Jump to content

Moje pierwsze pióro....


Recommended Posts

Moim pierwszym piórem, pominąwszy obsadki, którymi obowiązkowo pisałem przez pierwsze 3 klasy szkoły podstawowej, było piórko szkolne produkcji CSRS, o nazwie "Żaczek"... Pióro przywiózł mi Tato z podróży do Czechosłowacji. Było jasnoniebieskie i nikt w całej klasie nie miał takiego, choć (klika) Żaczków było w klasie...

Pewnie miało stalową stalówkę, ale też i nie pamietam jak pisało...To było pół wieku temu... :)

Do pisania używało się zeszytów w specjalne linie (potrójne), z których dwie dolne były grubsze, żeby łatwiej pisać literki...

Ciekawe jakie są wasze wspomnienia o pierwszym piórze...

 

PS. Oczywiście gdyby ktoś miał na zbyciu pióro Żaczek, to jestem zainteresowany...

Edited by MarcinEck
Link to comment
Share on other sites

Ja nie pamiętam :)

Na pewno były jakieś Hero w podstawówce. Potem w liceum pierwszym świadomie kupionym był Vector stalowy w kolorze granatowym. Na studiach pisałam Watermanem, nie wiem jakim modelem,  po czym kupiłam kolejnego z okazji pisania pracy magisterskiej, również nie wiem jaki to był model, ale też w granacie.

Potem mąż kupił mi Hemisferę jak zaszłam w ciążę i w sumie to od tego się zaczęło na dobre.

 

MarcinEck, te zeszyty w linie cały czas takie same, tylko okładki kolorowe. :) własnie... pamiętacie? wszystkie okładki były takie same, jasnoniebieskie,  kiepskie...

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam swoje pierwsze pióro z podstawówki. Było niemieckie, na naboje, miało na korpusie obrazek, który z czasem zupełnie się wytarł i pióro ewoluowało w całkiem eleganckiego białasa... Jakbym dobrze poszukała, to może nawet jeszcze gdzieś ten staroć się poniewiera po szufladzie :)

Link to comment
Share on other sites

moje pierwsze było hero 329, stalowa stalówa, cienka, sucha, pisała wybornie (dalej pisze, bo wymieniłem rurkę, umyłem, złożyłem). nie podobało mnie się to pióro, dlatego podbierałem matczyne, albo hero 616 demi, albo chollimę. oba też nadal piszą i nadal w użyciu sporadycznym. oba mają zlatki dwunastokaratowe, hero ma tęgość XF/F, chollima F/M. hero suche jak pieprz, chollima raczej mokra. potem na komunię dostałem jakieś INCO na na boje. porażka. w ogóle nie chciało pisać. więc ojciec z CSRS przywiózł mi centropena (nie pamiętam numeru). był to zielony piston, stalówa mokra i gruba M/B. były jeszcze jakieś centropeny na naboje. w liceum nie pisałem piórem, wygrał pomarańczowy bic a nie, w czwartej klasie kupiłem sobie pelikana P22 (powiedzmy). na studiach uznałem, że pelikan za gruby, dostałem vectora, też za gruby był (narysujcie cząsteczkę cholesterolu w czterech kratkach, to zrozumiecie). na studiach wygrał herb 330. cienki, suchy i tani. i tak mniej więcej poznałem waszą matkę.

Link to comment
Share on other sites

Moje czasy to juz współczesność w porównaniu z Waszymi ;) poza szkolnym pisaniem piórami z marketu dopiero na 18 zażyczyłam sobie Pelikana M200 los o obdazyl mnie wersja Blue. po tym to juz z górki. Obecnie uwielbiam Sailora/Sheaffera Sentinel za mokre EF i Sheafera Targa Slim za dość sucha, rekordowo cienka kreskę EF.

Dalej bardzo lubię, chyba najbardziej, tego pelikana ze stalowka jeszcze z dwoma pisklakami ale do matematyki tylko cienkie kreski chociaż to Watermana 515 za nic bym nie oddala.

Edited by Inekane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mnie w pisadła zaopatrzyła babcia. Piórem, które pamiętam jako pierwsze było pióro z Czechosłowacji. Było całe brązowe typ piston. Było widać ile jest atramentu, bo sekcja była przezroczysta w miejscu gdzie był pojemnik. W szkole średniej kupiłem sobie Parkera Vectora. Mam go do dziś. Był wygodny jak na tamte warunki. Na studia dostałem Watermana, nie pamiętam modelu był cały czarny z metalu ze stalówką M.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...