Skocz do zawartości

Jak wygląda Wasze pismo?


vannolot

Polecane posty

Cześć wszystkim! :)
Patrząc na moje notatki zdecydowałem, że czas najwyższy zrobić coś z bazgrołami. Kupiłem czysty zeszyt w kratkę i męczę w nim te literki. Jednak często nie umiem obiektywnie ocenić swojego pisma. Dlatego pomyślałem, że można stworzyć temat, gdzie będziemy prezentować swoje pismo, które jest przecież wytworem naszych kochanych piór.  :D   No i jeśli by ktoś chciał, to mógłby poprosić o jakieś obiektywne spojrzenie i co ewentualnie można by poprawić w swoim piśmie.. Co o tym sądzicie? Zachęcam do wrzucania zdjęć/skanów! 

Pozdrawiam
Marcin :)

PS. Chyba, że już jest taki temat, to proszę, nakierujcie mnie. :)

Edytowano przez vannolot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 319
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ohoho... temat dobry, ale pozostaje pytanie o jakie pismo chodzi - o to, kiedy muszę szybko napisa bardzo dużo i w zasadzie "piszę" jedną falowaną linię z odrobiną zawijasów? Czy takie codzienne w normalnych warunkach? Czy takie kiedy siedzę sobie i delektuję się samym faktem pisania? ^_^ W moim wypadku byłyby to trzy całkiem różne charaktery pisma, a jeden gorszy od drugiego kolobok_

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej tym lepiej! :) Wrzuć każde :D Fajnie by było przygotować jakiś dłuższy tekst czy to alfabet z dużymi i małymi literami... Też mam parę "rodzajów" pisma w zależności od potrzeb i chciałbym to jakoś ujednolicić bo to genialnie wygląda, kiedy coś co piszę w zeszycie wygląda schludnie i równiutko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonym obrazku nie jest to piękne pismo, ani zbyt czytelne, wybitnie unikatowe to ono też nie jest, ot pismo. Zaćmienie umysłowe sprawiło że miałem dylemat jak piszę zazwyczaj duże V i duże Y...

 

Jakby było za mało czytelne:
Pióro – Chiński no name, prawdopodobnie jedna z podróbek parkera 

Atrament – Parker Quink granatowy

Papier – Zeszyt z Lidla, United Office (zapomniałem tam dodać gramaturę 70g/m2)

 

Ale... mniej gadania, niech mój charakter pisma broni się sam:
 

IMG

Edytowano przez Roxah
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcie moich bazgrołów, z mojego ukochanego przedmiotu - biologii.. :)  :D Jutro dodam coś jeszcze, dziś pisałem na szybko i papier z herlitz jakoś pogrubia tą moją cieniutką kreseczkę :/

zdGje4d.jpg

Mogę pokrytykować? Tak bardzo to lubię... Wychodzę z zalożenia, że pismo przede wszystkim powinno być czytelne, potem dopiero "ładne".
 
Plusy: jednaknowo pochylone, rytmiczne.
Minusy: wiele liter nieczytelnych: n pisane jak u, d jak ol, k jak l lunb li bez kropki, ą -- co to jest?, a czasami jak o, h jak l, r jak v albo jak pałeczka, g lustrzane odbicie, ó jako jeden zwijas itd.
Przedziwne łączenia liter: wo, dro, rg, ri (ktore wygląda jak u, trym bardziej, że kropka uciekla nad następną literę) itd
 
Popatrz na przykład na słowo produktami, wyjęte z kontekstu trudne do odcyfrowania.
 
B)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zaraz tam bazgroły, całkiem fajnie to wygląda jako całość.

 

To ja też pokażę jak to u mnie wygląda na co dzień

Obrazek trochę mały więc szczegóły źle się czyta, ale co widać to widać. Główne wady to nierówne pochylenia liter i różne ich wielkości -- oid Sasa do lasa. Musisz sobie wypracować rytm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak widać na załączonym obrazku nie jest to piękne pismo, ani zbyt czytelne, wybitnie unikatowe to ono też nie jest, ot pismo. Zaćmienie umysłowe sprawiło że miałem dylemat jak piszę zazwyczaj duże V i duże Y...

