Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

3 godziny temu, kriis88 napisał:

Poniżej próbka pisma. Pióro pisze bardzo dobrze :) tylko jak dla mnie to nie jest F raczej M, nie gustuje w takiej grubości linii i prawdopodobnie z tego powodu wyląduje na targowisku :D

O4tPUaC.jpg

Kup na aliexpress całą jednostkę (unit) F albo EF - stalówka+spływak wykręca się z sekcji - za funta kłaków i piórko może z tobą zostać. Poszukaj mini fude - będziesz miał dodatkową zabawę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,9k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 godzin temu, heyahero napisał:

Kup na aliexpress całą jednostkę (unit) F albo EF - stalówka+spływak wykręca się z sekcji - za funta kłaków i piórko może z tobą zostać. Poszukaj mini fude - będziesz miał dodatkową zabawę ;)

Faktycznie, znalazłem za dolara EFkę xD

edit: Czym jest mini fude? Nie potrafię tego znaleźć :D

 

Edytowano przez kriis88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kriis88 napisał:

Faktycznie, znalazłem za dolara EFkę xD

Mogę prosić o linka? Mi nie udało się znaleźć* EF #6 do moonmana. 

* - w zasadzie to mi się udało, ale już z samych opisów wynikało, że te stalówki to jednak są F i dają linię 0,56 mm, a EF było tylko w tytule jako przynęta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, wieczorem spróbuję wrzucić fotki :) wersja hatched jest przepiękna jeśli pióro jest w świetnym stanie bo kolor ma "głębię", przez co tworzy się rewelacyjny jego odbiór. Marmurek niestety wczoraj po napełnieniu i rozpoczęciu pisania jest do naprawy - po 1 zdaniu odskoczyło zierno na jednym skrzydełku. Nie naciskałem mocno, ale coś z nim było nie tak jak powinno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kriis88 @yegr00 @heyahero Proponuje kupić garść tych stalówek z Aliexpress. Może traficie na cienko piszącą. Moonman #6 sprzedawane na Ali za 1-2 dolary to nie oryginały, te stalówki to tzw.Replacement, zamienniki które pasują do piór. Sprzedawcy oznaczają je na różne sposoby, #6 lub #35 tu przykład takich stalówek

In0rrx9.jpg

Nie wierzcie opisom dotyczącym grubości pisania, te stalówki to przeważnie M, jakość wykonania jest przypadkowa. Krzywe nacięcia względem półksiężyca, brak powtarzalności w szlifie ziarna. Stalówki nie są złe, kupując większą ilość można trafić na niemal oryginał ale to nie jest oryginał a zamiennik. Oryginał wygląda tak

GJL69Ym.jpg

Oryginał ma wygrawerowane Chińskie "krzaczki" na węższej części stalówki, te zamienniki nie mają tych "krzaczków". Moonman w piórach ze stalówką #6 w droższych modelach korzysta również ze stalówek Bock i np. Moonman M800 jest sprzedawany w tańszej wersji ze standardową stalówką #6 a w droższych #6 Bock i te stalówki pasują do innych modeli wykorzystujących stalówki #6 Standardowa stalówka Moonman #6 kosztuje 3-4 dolary, sama stalówka a nie 1-2 dolary jako unit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafnar, ręki sobie uciąć nie dam, ale wydaje mi się, że to te same stalówki. Wczoraj akurat spakowałem dwie (jedna zamiennik, druga - z pióra), gdy jeden z forumowiczów odbierze paczkę, może sprawdzi krzaczki, jeśli Mu się zechce.

Ziarna w tych stalkach to rzeczywiście bardziej europejskie F (azjatyckie M), mokrość - rozrzut, ale o niewielkiej skali, od suchych do umiarkowanie mokrych, gładkość za to stosunkowo powtarzalna i przyzwoita. I dotyczy to w tym samym stopniu "oryginalnych" stalówek, które moim zdaniem są produkcji własnej Chińczyków. Nie znam M800 o którym piszesz, ale M100 mają stalówki Schmidta, nie Bocka, Schmidta stosuje też Kaco.

