Skocz do zawartości

Pelikan 400 - kłopot z przepływem


aoirghe

Polecane posty

Pióro pisze, dopóki nie skończy się atrament w stalówce i spływaku, po czym przestaje. Gdy przekręcę tłoczek i wypchnę atrament, znowu pisze, dopóki się ciecz nie skończy.

Wczoraj wykręciłam spływak ze stalówką i namoczyłam na całą noc. Niestety nic to nie zmieniło. Co jeszcze można spróbować własnymi siłami zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka ze spływakiem Pelikana M400.

 

post-2485-0-42152000-1398451103_thumb.jpg

 

W prawidłowo wykonanym piórze tłoczkowym końcówka spływaka powinna lekko wystawać do korpusu. Atrament po dostaniu się w miejsce zaznaczone strzałką jest "ciągnięty" do ziarna stalówki.

Jeśli sekcja jest zbyt krótka i nie wystaje wystarczająco, napięcie powierzchniowe nie pozwala na swobodny przepływ atramentu, co może powodować opisany problem.

Możliwe również że gdzieś umiejscowił się zaschnięty atrament / jakiś paproch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, zobaczyłem "Pelikan 400" i podświadomie dodałem sobie M  :unsure:.

Mimo wszystko pisząc to skupiłem się na wyjaśnieniu sposobu działania mechanizmu tłoczkowego, który w większości piór różni się jedynie detalami. 

To co napisałem kilka minut temu na przykładzie modelu M400 odnosi się również do 400.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie. Jeśli więc to nie paproch (co prawda wykręciłam spływak i odmoczyłam, ale może za krótko), to znaczy, że spływak jest nieco za krótki i nic się nie da zrobić? Czy może wystarczy wkręcić go mocniej i wówczas ten element zasysający zacznie działać prawidłowo? Przepraszam za moją ignorancję, ale pierwszy raz mam do czynienia z takim problemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć co robić dalej, ponieważ nigdy nie widziałem tego pióra na żywo, a sam mechanizm tylko tutaj. Jeśli Twój wygląda podobnie myślę że wystarczy jedynie wepchnąć spływak ze stalówką trochę głębiej w pierścień je przytrzymujący.

Identyczny problem miałem w swoim Reformie 1745 i właśnie taki zabieg pomógł.

Mimo wszystko zanim cokolwiek zrobisz radzę poczekać na radę kogoś bardziej doświadczonego, ponieważ sam jestem ignorantem który zdobył trochę wiedzy rozbierając na czynniki pierwsze swojego Reforma  ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...