Skocz do zawartości

Montegrappa i "drogocenny celuloid"


Romii

Polecane posty

Witajcie,

 

Może ktoś mnie oświeci - czytam sobie opisy piór np. Montegrappa i trafiam na takie stwierdzenia jak "drogocenny celuloid".

Czy coś takiego jak celuloid może być drogocenne? Z tego co wiem to tworzywo sztuczne, które świetnie się pali

- dlatego nie robi się z niego już np. błon fotograficznych czy zabawek - nieużywane od dawna bo wymyślono już lepsze

plastiki i inne materiały które z powodzeniem go zastępują.

 

Czy może ktoś jak tłumaczył "zachodnie" strony www i opisy na nich to wyszedł mu taki koszmarek?

 

Pozdrawiam Romek.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Celuloid może być "drogocenny" jak  ktoś chce zapłacić za pióro sporo $ - jako materiał raczej do drogocennych się nie zalicza.

Z celuloidem jest pewnie tak, jak i z drogocenną żywicą. Określenie "precious resin" odnosi się pewnie do ceny materiału, z którego wykonane jest pióro. W potocznym pojęciu plastik czy żywica, używając oczywiście określenia uproszczonego, jest materiałem kiepskim i tanim. Ogólnie tak, ale są wyjątki. Niektóre materiały zaliczane do plastiku, jak np Vespel SP-1, jest dość drogi, cena za płytę grubości 4 cm i rozmiarach 20 x 20 cm wynosi 10,000 dolarów. Torlon 4301 z kolei to materiał, którego pręt 2 cm średnicy i długości 30 cm kosztuje 120 - 140 dolarów. Z takiego materiału pióra robi m.im. Brian Edison, znany chyba na tym forum dość dobrze. Określenie "preciuos resin" to prawdopodobnie podkreślenie, że nie jest to tandetny plastik, ale materiał znacznie cenniejszy. Ostrożny więc byłbym w szafowaniu twierdzeniem, że producenci wciskają kit. Pewnie wciskają, ale nie zawsze i nie wszyscy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki jestem od stwierdzenia, że producenci wciskają kit. Chodzi mi tylko o stwierdzenie "drogocenny" - mnie ono kojarzy się

z czymś cennym i niepowtarzalnym - perła może być drogocenna, obraz Leonarda etc. Niestety nie pasuje mi takie stwierdzenie

do materiału, który sam w sobie jest (był) popularny, praktycznie jest mało używany ze względu na jego wady, który można uzyskać 

bez większego problemu w ilościach potrzebnych do produkcji pióra i stosunkowo łatwo go obrabiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...