Skocz do zawartości

Poszukuję pióra, które pisze tak:


Polecane posty

Witam,

Od dawna planowałem zakup pióra wiecznego, jednak wydatki zawsze były inne i ważniejsze więc temat był przekładany. W końcu trafiło do mnie pióro po rodzinie: Parker Jotter. Ciesze się z pióra - jednak pisze ono niesamowicie grubo. Nawet przy lekkim muśnięciu kartki zostawia grubą kreskę. Z pewnością nie jest to F'ka.

Tak czy siak był to gwóźdź do trumny, zakochałem się w piórach i marze o piórze którym mógłbym uczyć się takiej pisowni:

 

Oczywiście nie oczekuje, że to dzięki piórze nabędę takich umiejętności, ale chciałbym posiadać właśnie taką stalówkę! Czułą na nacisk, od cienkiego pisma po grubą kreskę.

Czy ktoś może mi coś polecić, lub nazwać stalówkę której poszukuję?

Edytowano przez Mercury
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukujesz giętkiej stalówki, fleksującej. Flex albo fleks.

 

Możesz zajrzeć tutaj:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/4595-fleksujący-namiki-falcon-czyli-pióro-nie-dla-początkujących-oraz-inne-wrażenia/?p=63826
Ale jeśli interesuje cię sam rodzaj pisma, zacznij od maczanki z odpowiednią stalówką. Wydatek mały, a "performace" wysoki.
.
Edytowano przez tsyrawe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego! Wiem już zatem czego szukam.

Wiem już ile kosztują te pióra :D Których w dodatku nie jest dużo na np.: Allegro.

Pytanie więc kolejne: Czy znacie pióra które posiadają fleksującą stalówkę i można je kupić w rozsądnej cenie?

Przyznam, że ceny typu 500~1000zł to dla mnie coś zupełnie poza zasięgiem. Niska cena prawdopodobnie eliminuje dawne pióra - które pełnią poniekąd rolę reliktu na rynku wtórnym.

Czy któraś z obecnych firm produkuje choć namiastki takich piór z niższą ceną?

 

Nie zależny mi na początku na "jakości" i prestiżu pióra. Chciałbym po prostu tą stalówkę by móc ćwiczyć takie pismo! Oglądam te filmy i rzuca mnie to na kolana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokladnie. Stalówka musi byc odpowiedniego rodzaju, fleksująca. Obsadka może być jakakolwiek, choć najlepsza jest skośna. Zajrzyj tutaj:

http://www.iampeth.com/lessons_copperplate.php

 

Dużo informacji i to wizualnych.Szczegolnie filmiki Joe Vitolo.

Edytowano przez tsyrawe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokladnie. Stalówka musi byc odpowiedniego rodzaju, fleksująca. Obsadka może być jakakolwiek, choć najlepsza jest skośna. Zajrzyj tutaj:

http://www.iampeth.com/lessons_copperplate.php

 

Dużo informacji i to wizualnych.Szczegolnie filmiki Joe Vitolo.

Zobacz jeszcze raz link allegro bo pomyliłem aukcje i wkleiłem jakiś kiepski zestaw.

Ten teraz jest do kaligrafii.

Coś takiego jeszcze mam: http://allegro.pl/obsadka-5-stalowek-tusz-manga-do-kaligrafii-i4064155773.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 500 zł możesz trafić pióro z elastyczną stalówką na ebayu czy Allegro. Trzeba szczęścia.

Z małym fleksem nawet poniżej 200-300 zł. Im większa rozpiętość i "maślaność" stalówki, tym droższe pióro.

I polecam stare pióra, nie nowe. W nowych rzadko spotkasz fleksującą stalówkę.

I tak jak koledzy powyżej doradzają, kup zwyczajną obsadkę i kilka stalówek np. w sklepie Kaligraf.

Popróbuj i sam zobaczysz, czy odnajdujesz się w tym, czy to tylko był kaprys ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co bywa w polskich sklepach stacjonarnych. Zajrzyj np. tutaj: www.dippennibs.co.uk.

Każda stalówka jest opisana.

Rozjerzyj się. Interesują cię stalówki do copperplate albo spencerian script.

 

 

http://www.dippennibs.co.uk/products.php?cat=Copperplate+Nibs

 

Albo ze starszych R. Esterbrook czy F. Soennecken

 

http://www.kallipos.de/spitzfedern.html

 

Może ktos inny co podpowie.

Edytowano przez tsyrawe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Na początek swojej przygody z kaligrafią możesz spróbować przeszczepić stalówkę fleksującą do jakiegoś taniego pióra. Ja wstawiłem stalówkę Joseph Gillott 303 do takiego chińczyka po wcześniejszym spiłowaniu stalówki o jakieś 5 mm i poszerzeniu rowka spływaka (pokazane w tym temacie). Zalety takiego rozwiązania to po pierwsze niska cena, po drugie jak za bardzo przyciśniesz pióro i złamiesz stalówkę kupno następnej nie uderzy Cię bardzo po kieszeni. Poważną wadą jest natomiast to że atrament powoduje bardzo szybką korozję takich stalówek więc po skończeniu pisania będziesz ją musiał wyjmować i czyścić (u mnie plamki rdzy pojawiły się po jednej nocy). 