 

Jakby było za mało czytelne:

Pióro – Chiński no name, prawdopodobnie jedna z podróbek parkera 

Atrament – Parker Quink granatowy

Papier – Zeszyt z Lidla, United Office (zapomniałem tam dodać gramaturę 70g/m2)

 

Ale... mniej gadania, niech mój charakter pisma broni się sam:

 

Pamiętajcie bez obrazy  B)

Charakter zdecydowanie jeszcze nie wyrobiony, Pismo rozchwiane, nierówne, bez rytmu i proporcji. Niecierpliwe. Nauka kaligrafii na pewno  sie przyda. Dużo zniekształconych, nieczytelnych liter.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie bez obrazy  B)

Charakter zdecydowanie jeszcze nie wyrobiony, Pismo rozchwiane, nierówne, bez rytmu i proporcji. Niecierpliwe. Nauka kaligrafii na pewno  sie przyda. Dużo zniekształconych, nieczytelnych liter.

Nie tak łatwo mnie obrazić!

Wiem, nigdy nie zajmowałem się specjalnie poprawianiem charakteru pisma, zawsze pisałem tak żeby zdążyć coś zapisać i żeby pismo było w miarę czytelne. Za kaligrafie zamierzam się zabrać, ale to dopiero po sesji letniej, jak już będę miał święty spokój i czas wolny...

 

Co do tej kaligrafii, czy muszę kupować te pióra do kaligrafii specjalne, czy wystarczy jakiekolwiek pióro (w obecnych planach zakupowych mam Sheaffera 100), kartka papieru oraz spora dawka cierpliwości?

Edytowano przez Roxah
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę pokrytykować? Tak bardzo to lubię... Wychodzę z zalożenia, że pismo przede wszystkim powinno być czytelne, potem dopiero "ładne".
 
Plusy: jednaknowo pochylone, rytmiczne.
Minusy: wiele liter nieczytelnych: n pisane jak u, d jak ol, k jak l lunb li bez kropki, ą -- co to jest?, a czasami jak o, h jak l, r jak v albo jak pałeczka, g lustrzane odbicie, ó jako jeden zwijas itd.
Przedziwne łączenia liter: wo, dro, rg, ri (ktore wygląda jak u, trym bardziej, że kropka uciekla nad następną literę) itd
 
Popatrz na przykład na słowo produktami, wyjęte z kontekstu trudne do odcyfrowania.
 
B)

 

Dzięki za wskazówki, na to liczyłem. :D Biorę zeszyt i ćwiczę ;) Jest jakaś czcionka, na której warto się wzorować, czy po prostu samemu dążyć do uzyskania satysfakcjonujących kształtów? Jak znajdę chwilę wrzucę jeszcze jakieś foto, tym razem napisze trochę bardziej starannie. Krytykę przyjmuję jak najbardziej, czekam na kolejną :D

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę pokrytykować? Tak bardzo to lubię... Wychodzę z zalożenia, że pismo przede wszystkim powinno być czytelne, potem dopiero "ładne".
 
Plusy: jednaknowo pochylone, rytmiczne.
Minusy: wiele liter nieczytelnych: n pisane jak u, d jak ol, k jak l lunb li bez kropki, ą -- co to jest?, a czasami jak o, h jak l, r jak v albo jak pałeczka, g lustrzane odbicie, ó jako jeden zwijas itd.
Przedziwne łączenia liter: wo, dro, rg, ri (ktore wygląda jak u, trym bardziej, że kropka uciekla nad następną literę) itd
 
Popatrz na przykład na słowo produktami, wyjęte z kontekstu trudne do odcyfrowania.
 
B)

 

myślałam że może coś pokażę, ale po tym, nie, o nienienie... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za jakość, mój aparat mnie nie lubi :(

To fragment tekstu Nicponia o atramentach żelazowo galusowych (mam nadzieję, że się nie obrazi). Atrament Rohrer & Klingner Verdigris. Pióro Sheaffer GC 100, stalówka F. Papier jakiś z Tesco.

P1010682.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...