A "standardowa szóstka" to dość względne pojęcie, wzajemna wymienialność nie jest bezproblemowa.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Kupiłem kiedyś dość spory zapas tych stalówek, komplety z tulejkami, stalówki #5 i #6 to są zamienniki ale to nie znaczy że są dostępne tylko same zamienniki, po prostu w cenie 2 góra 3 dolarów nie kupi się oryginała. Zamiennik będzie pasował stąd określenie zamiennik. Ofert sprzedaży jest niezliczona ilość, można przypadkowo trafić na super stalówki za grosze. Wiem że zbyt uogólnia się pisząc takie komentarze, co nam się trafi zależy tylko od kogo to coś kupujemy. Tu nie ma sensu dowodzić kto ma rację a kto piszę bzdury, nie w przypadku zakupów na Aliexpress dlatego nie zniechęcam do zakupu tylko proponuje zakup większej ilości choć to tylko moja subiektywna opinia. W moim przypadku wyglądało to tak, stalówki ogólnie dobrze wykonane tylko jedne dokładniej inne jakby kat.2, wiadomo kupując większą ilość jest w czym wybierać. #6 wyraźnie "grubsze", F w przypadku #6 wyszło tylko dzięki ściśnięciu ziarna do granic możliwości. W #5 było podobnie, tu rozmiar był faktycznie na poziomie F a nawet EF tylko powtarzalność szlifu praktycznie żadna, kilka sztuk nie nadawała się nawet do poprawek. Takie mi się trafiły te stalówki, to tylko subiektywna opinia. Co do Moonmana to są pióra w pewnym sensie robione na zamówienie, Moonman to spółka która nie ma własnych fabryk, korzysta z usług innych. Część piór produkuje dla nich Shanghai Qiangu Stationery czyli producent znanych Jinhao i Baoer, część produkuje Hero i pewnie tych firm jest więcej. Moonmam po części istnieje dzięki Hero bo Hero zainwestowało w rozwój pomysłu marki, spółki(niepotrzebne skreślić). Można nazwać Moonmana twórcą piór na życzenie, stąd też korzystanie z markowych stalówek bardziej znanych, zachodnich producentów. Co do użycia słów "standardowa" stalówka #6 to nie jest moje nadużycie, te nazwijmy seryjne stalówki Moonman są identyczne jak pierwsza z brzegu stalówka choćby Jinhao, w sumie po to je kupowałem by je zamienić w tych popularnych piórach. Pasują też #6 FPR. Chińczycy podrabiają samych siebie, to nie jest odkrycie roku, wyznacznikiem ciągle jest cena a tzw.zamienniki są sprzedawane nawet do Hero 616.

Edytowano przez Rafnar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzalność, a w zasadzie jej brak, to powszechna przypadłość (nie tylko jednak chińskich) stalówek.

7 minut temu, Rafnar napisał:

po to je kupowałem by je zamienić w tych popularnych piórach. Pasują też #6 FPR.

No właśnie - względnie pasują. Nie miałem chyba u siebie pióra, w którym bym (przynajmniej na krótko) nie zmienił lub nie próbował zmienić stalówki. Zamieniałem w różnych konfiguracjach ok. 50 stalówek FPR i ponad 10 Kanwrite oraz drugie tyle szóstek chińskich i niemieckich (Bock, Jowo; Szchmidt miałem tylko piątki). To są różne szóstki, poczynając od różnic w obrębie jednego modelu(!): dwie stalki Leonardo z tego samego pióra przekładane do innego - jedna "siedziała", druga z sekcji wypadała; dwa pióra, stalówka z jednego pasuje też do drugiego, stalówka drugiego nie pasuje do pierwszego; dwa spływaki Jowo, jeden przyjmuje obcą stalówkę, drugi nie; spływaki chińskie nie wejdą (nawet po drobnej modyfikacji, wzorem oryginału) do tulejek Bocka, spływaki Bocka wchodzą do tulejek chińskich; spływaki Kaigelu potrzebowały "pocienienia", inaczej szóstek by nie przyjęły. Do tego stalówki mogą mieć inne nieco krzywizny łuku lub inne jeszcze swoiste krzywizny, np. spływaki Jowo mają spłaszczony, ścięty po skosie czubek spływaka, odpowiada mu ugięcie stalówki - szóstki "proste" nie przylegają na całej długości do spływaka. Słowem, szóstka szóstce nierówna i nie każde pióro jest równie chętne na przeszczepy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafnar napisał:

@tom_ek Kupiłem kiedyś dość spory zapas tych stalówek, komplety z tulejkami, stalówki #5 i #6 to są zamienniki ale to nie znaczy że są dostępne tylko same zamienniki, po prostu w cenie 2 góra 3 dolarów nie kupi się oryginała. Zamiennik będzie pasował stąd określenie zamiennik. Ofert sprzedaży jest niezliczona ilość, można przypadkowo trafić na super stalówki za grosze. Wiem że zbyt uogólnia się pisząc takie komentarze, co nam się trafi zależy tylko od kogo to coś kupujemy. Tu nie ma sensu dowodzić kto ma rację a kto piszę bzdury, nie w przypadku zakupów na Aliexpress dlatego nie zniechęcam do zakupu tylko proponuje zakup większej ilości choć to tylko moja subiektywna opinia. W moim przypadku wyglądało to tak, stalówki ogólnie dobrze wykonane tylko jedne dokładniej inne jakby kat.2, wiadomo kupując większą ilość jest w czym wybierać. #6 wyraźnie "grubsze", F w przypadku #6 wyszło tylko dzięki ściśnięciu ziarna do granic możliwości. W #5 było podobnie, tu rozmiar był faktycznie na poziomie F a nawet EF tylko powtarzalność szlifu praktycznie żadna, kilka sztuk nie nadawała się nawet do poprawek. Takie mi się trafiły te stalówki, to tylko subiektywna opinia. Co do Moonmana to są pióra w pewnym sensie robione na zamówienie, Moonman to spółka która nie ma własnych fabryk, korzysta z usług innych. Część piór produkuje dla nich Shanghai Qiangu Stationery czyli producent znanych Jinhao i Baoer, część produkuje Hero i pewnie tych firm jest więcej. Moonmam po części istnieje dzięki Hero bo Hero zainwestowało w rozwój pomysłu marki, spółki(niepotrzebne skreślić). Można nazwać Moonmana twórcą piór na życzenie, stąd też korzystanie z markowych stalówek bardziej znanych, zachodnich producentów. Co do użycia słów "standardowa" stalówka #6 to nie jest moje nadużycie, te nazwijmy seryjne stalówki Moonman są identyczne jak pierwsza z brzegu stalówka choćby Jinhao, w sumie po to je kupowałem by je zamienić w tych popularnych piórach. Pasują też #6 FPR. Chińczycy podrabiają samych siebie, to nie jest odkrycie roku, wyznacznikiem ciągle jest cena a tzw.zamienniki są sprzedawane nawet do Hero 616.

Z tymi stalówkami może być tak jak piszesz, ale w większości recenzji, które widzę na YT, to są to dobre jakościowo stalówki z reguły dość suche. Ja swój zamiennik kupiłem w sklepie "HU QI SHI Chinese Pen Store" na Alie i jest to prawdopodobnie ten sam sklep, co na na Etsy, gdzie "swoje" stalówki sprzedaje Bobby znany przez youtubowych recenzentów z USA. Poza tym, to nadal dość tanie i bardzo przyjemne instrumenty piśmiennicze, a nie żadne "surwinony" i "montblanki" ;)

Nie wiem, czy miałem wyjątkowe szczęście, ale mój zamiennik pisał od początku jak azjatyckie "F". Kupiłem go jako zamiennik do Moonmana N2 ze stalówką EF. W ostateczności popracowałem nad stalówką EF, żeby była bardziej mokra (lekko ją rozchyliłem), a F-ka trafiła w ostateczności do pióra żony. Tą drugą przeszlifowałem, żeby pisała nieco szerzej, bo według żony była za wąska do codziennych notatek.