Jeśli nie chce Ci się sprowadzać pióra które wcześniej poleciłem możesz spróbować z Zenith'em Omegą dostępną w prawie każdym dobrze zaopatrzonym papierniczym, ale wtedy zachowaj ostrożność przy demontażu, bo materiały w nim użyte są wyjątkowo podłej jakości, a spływak mocno trzyma się sekcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co działam moim zestawem :)

Miałem się pochwalić - to będzie ciężkie bo nie mam czym się chwalić. Moim zdaniem mam dysgrafię ale sprawia mi to ogromną radochę i ćwiczę:

abss.jpg

Szkoda tylko, że na starość się tym zająłem, a nie wcześniej. W podstawówkach dalej powinien uczyć pisma piórem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, nie od razu Rzeszów zbudowali.

pogmeraj na stronie podlinkowanej przez Ewarysta w siódmym wpisie: tak, siódmym. tam powinny być ćwiczenia. najpierw wyćwicz ramię, potem nadgarstek, a zobaczysz, że to całkiem proste. tylko tak jak mówił tow. W.I.Lennon: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier nie jest jakiś zawodowy, ale do ćwiczeń daje rade. Nie naciąga tuszem nadmiernie, bo kilka rodzajów papierów już odrzuciłem z tego powodu.

Szukam tylko jakiś ćwiczeń tego typu: 

Chciałbym się nauczyć pisma tej czcionki ponieważ jest ona w miarę prosta. Wszystkie te: http://www.iampeth.com/artwork/LesterFields_cert.jpg wymagają wyćwiczonej ręki.

Edytowano przez Mercury
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mercury przyjmij ode mnie przyjacielkś dobrą radę. A nawet dwie przyjacielskie dobre rady

Rada nr1.

W odniesieniu do pisma ręcznego mówimy o kroju pisma nie o czcionce. Czcionka to pojęcie tyczące druku.

Wiele ludzi myli te pojęcia, normalnie nie zwracam nikomu uwagi, ale skoro jesteś adeptem kaligrafii to dobrze abyś znał to rozróżnienie.

Rada nr2

Nie wzoruj się na zalinkowanym filmiku. Gdyż literki w nim pokazane są nie dość że krzywe, to jeszcze wybitnie brzydkie.

A tak patrzę na Twoją stalówkę, ona raczej jest do rysowania, do pisania, zwłaszcza dla początkującego, nie nadaje się.

Edytowano przez inkyzen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier nie jest jakiś zawodowy, ale do ćwiczeń daje rade. Nie naciąga tuszem nadmiernie, bo kilka rodzajów papierów już odrzuciłem z tego powodu.

Szukam tylko jakiś ćwiczeń tego typu: 

Chciałbym się nauczyć pisma tej czcionki ponieważ jest ona w miarę prosta. Wszystkie te: http://www.iampeth.com/artwork/LesterFields_cert.jpg wymagają wyćwiczonej ręki.

to z filmiku podpada pod foundational. dość prosta. najlepiej szukaj sobie schematów na google.

no i jak napisał kolega tsyrawe, do tego potrzebujesz innej stalówki.

 

 

 

foundational_alphabet_by_saivaraks-d3fsj

 

07a_foundational-may.jpg

 

foundational.jpg

 

coś podobnego z minuskułą karolińską:

 

minuskula.jpg

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie "czcionki" jestem informatykiem/grafikiem i stąd takie przyzwyczajenie.

 

Dokładnie mam tą stalówkę: http://www.posterclub.com.pl/product,products,1533,75.html

Jeśli ta jest niepoprawna to pewnie będzie problem z lepszą. Już tej chwile szukałem z oferty w moim mieście (jeśli chodzi o flexy)

 

rbit9n - bardzo dziękuje za wzorce!

Edytowano przez Mercury
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne zamieszanie się wkradło. Poszukiwałeś pióra, które pisze jak Falcon, czyli fleksującego. Zakupłeś odpowiednią stalówkę do na przykład kroju Copperplate. Teraz stwierdzasz, że jednak wolisz foundational (czy cos w tym rodzaju). A do tego potrzebujesz innego rodzaju stalówki, nie lepszej lub gorszej, ale innej. W internecie jest mnóstwo informacji na temat kaligrafii i stosownych narzędzi. 

Człowiek, ktory prezentuje Falcona pisze mniej lub bardziej swoim własnym stylem, wykorzystując własności miękkiej stalówki. Jeśli chcesz dojść do czegoś zbliżonego, zacznij od podstaw. Wybierz jeden krój pisma, jakikolwiek i ciężko ćwicz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...