Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

2 godziny temu, Dapi napisał:

U mnie dzisiaj taka nowość zawitała.

Diplomat Aero Silver Matt

Kurcze, jeżeli chodzi o współczesne pióra, to ten diplomat mnie bardzo kręci!

3 godziny temu, tom_ek napisał:

Ładnie się prezentuje, ale ja się chyba nigdy do tych stalówek nie przekonam.

Akurat tym stalówką bliżej do tej znanej z Lamy 2000. Współczesne stalówki typu Z50 nawet się nie umywają do tych z lat 50-70tych (niekoniecznie złotych)!

A poniżej zdjęcia 27ki od Jana Frismana (lepszych nie zrobię):

https://www.flickr.com/photos/lamy_fp/albums/72157683885420145

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,9k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kupiłem go prawie miesiąc temu, ale kilka dni temu wypełniłem go tuszem: Moonman T1. To świetne pióro w każdej cenie, ale za mniej niż 100 zł jest fantastyczne. Nakładka, uchwyt i mechanizm tłoka ze szczotkowanego aluminium o prostej konstrukcji zaczerpniętej z TWSBI i Kaweco itp. (Wolę zaokrągloną gałkę tłoka od kwadratowej konstrukcji TWSBI). Ze stalową stalówką „<F>” # 6 o średnicy 0,5 mm, za każdym razem pisze płynnie i niezawodnie. Jedyną wadą dla mnie jest bardzo sztywna stalówka, ale poza tym to naprawdę świetne pióro.

** Jak zawsze, prosimy o wybaczenie wszelkich błędów w tłumaczeniu z Tłumacza Google. **

 

Original in English:

I bought it almost a month ago but I filled it with ink a couple days ago: the Moonman T1. It is a great fountain pen at any price, but at less than 100 zł it is fantastic. Brushed aluminum cap, grip, and piston mechanism, with a simple design taken from TWSBI and Kaweco, etc. (I prefer the rounded piston knob to the TWSBI's square design.)  With a 0.5mm "<F>" #6 steel nib, it writes smoothly and dependably every time. The only drawback for me is the very stiff nib, but otherwise this is truly a great pen.

**As always, please forgive any mistranslations from Google Translate.**

9U4vEfp.jpg

 

meIuVKk.jpg

 

Z6wxVGt.jpg

 

VL9woyC.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie myślę, że chciałbyś przepływ atramentu w tym, ale może to nie wystarczyć dla Ciebie. Jak powiedziałem, jest bliżej europejskiego medium. Moje największe pytanie brzmi, czy nadal będzie działać dobrze, czy będzie jakaś mała część do zerwania...

 

Oryginał w języku angielskim:

Then I think you would like the ink flow of this one, but it may not be fine enough for you. Like I said, it is closer to a European Medium. My biggest question is if it will continue to work well or will there be some small part to break...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Moonmany z pewnymi wadami konstrukcyjnymi (stalowa tulejka wklejona w grip czasem się odklejała), ale miałem również Moonmany solidne. To jedne z lepiej wykonanych chińczyków, lepsze moim zdaniem od PenBBS, w którym np. tłoczek przestał działać przy drugim użyciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawsze problem z tańszymi produktami chińskimi, zwłaszcza tymi produkowanymi na rynek chiński. Dwa pióra powinny zachowywać się podobnie - są wykonane w tej samej fabryce po wszystkim (Moonman, PenBBS, Delike). Współpracowałem z chińskimi producentami przy 2 różnych projektach/przedsiębiorstwach i generalnie poszło mi to dobrze. Po prostu musieliśmy być bardzo konkretni co do standardów, których się spodziewaliśmy; kontrola jakości jest często problemem na dużych odległościach.  Tak czy inaczej, mam PenBBS 323 w mailu... gdzieś. 

**Jak zawsze, przepraszam za błędne tłumaczenia, tym razem dzięki uprzejmości DeepL**

Oryginalnie w języku angielskim:
 

Yes, always an issue with cheaper Chinese products, especially those made for the Chinese market. The two pens should behave similarly--they are made in the same factory after all (Moonman, PenBBS, Delike). I have worked with Chinese manufacturers on 2 different projects/companies, and it generally went well. We just had to be extremely specific regarding the standards we expected; quality control is often an issue across long distances.  Anyhow, I have a PenBBS 323 in the mail...somewhere. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2020 o 11:13, ddntp napisał:

I wonder if Kaweco Sport clip would fit the cap. 

