Skocz do zawartości

Ponowne złocenie


N.I.B.

Polecane posty

Nie znalazłem dotychczas odpowiedzi na nurtujące mnie od niedawna pytanie, stąd ten temat. Mam nadzieję, że sam się czegoś dowiem, a i ktoś inny może skorzysta :)

 

Czy części piór, np. klips albo dźwigienkę, z których pozłota zeszła całkowicie albo jest mocno wytarta, da się ponownie pozłocić? Kto mógłby się tego podjąć, jubiler? Ktoś z Was próbował takiego odnawiania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem dotychczas odpowiedzi na nurtujące mnie od niedawna pytanie, stąd ten temat. Mam nadzieję, że sam się czegoś dowiem, a i ktoś inny może skorzysta :)

 

Czy części piór, np. klips albo dźwigienkę, z których pozłota zeszła całkowicie albo jest mocno wytarta, da się ponownie pozłocić? Kto mógłby się tego podjąć, jubiler? Ktoś z Was próbował takiego odnawiania?

Tak, da się. Dałem jakiś czas temu do pozłocenia 2 klipsy (od Pelikana 100 i P140). Wyszło bardzo ładnie, choć kolor złota (i pewnie próba) jest nieco inny niż pelikanowski, ale w przypadku klipsa to nie ma znaczenia. Nie pamiętam kosztu (kilkadziesiąt złotych za 2 klipsy). Robił mi to P. Wojciech Talaga z ul. Kościuszki w Krakowie. Myśle, że pozłocić ponownie można wszystkie elementy demontowalne (czyli np. ringi juz nie...)

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły jubiler, czyt. sprzedawca biżuterii w sklepie jubilerskim Ci tego nie zrobi. Trzeba szukać złotnika w pracowni złotniczej, czyli rzemieślnika, co robi różne cuda ze szlachetnymi metalami. A takich ludzi ludzi jak na lekarstwo, tak samo jak farmaceutów co potrafią ręcznie zrobić jakieś lekarstwa.

Podobnie się ma rzecz z ręcznie robionymi atramentami, znak ktoś jakiegoś chemika co się tym zajmuje? Nie, bo takich ludzi nie ma! Łatwiej jest kupić w papierniczym jakiego gotowca niż zlecać produkcję atramentu w jednostkowych przypadkach.           

Edytowano przez WaterMAN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] A takich ludzi ludzi jak na lekarstwo, tak samo jak farmaceutów co potrafią ręcznie zrobić jakieś lekarstwa. [...]

nie wiem jak teraz, ale kiedyś każdy po lubelskiej farmacji wiedział jak zrobić choćby kęs dla konia. ba! niektórzy to nawet robili, nie tylko na studiach, ale i na praktykach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Myśle, że pozłocić ponownie można wszystkie elementy demontowalne (czyli np. ringi juz nie...)

 

Nie wiem, jak wygląda proces pozłacania, ale czy np. pojedynczego ringu na skuwce nie dałoby się pozłocić po odpowiednim zabezpieczeniu części skuwki przy tym ringu, np. zaklejając ją jak do polerowania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Oczywiście że można samemu złocić elementy pióra. Kupiłem na ebayu zestaw do złocenia i sam to robię. Efekt jak dla mnie jest dobry, choć różni się kolorem złota. Preparaty do złocenia są 24 karatowe, a złocenie na piórach to już różnie. Na zdjęciu złocony klips natomiast ring oryginalny.

post-373-0-79121900-1402056991_thumb.jpg

Edytowano przez tomasz123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodinetkę czy jakieś ustrojstwo z wanienką?

Jak wygląda kwestia trwałości? Nie ma skłonności do szybkiego przecierania się?

Np. Taki sprzęt z aukcji, tylko że ja kupiłem bez transformatora, taniej. Transformator można zaadoptować z kolejki PIKO, ponieważ proces złocenia przebiega na ok. 7-9 voltach. Jeśli chodzi o trwałość to znaczenie ma czas procesu złocenia, im dłużej tym lepiej, ale znowu bez przesady. Ważne również jest odpowiednie przygotowanie elementu. Na skuwce ze zdjęcia złocenie trzyma się dobrze.link do aukcji na ebay.tak to się chyba nazywa:rodinetka.

http://www.ebay.co.uk/itm/GOLD-PLATING-KIT-/140570513755?pt=UK_B_I_Business_for_Sale_CV&hash=item20baa7d15b

Edytowano przez tomasz123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...