Bien_Bridge_Sunset.jpg

Widok na rzekę Hong Ha z mostu Long Bien, źródło: Wiki, autor Rungbachduong - praca własna, licencja: CC BY-SA 3.0

 

Czerwona Rzeka, która zanim dostanie się do Morza Południowochińskiego przepływa przez Hanoi, stała się idealnym narzędziem do stworzenia marki. Firma Hong Ha jest znana w Wietnamie tak jak FSO w Polsce. Istnieje do tej pory, a jej siedzibę można znaleźć w stolicy kraju jednośladów przy ulicy Ly Thuong Kie pod numerem 25 (co nie zmienia faktu, że szybciej będzie w ten sposób). Produkuje pióra wieczne, długopisy i cały arsenał produktów biurowych. Działa od roku 1959.

 

__1.jpg

Siedziba firmy Hong Ha; źródło: http://www.vpphongha.com.vn/

 

__7.jpg

Produkcja dawniej; źródło: http://www.vpphongha.com.vn/

 

__23.jpg

Produkcja dziś; źródło: http://www.vpphongha.com.vn/

 

Pióro Hong Ha ma 131 mm długości ze skuwką, a 123 mm bez. To plasuje je między regularnym Parkerem 51 (137 mm/125 mm), a Parkerem 51 Demi (125 mm/112 mm). Kolor granatowy.

 

Pioro_wieczne_Hong_Ha_3.jpg

Pióro wieczne Hong Ha; źródło: archiwum własne

 

Pioro_wieczne_Hong_Ha_1.jpg

Od lewej: Hero 616, Hero 616, Rainbow 201, Rainbow 201, Hong Ha, Suxi 330, Wing Sung, Wing Sung; źródło: archiwum własne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio po zakupie pióro Hong Ha nie pisało w ogóle. Stalówka była wygięta w lewo do tego stopnia, że tworzyła literę L. Na szczęście, dzięki dużej dawce cierpliwości i szczypcie doświadczenia, udało się ją przywrócić do pierwotnego stanu. Obecnie spełnia swoje zadanie na tyle dobrze, że używam go codziennie jako podstawowego. Razem z Parkerem 100 :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...