Skocz do zawartości

Montblanc 145


konis

Polecane posty

Cholera wie jak to jest naprawdę z tą terminologią.

W różnych okresach czasu, różnie nazywają te pióra.

Najbezpieczniej posługiwać się numerami.

 

114 - Mozart, obecnie najmniejszy i najtańszy model w tej linii.

144 - Classique/Classic. Do niedawna najmniejszy "typowy cygarowaty" Majstersztyk i jedyny ze skuwką "na wcisk". Tą samą nazwą określano wcześniej pióro, z którego wyewoluował MB Generation. Cecha charakterystyczna: dolny pierścień dochodzi do samej krawędzi skuwki.

145 - Chopin, od czasu wycofania modelu 144 (ktoś zna dokładną datę?) nazywany Classique/Classic. Spływak i stalówka są identyczne, jak w 144.

146 - model zastąpiony przez LeGranda. Zmiana nie dotyczyła jedynie nazwy, zmodyfikowano proporcje pióra - przede wszystkim długość skuwki i położenie gwintu.

147 - Traveller, czyli 146/LeGrand w wersji na naboje.

149 - po prostu 149. Czasem nazywany "Diplomat", ale nie pamiętam, czy znalazło się potwierdzenie tej nazwy w oficjalnych materiałach.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Najbezpieczniej posługiwać się numerami.

 

114 - Mozart, obecnie najmniejszy i najtańszy model w tej linii.

144 - Classique/Classic. Do niedawna najmniejszy "typowy cygarowaty" Majstersztyk i jedyny ze skuwką "na wcisk". Tą samą nazwą określano wcześniej pióro, z którego wyewoluował MB Generation. Cecha charakterystyczna: dolny pierścień dochodzi do samej krawędzi skuwki.

145 - Chopin, od czasu wycofania modelu 144 (ktoś zna dokładną datę?) nazywany Classique/Classic. Spływak i stalówka są identyczne, jak w 144.

146 - model zastąpiony przez LeGranda. Zmiana nie dotyczyła jedynie nazwy, zmodyfikowano proporcje pióra - przede wszystkim długość skuwki i położenie gwintu.

147 - Traveller, czyli 146/LeGrand w wersji na naboje.

149 - po prostu 149. Czasem nazywany "Diplomat", ale nie pamiętam, czy znalazło się potwierdzenie tej nazwy w oficjalnych materiałach.

 

Classique pojawił się w okolicy 1990, podając za źrodłem: http://captainchang.com/pens/montblanc.html

 

Montblanc 144 1980s, 14k gold nib, resin, cartridge/converter

This is the small pen from Montblanc's 1980s regular lineup. Around the 1990s they started calling it the Meisterstuck Classique and discontinued it sometime in the late 2000s (the fancier variants are still sold, but not the plain black). This example is marked W-Germany, which places it in the 1980s.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Wygląda na Montblanc Meisterstuck 145 Frederic Chopin. Co do autentyczności musisz ustalić sam, oryginał charakteryzuję się wygrawerowanym numerem seryjnym(pokazałeś na zdjęciu) po drugiej stronie ma być napis Germany. Pod klipsem ma być wygrawerowany napis PIX Stalówka oryginał jest złota 14k na oko wygląda tak jak powinna wyglądać, rozmiar M, tyle mogę napisać widząc te zdjęcia

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napis Germany jak i pix jest :),czy jest ze złota nie wiem, na pewno nie jest feromagnetykiem wiec to już coś ;) 

Mogę sfotografować inna cześć pióra jeśli istnieje taka potrzeba. 

Napisałem do Montblanc wiadomość z prośba o identyfikacje numeru seryjnego ale nie wiem czy odpiszą. Jeśli nie to będąc we Wrocławiu udam się do sklepu stalówka, może tam mi pomogą. 

Edytowano przez bartekchev
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że już nie musisz wysyłać zdjęć, zrób tak jak napisałeś, czekaj na odpowiedź lub okazyjnie popytaj w sklepach. Jakie by nie było to pióro i tak jest piękne :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do nazwy no jak koledzy pisali wcześniej obecnie to pióro nazywa się Classique  kiedy zmieniono nazwę trudno doszukać się. Stalówka jest złota z dodatkiem rodu(rodowana). No z tymi 3stówami to walnąłeś :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę informacje, nr seryjny, Pix i Germany gdzie trzeba wygląda na oryginalne. Również sugeruje się wyglądem konwertera. Jest wkręcany prawda?