Ogólnie wszystko zależy od atramentu i papieru.
Cumbajszpil - moim moonmanem EF przed obróbką i zatankowanym Pelikanem 4001 Brilliant Black (dość suchy) można było strzelać autografy (pełne imię i nazwisko) na znaczkach pocztowych. Pisało się nim bardzo dobrze na papierach kiepskiej jakości (moleskine :D) i tam, gdzie "mokre" pióra z M-kami  się nie sprawdzają: małe kalendarze i planery, notatniki kieszonkowe. Zatankowanie czarnym SketchINKiem od R+K sprawia, że pióro pisze o kreskę szerzej. Na oxfordzie grubość śladu zadawalająca. Na papierze ksero 80g całkiem-całkiem, natomiast w zwykłym zeszycie to kreska już pod M podchodzi.

Moim zdaniem cena tych stalówek jest tak niska w stosunku do jakości, którą prezentują, że można spokojnie sobie poeksperymentować. Kupować więcej, czy mniej? Nie mam pojęcia. Można odpalić też ebaya i poszukać jakiejś stalówki #5 do pióra, tylko że wtedy to jest loteria, bo grubość samej blaszki też ma znaczenie. Mam youngtimera w postaci Inoxcroma 2002. Stalówka kształtem identyczna z tą od moonmana. Ba! nawet spływaki są prawie identyczne! No właśnie prawie ;)  Po próbie wciśnięcia stalówki inoxcroma do tulejki ze spływakiem od moonmana wychodzi na to, że ta hiszpańska stalówka to prawdziwy grubas jest :D

Ale dobra - koniec tych dygresji! Ja tam nadal proponuje eksperymentowanie - kupić oryginalny zamiennik za grosze, szlifować, polerować, szukać frajdy w pióroholiźmie, hehehe :D

PS. @kriis88 Wpisz sobie w szukajkę YT "fude nib". Mini fude to również wygięta na końcu stalówka, ale zrobione to jest dość subtelnie i w zasadzie musisz wiedzieć czego szukać. W skrócie: polega to na tym, że pióro pisze daną szerokością kreski w zależności od tego, pod jakim kątem nachylisz je w stosunku do papieru - im bardziej pionowo, tym cieńsza kreska. Im dłuższe wygięcie - tym szersza kreska przy pochyleniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Nie zrozumieliśmy się, pisze o piórach, stalówkach Moonman i do czego przypasują te stalówki, nie generalizuje tylko pisze o piórze wymienionym w głównym wątku. Nie napisałem że stalówka #6 pasuje do każdego pióra produkowanego na świecie. Cały czas pisze na temat chińszczyzny a nie wszystkich piór świata. Moje wypowiedzi dotyczą tylko i wyłącznie chińskich piór, dokładnie Moonman, podałem tylko jeden przykład gdzie pasują stalówki od Moonmana. Pisząc "popularne pióra" miałem na myśli tylko i wyłącznie chińskie pióra m.in Jinhao stąd przykład. Jeszcze wyjaśnienie bo robi się show, z Moonmanem jest ciekawie bo wykręca się cały zespół, można eksperymentować z innymi stalówkami z tulejką byle gwint w tulejce pasował o średnicy wiadomo nie ma co wspominać. Pod tym względem jest po prostu prościej. Nikt nie musi robić pasówki, wyciągać spływak, stalówkę choć może ale tu mamy takie zależności o których napisałeś ale niepotrzebnie bo tego nie dotyczył temat główny. Dodam jeszcze że stalówki Moonman sprzedawane na Ali bardzo dobrze pasują w piórach Jinhao X750, Jinhao 159 (Moonman #6), stalówki Moonman #5 do każdego Boaer'a a nawet jako cały unit(z tulejką) do Jinhao 51A z klasyczną stalówką. W tych piórach tulejka jest wykręcana(taka ciekawostka). Czyli to zwykłe, typowe chińskie stalówki, przynajmniej te tzw.zamienniki.

Edytowano przez Rafnar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafnar napisał:

Moonman w piórach ze stalówką #6 w droższych modelach korzysta również ze stalówek Bock i np. Moonman M800 jest sprzedawany w tańszej wersji ze standardową stalówką #6 a w droższych #6 Bock i te stalówki pasują do innych modeli wykorzystujących stalówki #6

Wybacz, ale nie znalazłem wzmianki, że to tyczy się tylko chińskich innych modeli. Ale to nieważne.