Ciekawe pytanie. Zgaduję, że nie dlatego, że jest więcej twarzy na czapce Księżycowego (10) niż na Kaweco (8). Jutro spróbuję zmierzyć szerokość.

**Jak zawsze, przepraszam za błędne tłumaczenia, tym razem dzięki uprzejmości DeepL**

Oryginalnie w języku angielskim:

Interesting question. I'm guessing that it won't because there are more facets on the Moonman (10) cap than on the Kaweco (8). I will try measuring the width tomorrow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buongiorno!

Dzisiaj przybyła z dalekiej Werony ona - Aurora 98 "Riserva Magica"! Stalówka to prawdopodobnie europejska F-ka, sztywna, bez jakiegokolwiek fleksu, gładko pędzi po papierze. Nie jest przesadnie sucha, ani też obficie mokra. Sprawdzi się jako pióro codzienne.

Na razie zatankowana Monteverde Canyon Rust, który przesmaruje nieco pióro od środka i - mam nadzieje - pomoże mi się pozbyć lekkiego zafarbu z okienka pokazującego stan atramentu. To już tradycja, że kupując używane pióro znajduję w środku zaschnięte resztki jakiegoś royala ;)

OYd2zjL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, heyahero napisał:

Buongiorno!

Dzisiaj przybyła z dalekiej Werony ona - Aurora 98 "Riserva Magica"! Stalówka to prawdopodobnie europejska F-ka, sztywna, bez jakiegokolwiek fleksu, gładko pędzi po papierze. Nie jest przesadnie sucha, ani też obficie mokra. Sprawdzi się jako pióro codzienne.

Na razie zatankowana Monteverde Canyon Rust, który przesmaruje nieco pióro od środka i - mam nadzieje - pomoże mi się pozbyć lekkiego zafarbu z okienka pokazującego stan atramentu. To już tradycja, że kupując używane pióro znajduję w środku zaschnięte resztki jakiegoś royala ;)

OYd2zjL.jpg

Ależ ta Włoszka piękna! Kiedyś też mi się taka marzyła :) niech cieszy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2020 o 14:53, poorpióro napisał:

Kupiłem go prawie miesiąc temu, ale kilka dni temu wypełniłem go tuszem: Moonman T1. To świetne pióro w każdej cenie, ale za mniej niż 100 zł jest fantastyczne. Nakładka, uchwyt i mechanizm tłoka ze szczotkowanego aluminium o prostej konstrukcji zaczerpniętej z TWSBI i Kaweco itp. (Wolę zaokrągloną gałkę tłoka od kwadratowej konstrukcji TWSBI). Ze stalową stalówką „<F>” # 6 o średnicy 0,5 mm, za każdym razem pisze płynnie i niezawodnie. Jedyną wadą dla mnie jest bardzo sztywna stalówka, ale poza tym to naprawdę świetne pióro.

** Jak zawsze, prosimy o wybaczenie wszelkich błędów w tłumaczeniu z Tłumacza Google. **

 

Original in English:

I bought it almost a month ago but I filled it with ink a couple days ago: the Moonman T1. It is a great fountain pen at any price, but at less than 100 zł it is fantastic. Brushed aluminum cap, grip, and piston mechanism, with a simple design taken from TWSBI and Kaweco, etc. (I prefer the rounded piston knob to the TWSBI's square design.)  With a 0.5mm "<F>" #6 steel nib, it writes smoothly and dependably every time. The only drawback for me is the very stiff nib, but otherwise this is truly a great pen.

**As always, please forgive any mistranslations from Google Translate.**

9U4vEfp.jpg

 

meIuVKk.jpg

 

Z6wxVGt.jpg

 