Moim zdaniem oryginalne. 

Mam też takiego Classica. Wspaniałe pioro. Moje również posiadało stalowke M, którą Pen doctor mi przerobił, niczym nibmaster, na Fke (sporo irydu poszło). Jest świetne. Aktualnie MB 145 i Pelikan m400 z EF to moje dwa podstawowe i ulubione pióra :) 

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nika, tak konwerter jest wkręcany i mam odrazu pytanie, dobrze rozumiem ze zamiast konwertera mogę używać noboi? Może bym się na nie przerzucił bo strasznie irytuje mnie ubrudzona stalówka po napełnianiu. 

Zmiana stalówki to droga sprawa? Wolałbym coś co pisze cieńszą linią. 

Promiko te 3stowki to nic, przez moja ignorancję zdarzało mi się delikatnie przegryzać końcówkę pióra w zamyśleniu... czego bardzo teraz żałuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wkręcany, bo właśnie na taki wyglądał ;) to jak najbardziej w porządku. Kolejna cecha oryginału.

Przyznam szczerze, że ja naboi nie używam. Ale oczywiście można :) 

Zakup nowej stalowki, to droższa zabawa. Przerobienie już nie ;) to na zachodzie powszechna praktyka, jest paru znanych nibmasterów. Jeśli chcesz to dam Ci namiar na doświadczonego w tym Pen Doctora z naszego podwórka,  zresztą to żadna tajemnica, jego nazwisko już padało na tym forum. Przemysław Dudek. Moja stalowke w 145 przerobił 'koncertowo'. Bardzo gorąco polecam. 

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt wymiany stalówki to ok.500zł a sięga nawet 1000zł w zależności od modelu. Naboje oczywiście Montblanc i International(Standardowe) czyli każde standardowe naboje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przerobieniem poczekam, jeśli się zdecyduje to wiem gdzie pytać ;) 

A atrament jaki polecasz? Oryginały z Montblanc? Ja puki co mam parkera quink bo tylko to było w lokalnym sklepie. 

Podobają mi się filet i brąz z Montblanc ale to chyba nie za bardzo do pisania w pracy. Jest jeszcze czarny i czarny permanent. 

Strasznie dużo zagadnień z tymi piórami, nie spodziewałem się :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim ulubionym jest J Herbin Poussiere de Luna, czyli...coś z gamy fioletów i purpur :) brąz z MB też bardzo fajny, mam również, ale od dłuższego czasu gustuje w fiolecie. Jeśli brąz to częściej sięgam po Yama Guri od Iroshizuku. Lavendera od MB muszę w końcu nabyć. 

Myślę, że brąz w bardziej oficjalnym użyciu przechodzi, to samo fiolet ... Moze nie od razu Poussiere de Luna, ale taki Shigure od Sailora, jak najbardziej.

Ja generalnie bardzo lubię japońskie atramenty i te także polecam. Sailor, Iroshizuku, Kobe. 

 

 

Pióra i atramenty to taka 'niekończąca się opowieść' ;)

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2018 o 21:48, bartekchev napisał:

Z przerobieniem poczekam, jeśli się zdecyduje to wiem gdzie pytać ;) 

A atrament jaki polecasz? Oryginały z Montblanc? Ja puki co mam parkera quink bo tylko to było w lokalnym sklepie. 

Podobają mi się filet i brąz z Montblanc ale to chyba nie za bardzo do pisania w pracy. Jest jeszcze czarny i czarny permanent. 

Strasznie dużo zagadnień z tymi piórami, nie spodziewałem się :) 

 

Polecę się, może znajdziesz coś, co Ci odpowiada. Jeśli używają inni, to może Ci (to,,Ci'' jakoś głupio brzmi,,,Tobie" znacznie lepiej, lecz to niezgodne z pisownią j. polskiego) również podpasuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pióro jest oryginalne na 100 procent. Może inaczej - na podstawie posiadanych obecnie informacji, kupowałbym bez wahania. :)

Używasz  Parkera Quinka? Podoba Ci się? To używaj.  Parker Quink b-b to mój atrament na co dzień.

Wymiana stalówki... Cóż, osobiście nie polecam. Jeśli chcesz uzyskać cieńszą linię po prostu lżej prowadź pióro po papierze. Nie dociskaj - pióro to bodajże  jedyny przyrząd do pisania, który tego nie wymaga.

W ostatecznej ostateczności odwróć pióro tak, by pisać spływakiem do góry, a stalówką do dołu. ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...