Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 9,9k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam ponownie. Kolejny bardzo tani chiński "drewniak" trafił do koszyka, za 3-4 tygodnie przekonam się co to za "cudo". Na razie kilka podstawowych danych. Pióro sprzedawane pod nazwą Yiren MO987 lub Luoyi, równie dobrze może to być dowolna nazwa lub no name. Długość całkowita 14cm, średnica 12mm, waga 26g. Wynalazek oferowany w postaci pióra wiecznego i pióra kulkowego. Pióro wieczne dostępne z klasyczną stalówką lub krytą typu hooded nib, rozmiar od EF po M. Warianty wykończeniowe, chrom lub różowe złoto, drewno czerwony mahoń lub biały dąb. Pióra w obu wariantach mają metalowe-miedziane elementy, korpus również, miedziana tuleja na którą nasadzane jest drewniane wykończenie, skuwka miedziana, zatrzaskowa. Ogólnie ciekawa forma, sekcja może posłużyć jako baza do własnych eksperymentów z doborem stalówki. Wybrałem wersje z klasyczną stalówką, kolor czerwony mahoń i chrom. Cena 15zł :)

r3SrLNm.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakup vintage, trafiły się Piloty z lat 70(stare-nie używane). Modele Pig i Elite oba ze stalówkami EF. Dołączam fotki z oferty sprzedaży(znak wodny),oba pióra od jednego sprzedawcy.

R5DVD4y.jpg

uqdsIWx.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2019 o 12:21, syrius napisał:

Witam ponownie. Kolejny bardzo tani chiński "drewniak" trafił do koszyka, za 3-4 tygodnie przekonam się co to za "cudo". Na razie kilka podstawowych danych. Pióro sprzedawane pod nazwą Yiren MO987 lub Luoyi, równie dobrze może to być dowolna nazwa lub no name. Długość całkowita 14cm, średnica 12mm, waga 26g. Wynalazek oferowany w postaci pióra wiecznego i pióra kulkowego. Pióro wieczne dostępne z klasyczną stalówką lub krytą typu hooded nib, rozmiar od EF po M. Warianty wykończeniowe, chrom lub różowe złoto, drewno czerwony mahoń lub biały dąb. Pióra w obu wariantach mają metalowe-miedziane elementy, korpus również, miedziana tuleja na którą nasadzane jest drewniane wykończenie, skuwka miedziana, zatrzaskowa. Ogólnie ciekawa forma, sekcja może posłużyć jako baza do własnych eksperymentów z doborem stalówki. Wybrałem wersje z klasyczną stalówką, kolor czerwony mahoń i chrom. Cena 15zł :)

r3SrLNm.jpg

 

 

 

Gdybym wiedział o tym kilka lat wcześniej, zaoszczędziłbym kilkaset złociszy...;)

0Vq4C4i.jpg?1

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 309 (półdemonstrator z tłoczkiem) zamówiony na Etsy, model 308 (szary) na eBay'u. Jak się dzisiaj okazało sprzedawca ten sam, oba pióra doleciały w jednej paczce, a zamówiłem je dokładnie 23 lipca. Przesyłka zatem ekspresowa.

Ale, jak pisał yegr, reguły nie ma, czasem na przesyłkę z Chin czekam miesiąc, czasem dwa. A tym razem pół miesiąca :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tales napisał:

To dziwnie zabrzmi w odniesieniu do Lamy Safari, ale piękne pióro. Uwielbiam matowe wykończenia. Posiadam i cudownie też pisze. 

Do błyszczących się nie przekonałem ani trochę. Z matowych mam jeszcze All Black, moim zdaniem równie atrakcyjne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie trafił też (kolejny) stary znajomy, po części nawiązujący do zaprezentowanej Lamy, Hero 52. Bardzo dobre pióro. dosłownie i w przenośni transformer. Pióro łączące cechy Sheaffer,Parkera i Lamy. Z wyglądu ogólnego przypomina jeden z modeli Sheaffer, stalówka i spływak to Parker 75. Stalówka z Hero 52 pasuję do spływaka Lamy ale już Lamy nie wejdzie na spływak Hero. Stalówki Parker 75, Hero 52 są wypukłe a Lamy jak wiadomo płaskie na "grzbiecie". Pióro należy do mniejszych, jest smukłe, klasyczny cygarowaty kształt korpusu i skuwki. Zasilane dołączonym konwerterem, klasyczna gumowa pompka którą da się wypiąć z pióra. I tu kolejne nawiązanie do piór Parker lub Lamy. Pasują konwertery od Parkera i naboje, wejdą też naboje Lamy z lekkim oporem ale bez obaw o uszkodzenie sekcji czy króćca który przebija nabój. Naboje Lamy dzieli tylko 0,1mm różnicy między średnicą naboi Parkera. Do piór Parkera wejdą naboje Lamy i na odwrót z tym że Parker ma o 0,1mm większą średnicę króćca który przebija nabój. Parker zrobi większy otwór w nabojach Lamy. Podobnie jest w Hero 52, pasują idealnie naboje z obu wymienionych piór. Spływak w Hero 52 przypomina spływak Lamy, jednokanałowy, bardzo dobrze wykonany, gładki jak porcelana, jest wkręcany w sekcje. Stalówka również z precyzyjnie wyszlifowanym ziarnem, szlif klasyczny bez żadnych kombinacji, pióro pisze pomiędzy EF a F, mokre EF takie tłuściejsze lub chudsze F. Świetne pióro choć kwestia średnicy, wyglądu sekcji może być już dyskusyjna, ma specyficzny wygląd. Pióro jest metalowe z plastikowymi wykończeniami, sekcja równiej plastikowa, pióro lekkie.

mzqTKxh.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.08.2019 o 23:00, tom_ek napisał:

Po wymoczeniu piór i wymianie stalówki na fleks FPR model 308 stanie się chyba jednym z moich ulubionych pisadeł

Hej.