VL9woyC.jpg

Ciągle wkładam i wyrzucam tego moonmana z koszyka na Aliexpress. Ale coraz bliżej jestem kliknięcia "Kup teraz" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Może nie dzisiaj, ale 3 miesiące temu Lamy Safari (ciemny brąz - czarna stalówka). Miało być

pióro do takiego codziennego pisania i jest. Miało być budżetowo i było. Natomiast naprawdę

pozytywnie mnie to pióro zaskoczyło. Ciemna wersja nie jest tak bijąca po oczach tym klipsem,

a właściwości pisania są dla mnie rewelacyjne. Zdecydowanie waga jest zaletą.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzisiaj doszedł Jinhao 85, czyli Modern-Parker51-wanabee ;)

lsjaF23.jpg

Pierwsze wrażenia opiszę chyba w oddzielnym wątku, ale tak szybko w kilku żołnierskich słowach:
- do jakości wykonania nie ma się co przyczepić,
- skuwka i korpus są z aluminium lub cienkiego mosiądzu,
- to ryflowanie na skuwce jest porządnie zrobione, a korpus jest lakierowany na wysoki połysk,
- sekcja jest plastikowa, przyjemnie się ją trzyma przy pisaniu,
- gwinty: skuwka - plastik, sekcja - metal, zarówno zewnętrzny (na skuwkę) jak i wewnętrzny (mocowanie korpusu), korpus (wewnętrzny) - metal (dałem trochę smaru silikonowego),
- stalówka stalowa, raczej sztywna, gładka i dość mokra jak na F,
- piórem pisze się dość przyjemnie,
- porządne wykonanie, odpowiedni ciężar i wyważenie, grubość sekcji i gładkość stalówki sprawiają, że będzie to IMHO dobre pióro codzienne.

A zakup podyktowany był ciekawością, która pojawiła się w trakcie lektury tego wątku:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi więc na to, że ten klon to trochę z innych genów ;), bo z tego co udało mi się ustalić to w Parkerze zarówno sekcja jak i korpus będą z tworzywa, a nie z metalu - dla mnie to duży plus, ponieważ nie lubię metalowych piór.

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Ice napisał:

Wychodzi więc na to, że ten klon to trochę z innych genów ;), bo z tego co udało mi się ustalić to w Parkerze zarówno sekcja jak i korpus będą z tworzywa, a nie z metalu - dla mnie to duży plus, ponieważ nie lubię metalowych piór.

Ja też tak miałem, że nie za bardzo lubiłem metalowych piór. Jedyny wyjątek stanowił Inoxcrom 2002, który ma dla mnie wartość sentymentalną. Jednak po dłuższym używaniu Pelikana Stola iii przekonałem się, że metalowe pióro może być bardzo przyjemne w użytkowaniu. Jest dobrze wyważone, ma gładką i dość mokrą stalówkę. Tam nawet sekcja jest metalowa (na co w sumie wpadłem przypadkiem :D), ale jest przy tym lakierowana i bardzo wygodna (nie jest w ogóle śliska), i co najważniejsze - nie sprawia mi najmniejszych problemów przy długotrwałym pisaniu.

Także "nigdy nie mów nigdy"! ;)

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam metalowe pióra - Watermana Hemisphere, którą pisałem kilka lat non stop, mam duże mosiężne pióro którego nazwy nie znam, a którym pisze się świetnie, bo ma tak maślaną stalówkę, jakiej nie spotkałem jeszcze nawet w markowych piórach. Mam jeszcze Parkera, którym również pisze się przyjemnie. Tak więc nie narzekam na metalowe pióra, jednak jeśli mam wybór zawsze wybiorę pióro z żywicy, ebonitu lub nawet plastikowe niż metalowe. 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

dziś ja chciałam "pochwalić" się nowym nabytkiem. Jestem nowa, zatem więcej czytam niż piszę na forum, ale jestem :). Za Waszą poradę napisałam do Pana Przemysława Dudka o tym, że szukam pióra dla siebie w budżecie do 400-500 zł

Taki prezent noworoczny dla siebie. Zaproponował mi 3, dodając pytanie czy może być pióro vintage. Cóż, może być, lubię otaczać się rzeczami z duszą i historią. 

Zatem mój wybór: Pelikan 400nn

Jestem zachwycona, pisze teraz tylko nim. Przyznaje oficjalnie, że złapałam bakcyla do piór. To moje 3. :)

hF9hAwz.jpg

WhPtdjc.jpg

BQdtyS7.jpg

a6D4Bfr.jpg

dtLqIVi.jpg

SS7bJyO.jpg

3M12T6X.jpg

 

Uczę się robić zdjęcia piórom, zatem proszę o wybaczenie jeśli coś pokazałam nie tak.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie:)

Małgorzata

 

Edytowano przez meggiw
dodanie zdjęć wcześniej się nie udało:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...