Skocz do zawartości

Pilot Kakuno


Rittel

Polecane posty

Długo przymierzałem się do tej recenzji. Pióro kupiłem pod wpływem impulsu tuż po tym, kiedy informację o tym modelu pokazał kolega visvamitra. Recenzja pokazuje się dopiero po pół roku - ale lepiej późno niż wcale ;)

 

Zdjęcia wyglądają różnie dzięki obecnej pogodzie - słońce ciągle chowa się za chmurami żeby zaraz zza nich zaświecić, koszmar.

 

Opakowanie

 

Pióro przychodzi do nas w minimalistycznym, plastikowym opakowaniu. Zestaw jest skromny - pióro, nabój startowy i instrukcja w języku japońskim. Niestety nie dostaniemy w zestawie konwertera.

 

8QaRwtA.jpg

 

Wygląd

 

Trochę kontrowersyjny, ale bardzo praktyczny. Heksagonalny korpus i skuwka utrudniają im toczenie się (skuwka posiada dodatkowo mały dynks, który pozwala jej się zatrzymać jeśli już zacznie się obracać). Sekcja jest trójkątna, mocno zaokrąglona przy krawędziach, dzięki czemu pozwala na znacznie większą swobodę wybierania uchwytu niż Lamy ALstar. Podobnie jak w Lamy jest przezroczysta, ale dość ciemna. Kolor korpusu to dla mnie lekkie nieporozumienie - nie da się wybrać innego niż szary, mamy wpływ jedynie na kolor skuwki. Skuwka zamykana na zatrzask, po pół roku nadal działa dobrze z wyraźnym kliknięciem. Przewężenie u szczytu skuwki poprawia jej chwyt i ułatwia jej zdejmowanie.

 

Notka: sprawdzając obecne ceny znalazłem nową wersję tego pióra - z białym korpusem, przezroczystą sekcją i innymi kolorami skuwek. Zatem jakiś wybór koloru korpusu jest.

 

68oYAnp.jpg

8yGnoqr.jpg

o9Bdkus.jpg

yoTOBXR.jpg

WxGE7PC.jpg

 

Pęknięcie widoczne na trzecim zdjęciu to efekt dwóch upadków, które zafundował biednemu Kakuno mój szanowny rodzic :|

 

Wymiary

 

Pilot Kakuno startuje w wadze piórkowej - ma podobną masę do Pilota 78g. Wymiary: zamknięte 131mm, otwarte 127mm, ze skuwką 158mm, średnica korpusu ok. 13mm, średnica sekcji 10-11mm.

 

rQCRFOv.jpg

 

Stalówka

 

Typowa stalówka niższych modeli Pilota, od pozostałych różni się jedynie wzorem z uśmiechem. Tutaj rozmiar M. Właściwości piśmiennicze takie, jakich można się było spodziewać po Pilocie - bardzo twarda, gładko i przyjemnie sunąca po papierze. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Do tego jej uśmiech zawsze wprawia w dobry humor. Nie zdarza jej się zaschnąć - nawet tygodnie bez używania znosi dzielnie i startuje od pierwszego przyłożenia do kartki.

 

FYWMXdK.jpg

9gfUfuF.jpg

w0utU7Q.jpg

 

System napełniania

 

Tutaj pojawia się problem - niestety możemy korzystać wyłącznie z naboi Pilota. Do tego pióro otrzymujemy bez konwertera (choć np. tańszy Pilot 78g zazwyczaj posiada podstawowy CON-20 w zestawie). Na szczęście naboje Pilota są duże i bardzo łatwo je napełnić dzięki szerokiemu wlotowi i wolę napełniać je niż bawić się z gumowym CON-20, który ma niższą pojemność i nie pozwala stwierdzić ile atramentu zostało w środku. Tłokowy konwerter CON-50 to już wydatek porównywalny z ceną samego pióra, co stawia sensowność jego zakupu pod znakiem zapytania.

 

gjUi0BE.jpg

l8XuL9H.jpg

3NpIJru.jpg

 

Cena/jakość/dostępność

 

Ebay, koło 20 dolarów z przesyłką do Polski. Cena przyzwoita, choć porównując z Pilotem 78g - mogłoby jednak być trochę taniej. Z drugiej strony Kakuno sprawia wrażenie solidniejszego, plastiki są przyjemniejsze w dotyku i lepiej wykonane. Po pół roku używania nie znalazłem żadnej wady przekreślającej to pióro - mogę je polecić do codziennego użytku, o ile odpowiada wam jego wygląd. Moim zdaniem to lepszy wybór niż choćby Pilot 78g czy MR. Polecam, nie tylko siedmiolatkom.

 

Wszystkie zdjęcia + kilka dodatkowych (głównie opakowanie): http://imgur.com/a/DNAgY

 

 

RShnb11.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Co prawda to stara recenzja jednak wprowadzony nią w błąd ostatnio w sklepie wdałem się w polemikę ze sprzedawcą. Otóż - pióro to obecnie (pewnie w 2014 było inaczej) jest zrobione pod UNIWERSALNE naboje, nie tylko Pilota. Informuje o tym wyraźnie wzmianka na pudełku. Można stosować konwertery innych firm (np. Jinhao, Pelikan) - działają idealnie.

Nabyłem to pióro i pisze genialnie, cienko (taka europejska F-ka), jest lekkie, jakbyśmy nic nie trzymali, proste i nieskomplikowane. Pewnie też mało wytrzymałe, jednak kupiłem je na zasadzie podkreślacza, do korygowania umów, pism, itp. notatek, nabiłem Kaweco Ruby Red i jest miodzio. Polecam, koszt niewielki a do pisania jak znalazł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to stara recenzja jednak wprowadzony nią w błąd ostatnio w sklepie wdałem się w polemikę ze sprzedawcą. Otóż - pióro to obecnie (pewnie w 2014 było inaczej) jest zrobione pod UNIWERSALNE naboje, nie tylko Pilota. Informuje o tym wyraźnie wzmianka na pudełku. Można stosować konwertery innych firm (np. Jinhao, Pelikan) - działają idealnie.

Recenzja powstawała krótko po wprowadzeniu tego pióra przez Pilota. Były wtedy dystrybuowane tylko w Japonii i nie było wersji na naboje international, która pojawiła się dobry rok później. Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 7 months later...
  • 1 year later...

@konrad white Pilot nie sprzedaje samych stalówek. Najtańsze pióra Pilota z tym typem stalówki to właśnie Kakuno i Plumix(ale w nim są tylko stalówki italic).

Można na ali dostać stalówki Wing Sung

https://www.aliexpress.com/item/Wingsung-Wing-Sung-659-698-Fountain-Pen-Nib-Fountain-Pen-Feed-Compatible-Pilot-78G-88G-EF/32867760605.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...