Jump to content

"Eko" atrament?


Nicpon

Recommended Posts

Czołem,

 

Jest pewna myśl która kołacze mi się po głowie od dłuższego czasu - atrament bazujący wyłącznie na wyciągach roślinnych.

Standardowo w mojej pracy opieram się głównie na surowcach pochodzenia syntetycznego jako lepiej zdefiniowanych i zapewniających lepszą powtarzalność, przy okazji pozwala to na pewien overkill w przypadku biocydów itd., ale tak mnie korci żeby przygotować zielony atrament który poza wodą jest w 100% pochodzenia roślinnego. 

 

Dzisiaj udało mi się wreszcie znaleźć dostawcę odpowiedniego barwnika - nie jest to może to co chciałem na samym początku, ale póki mnie nie stać na zakup opakowań po 25 kg z Państwa Środka, to ten odcień też przyjmę :) Nie chcę żeby to wyglądało na pewnego rodzaju badania rynku, bo atrament i tak powstanie - choćby dla zaspokojenia mojej ciekawości ;) Atrament będzie łatwo zmywalny, ale będzie trochę bardziej odporny na promienie UV itp. 

 

Ale jestem po prostu ciekaw waszych odczuć na temat takiej inicjatywy? Fajne to? Czy bazowanie na surowcach naturalnych jest pewną wartością dodaną? 

Link to comment
Share on other sites

Doskonale wpasowuje się w światowy ekoszał. Popieram, chętnie takie dzieło rąk Twych bym ujrzała :)

Z rąk też? Popieram więc podwójnie! :thumbup:

Akurat jestem przeciwnikiem eko szału - uważam że ogólnie jest on bardzo często ogólnie szkodliwy.

Z atramentow jakie mam to jedynie błękit nieba nie czepia się skóry i schodzi z dłoni potraktowany ciepła woda i mydłem:) Ale ten też nie powinien się wzerac w skórę :)

Link to comment
Share on other sites

A może atrament brązowy? Z kory dębu ;)

A zielony z mchu lub liścia mięty. Dodatkowo zapach miętowy :D

 

Pomysł przedni - ciekawe jak z wykonaniem...

 

:D

 

pomysł przedni ale z wykonaniem jest trochę trudniej :D Na razie kupuje zielony i zobaczymy co z tego wyjdzie - muszę kupić od razu opakowanie na ponad litr atramentu, jak nie wyjdzie to nie chce po raz kolejny utopić za dużo grosza  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew

Ja do wszystkiego co ma EKO przed nazwą jestem sceptycznie nastawiony. Już wystarczy, że ekolodzy doprowadzili do kuriozum bezołowiowych lutów. Za to możemy im podziękować za każdym, gdy nasza elektronika rozpadnie się tydzień po okresie gwarancyjnym (producentom to na rękę) -_-

 

Aczkolwiek uwielbiam zielenie i jakby wyszło to to ładne, w kolorze soczystej trawy to dlaczego nie? :D

Link to comment
Share on other sites

Poprzeglądaj średniowieczne sposoby farbowania tkanin (wełny). Są tam użyte barwniki naturalne oraz sposoby na wyciągnięcie koloru z rośliny (pH roztworu, dodatki, takie tam). Ogólnie to korzeń marzanny barwierskiej - pomarańcz,czerwień; urzet barwierski - błękity, turkusy; owoce czarnego bzu - fiolet, błękit, róż itp... Zastanawiam się tylko na możliwością barwienia wnętrza pióra. Są one naturalne więc nie powinny być szkodliwe ale gumki w piórach mogą coś wciągnąć. Te kolory powinny całkiem nieźle cieniować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...