Czy  wszystkie stalówki #6 Nibs FPR pasują do 308 - w czapce jest mało miejsca?

Wymieniałeś tylko stalówkę czy komplet stalówkę+feed?

Jakie są różnice miedzy flexem a ultra flexem FPR.

Miałeś doświadczenie z prawdziwym starym flexem typu degussa osmia pelikan geha a jeżeli tak to czy są duże różnice w nacisku na stalówkę [ FPR vs stary flex ]?

Ultra flex FPR to wg starej terminologii semi flex F-M, flex F-B, czy może super flex F-BB (lub nawet  BBB)

 

https://fprevolutionusa.com/collections/6-nibs-and-nib-units?page=1

 

Edytowano przez glazik70
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

wymieniłem tylko stalówkę. Czy wszystkie szóstki FPR pasują - nie wiem, miałem jedną wolną pod ręką, ta pasuje jak ulał. Pod względem tego rozmiaru FPR-y są powtarzalne (ale jeśli idzie o rozmiar ziarna - niekoniecznie, choć i tak jest dobrze w porównaniu z powtarzalnością innych azjatyckich (chińskich) stalówek). Ale już do modelu 309 nie pasuje, wchodzi ciasno i trzeba powiększyć nieznacznie średnicę tulejki lub zeszlifować spływak po obwodzie (jedno i drugie robię czasem na własny użytek papierem ściernym o małej granulacji). Ale to raczej wina Chińczyków, nie Hindusów.

 

5 godzin temu, glazik70 napisał:

Jakie są różnice miedzy flexem a ultra flexem FPR.

Spore: te drugie dają, co oczywiste, szerszą kreskę, są też miększe i nie potrzebują tak dużego nacisku (zwykłe fleksy są jednak - jak na fleksy - dość twarde).

 

5 godzin temu, glazik70 napisał:

Miałeś doświadczenie z prawdziwym starym flexem

Tak, ale tylko z Pelikanami, za to tymi cenionymi za "fleksowatość": parę 140 i 400 z lat 50. i 60. Tyle że różne są stalówki w Pelikanach, lekko fleksujące, półfleksujące i "pełne" fleksy (co było chyba zamierzone) i różne ultrafleksy FPR (co jest chyba dziełem przypadku), przy czym jeśli o siłę nacisku i rozwarcie skrzydełek idzie, to powtarzalność jest, brak jej w odniesieniu do grubości i jakości ziarna. Półfleksy Pelikana bywają tak sztywne jak fleksy FPR, natomiast te prawdziwie fleksujące Pelikany są o pięterko wyżej niż ultrafleksy FPR. Ale o pięterko, nie piętro; jeśli idzie o siłę nacisku - niewiele im pod tym względem ustępują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o ostatnim pytaniu. Moim zdaniem to F > BBB, spójrz na zdjęcie, szlaczek pisany ultrafleksem #5.5, po prawej stronie dopisałem do niego linię  Pilotem Parallelem 2.4 mm (to ten bardziej czerwony/różowy atrament). Linia FPR jest nieznacznie szersza, dałoby się z niej wycisnąć jeszcze troszkę więcej. Myślę też, że jeszcze tłustsza będzie linia ultrafleksa #6 (niedawno taką kupiłem, niestety na przesyłce położyli łapska celnicy. I tak z innego kontynentu przesyłka szła tydzień, a z Przemyśla do Krosna w trzy tygodnie nie dotarła, wciąż czekam 🤬).

 

6324436300_1566453821.jpg

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź 😀

Twoje słowa pomogą nie popełnić błędów osobom które szukają tych samych stalówek co Ty .

Dlatego chciałbym się dopytać o jedna rzecz.

Którą stalówkę dokładnie używasz w 308 #5.5? #6?

https://fprevolutionusa.com/collections/6-nibs-and-nib-units?page=1

no bo jeżeli #5.5  to #6  nie będzie pasować do penbbsa,

nie za bardzo też rozumie czemu ta sama stalówka  FPR nie pasuje do piór 308 i 309. Bez problemu wymieniałem między tymi modelami całe sekcje-na gwint, jak i same stalówki pozostawiają sekcje w piórze.

Sam spływak i łyżwa to suchotnicy, mam więc pewne obawy o szybkość podawania atramentu do nowej stalówki, mógłbyś rozwiać te wątpliwości,czy spływak daje rade z podawaniem paliwa?

Czy sama firma FPR jest elastyczna jeżeli chodzi o wysyłkę, próbowałeś dogadać się z nimi aby nie podawali prawdziwej wartości zakupionych przedmiotów albo zaniżyli wartość na liście przewozowym?

Z perspektywy czasu i doświadczenia w pisaniu nimi  które stalówki FPR <lub stalówki+spływak> wybrałbyś do piór penbbs - jak największy  i zero problemów z podawaniem atramentu - flex.

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowano przez glazik70
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...