Skocz do zawartości

Ergonomia pisania i problem z ułożeniem ręki


T-FoxPL

Polecane posty

Witam.
Zanim poproszę was o pomoc wyborze mojego pierwszego pióra, chciałbym rozwiązać swój problem z ułożeniem ręki i ergonomią pisania.
Jakiś czas temu zauważyłem, że moja ręka jest ułożona inaczej niż u większości. Większość ludzi układa rękę prostopadle do linijek
w zeszycie, natomiast ja mam rękę (przedramię) ułożoną równolegle przez co moje pismo staje się niejednolite. Na początku jest proste potem przechodzi w kursywę :(. Ręka podczas zawrotnego tempa notowania na uczelni się męczy. czasami próbuję coś pisać z ręką ułożoną prawie prostopadle ale potem, nawet nie wiedząc kiedy, ręka wraca do wyjściowego ustawienia. Tutaj rodzi się moje pytanie/prośba do Was. Czy znacie jakieś skuteczne kursy lub ćwiczenia, które skutecznie i w miarę szybko pozwolą mi zmienić ułożenie ręki na poprawne i być może poprawią mój charakter pisma? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obracanie kartki przy małych akademickich blatach będzie niekomfortowe. Obrócenie kartki o 45' sprawia, że piszę w miarę jednolitą  kursywą jednak wolałbym pracować nad prawidłową pracą ręki, ale nie mam zielonego pojęcia jakie ćwiczenia będą do tego najlepsze.

Tutaj próbka mojego pisma, przy zawrotnym tempie. Po prawej stronie widać jaki wpływ miało zmęczenie ręki/nadgarstka.

ve5d.jpg

Edytowano przez T-FoxPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa pozycja: siadasz przy stole, ręce unosisz lekko do góry i pozwalasz im opaść w naturalny, wygodny sposób Nie ruszając prawej reki, wkładasz pióro do prawej dłoni, pod pióro wsuwasz papier. Karta MUSI być przekręcona. Kąt pod jakim leży wpływa na pochylenie pisma. Porusz przedramię wokół osi łokcia; łuk który wykonuje prawa ręka jest linią twojego pisma. Ergo, łuk musi być krótki, gdyż inaczej nie będziesz pisał w lini prostej. Nie da się bezkarnie utrzymywać kartkę prostopadle/ równolegle do krawędzi blatu. Skąd w ogóle taki pomysł! Łokieć spoczywa zawsze w tym samym miejscu. Kiedy dochodzisz do końca zakresu użytecznego ruchu, przesuwasz kartkę, a nie rękę. Nadgarstek w zasadzie pozostaje sztywny, ruchy generowane są przez prxedramię i ramię. Sale wykładowe to nie świątynie ergonomii, poćwicz prawidłową techninikę w domu a potem zaadoptuj ją do warunków szkolnych. Inną sprawą jest w jaki sposób trzymasz pióro w palcach. Jest duża szansa, że robisz to źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióra póki co jeszcze nie mam, ale niedługo założę temat z prośbą o pomoc w wyborze. :)

Co do samych ćwiczeń, to lepiej ustawienie ręki ćwiczyć na takich szlaczkach jak w tym filmiku 


czy lepiej pisać konkretne wyrazy np. przepisując książkę. 
Przekopując internet znalazłem też taką oto książkę http://www.polona.pl/item/770173/0/ czy do dobra pozycja do doskonalenia swojego pisania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzyma tak jak na zdjęciu to może być.

Najważniejsze, zeby dobrać ułożenia kartki i ręki do naturalnego ruchu ręki i nadgarstka. Najlepiej narysować prosta linie, od linijki na przykład, wziąć cos dopisania i sprobowac rysować kreski w bok od tej linii. To, po której stronie bedą i pod jakim katem będzie pomocą w odpowiednim ułożeniu kartki. Ci, którzy rysują powinni wiedzieć o co chodzi...

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzyma tak jak na zdjęciu to może być.

Najważniejsze, zeby dobrać ułożenia kartki i ręki do naturalnego ruchu ręki i nadgarstka. Najlepiej narysować prosta linie, od linijki na przykład, wziąć cos dopisania i sprobowac rysować kreski w bok od tej linii. To, po której stronie bedą i pod jakim katem będzie pomocą w odpowiednim ułożeniu kartki. Ci, którzy rysują powinni wiedzieć o co chodzi...

Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem, to narysowałem pionową kreskę, a od niej "luźno" rysowałem kreski w bok i wyszły pod kątem ok 45'. kartkę obróciłem tak aby narysowane kreski były były poziome i piszę po tak obróconej kartce - nawet pomogło  :) o ile dobrze zinterpretowałem to co napisałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje serdecznie za porady.
Byłem święcie przekonany, że notatnik powinien być ułożony równo z blatem, ale tak to jest jak się coś sobie ubzdura. Czuję się teraz trochę głupio, że sam na to nie wpadłem redface   Przy okazji wiem w jakim kierunku iść poprawiając swój charakter pisma. Pisząc tak jak dotychczas miałem proste pismo, natomiast po przekręceniu kartki piszę kursywą i chyba tym kierunku będę rozwijał swoje codzienne pismo.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :sacro:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...