Co do unitów - rzadko kiedy udaje się wymiennie stosować różne unity (inna wysokość nagwintowania i samo nagwintowanie), więc człowiek jest zmuszony do kombinowania. A unity wkręcane to dzisiaj żadna już nowość i ciekawostka, lecz raczej standard.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Następnym razem będę zaznaczał że pisze na temat konkretnego pióra lub piór 😉 Co do unitów, nie wiem być może wkręcane unity to standard, dla mnie standardem jest wklejanie tulejek, cóż różnie na to patrzymy. Ciekawostką dla mnie w Jinhao 51A jest wkręcany unit bo to pióro ma sekcje plastikową, jest bardzo tanie i jak na chińszczyznę jest to dość może nie oryginalne rozwiązanie a rzadkie, zaznaczę rzadkie dla najtańszych piór z byle jaką sekcją z marnego plastiku. Człowiek uczy się całe życie. Pisząc o unitach znowu miałem na myśli unity dedykowane do danych piór a nie swap z innych piór. Miałem na myśli zastąpienie przykładowo tańszej stalówki czy całego unitu tym który zastosowano w tym samym modelu ale z np.droższą, lepszą stalówką. Ale już nie ważne, nie możemy się dogadać, nie dzisiaj 😉 Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Topaz napisał:

@Krzysiek_W, gratulacje, piękne stany, piękne pióra, pokaż stalówki i jak piszą. Jeden zakup a już kolekcja zbudowana. 

Próba pisma F od Conway

IMG_20200507_225749.jpg

Porównanie do M Conway i B od Leonardo (które wg mnie się nie umywa do CS)

IMG_20200507_225834.jpg

Oraz stalówki - niestety jedna jest peknieta do wymiany, a drugą ma wyłamane ziarno, ale z niej będzie robiony stub 

IMG_20200507_230240_841.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie kupiłem pióro! No ba! Ale jakie... zapierałam się, że nigdy go do ręki nie wezmę bo brzydki jak noc... ale nadarzyła się okazja. Piórko prawie nowe (kupione 4 miesiące temu czyli funkiel nówka) więc się zdecydowałem. Marzyłem o Japończyku a kupiłem Niemca (Japończyk jeszcze do mnie trafi tylko musi się pojawić coś ciekawego na horyzoncie ;) co się odwlecze to... No sami wiecie)

Nowy nabytek to Lamy 2000 ze stalówką EF... jak tylko do mnie trafi to wrzucę zdjęcia ;) Ciekawe jak będzie się tym pisać... docelowo to ma być mój EDC :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kriis88 napisał:

Słuchajcie kupiłem pióro! No ba! Ale jakie... zapierałam się, że nigdy go do ręki nie wezmę bo brzydki jak noc... ale nadarzyła się okazja. Piórko prawie nowe (kupione 4 miesiące temu czyli funkiel nówka) więc się zdecydowałem. Marzyłem o Japończyku a kupiłem Niemca (Japończyk jeszcze do mnie trafi tylko musi się pojawić coś ciekawego na horyzoncie ;) co się odwlecze to... No sami wiecie)

Nowy nabytek to Lamy 2000 ze stalówką EF... jak tylko do mnie trafi to wrzucę zdjęcia ;) Ciekawe jak będzie się tym pisać... docelowo to ma być mój EDC :D

Gratki wielkie! Jak stwierdzisz, że jednak brzydal i będziesz chciał puścić dalej, to zapisuję się na pierwsze miejsce do komitetu kolejkowego :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, heyahero napisał:

Gratki wielkie! Jak stwierdzisz, że jednak brzydal i będziesz chciał puścić dalej, to zapisuję się na pierwsze miejsce do komitetu kolejkowego :P

Jeżeli pióro mi nie podejdzie to będziesz pierwszą osobą, która się o tym dowie ;) od razu poleci do ciebie priv :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszło. Lamy 2000 na żywo robi o wiele lepsze wrażenie niż na zdjęciach :D pisze świetnie i co najważniejsze GENIALNIE LEŻY W DŁONI. 
 

Co do wyglądu, jakości i ogólnego odbioru to naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony (tym bardziej, że zawsze czułem miętę do schowanych stalówek ;))

https://m.imgur.com/a/yFeW6FB

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...