Skocz do zawartości

Jaki atrament dzisiaj kupiłeś/ -łaś? :)


emilien

Polecane posty

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A ja dziś odebrałam z paczkomatu Smoky Quartza :)

 

@jakkul Fajny zestaw próbkowy. Brąz #4 mam w butelce, testowałam większość pozostałych z próbek. Podobały mi się Grey Plum, Foggy Green i Brown Pink. Daj znać jak wrażenia :)

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikan Brilliant Brown x2

Kupiłem przez przypadek dwa, bo najpierw zamówiłem w jednym sklepie, ale po kilku dniach nie dostałem mejla potwierdzającego złożenia zamówienia, więc się wkurzyłem, bo potrzebowałem już tego atramentu i poszedłem do lokalnego papierniczego. Tego samego dnia dostałem mejla potwierdzającego. Będzie na przyszłość. Na pewno się nie zmarnuje. 

Edytowano przez Tales
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Synteza barwnika czarnego
W 100 ml wody z 15 ml 30% kwasu solnego rozpuścić w temperaturze 95ºC 6.9 g pnitroaniliny.
Po utworzeniu chlorowodorku przerwać ogrzewanie i dodać 50 g lodu, ochładzając
jednocześnie mieszaninę reakcyjną z zewnątrz. Następnie dodać w jednej porcji w temperaturze 0-5ºC
3.45 g azotynu sodowego rozpuszczonego w 5 ml wody. Diazowanie prowadzić 1 godzinę. Po tym
czasie sól diazoniowa powinna znajdować się w roztworze. W przypadku wytrącenia się niewielkich
ilości związków diazoaminowych należy je odsączyć. Przed sprzęganiem usunąć kwas azotawy przy
pomocy mocznika lub kwasu sulfamidowego. Do otrzymanej soli diazoniowej wlać powoli roztwór 16
g kwasu H (kwas 1-amino-8-hydroksynaftaleno- 3,6-disulfonowy) w 250 ml wody z dodatkiem 3 g
Na2CO3 o temperaturze 5-10ºC. Sprzęganie prowadzić przez 2 godziny. Próbkę barwnika zachować do
kontroli chromatograficznej.
W międzyczasie w 100 ml wody z lodem zawierającej 15 ml 30% kwasu solnego rozpuścić w
temperaturze 0-2ºC 4.7 g aniliny, a następnie zdiazować ją dodając 3.45 g azotynu sodowego w 15 ml
wody. Diazowanie prowadzić 15 minut. Do roztworu barwnika monoazowego dodać 15 g Na2CO3
(ostrożnie!), obniżyć jego temperaturę do 0-2ºC, a następnie wkroplić zdiazowana anilinę. Reakcję
sprzęgania prowadzić 1 godzinę w temperaturze 5ºC. Po zakończeniu sprzęgania (kontrola
chromatograficzna: płytki Silufol, eluent: octan n-butylu:pirydyna:woda: 5:5:3 v/v) barwnik podgrzać
do temperatury 80ºC, wysolić 80 g NaCl, ochłodzić do temperatury pokojowej i odsączyć. Wysuszony
barwnik użyć do przygotowania atramentu wodnego wg przepisu podanego poniżej.
W ramach badań identyfikacyjnych wykonać widmo elektronowe barwnika oraz wyznaczyć jego
właściwości spektroskopowe.
3.2.3. Preparatyka atramentu wodnego:
W 20 ml wody z dodatkiem 2.5 g glikolu dietylenowego, 1.3 g N-metylopirolidonu -2, 0.15 g
trietanoloaminy i 0.05 g substancji antygrzybicznej starannie rozpuścić 1 g barwnika kwasowego C.I.
Acid Black 1. W razie potrzeby roztwór lekko podgrzać w celu rozpuszczenia składników. Atrament
przesączyć na lejku Büchnera z użyciem twardej bibuły filtracyjnej.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, XNICKIEES napisał:

Jakie to skomplikowane ?

Proces chemiczny może tak, natomiast zachowanie grzegorza3 już nie, bo to bezczelna pseudozabawa w "Ctr C i Ctr V" oraz zaniedbanie obowiązku wskazania skąd pochodzi informacja źródłowa lub kto jest jej autorem.

To nie jest pierwsza sytuacja, w której grzegorz3 postępuje w ten sposób i wydaje mu się, że nikt tego nie zauważa. Przypisywanie sobie cudzych treści to plagiat, a to jest przestępstwem ściganym prawem.

Tu jest link do dokumentu w pdf, z którego mógł zostać skopiowany cały fragment  Politechnika Łódzka - Instytut Technologii Polimerów i Barwników, rozdział 3.2.2 i 3.2.3

 

 

 

Edytowano przez marecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, marecki said:

Proces chemiczny może tak, natomiast zachowanie grzegorza3 już nie, bo to bezczelna pseudozabawa w "Ctr C i Ctr V" oraz zaniedbanie obowiązku wskazania skąd pochodzi informacja źródłowa lub kto jest jej autorem.

To nie jest pierwsza sytuacja, w której grzegorz3 postępuje w ten sposób i wydaje mu się, że nikt tego nie zauważa. Przypisywanie sobie cudzych treści to plagiat, a to jest przestępstwem ściganym prawem.

Tu jest link do dokumentu w pdf, z którego mógł zostać skopiowany cały fragment  Politechnika Łódzka - Instytut Technologii Polimerów i Barwników, rozdział 3.2.2 i 3.2.3

 

 

 

Masz rację, ktoś się dużo napracował....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przypisywanie sobie cudzych treści to plagiat". Po pierwsze, nigdzie nie twierdze,że ja jestem autorem tego opracowania, po drugie wydawało mi się, że skoro nie ma na tej stronie informacji, o zakazie kopiowania i udostępniania bez zgody autora, a przypomina to ogólnie dostępny prospekt, to mogę to zrobić. Chodziło mi o pokazanie, że atrament to nie taka prosta sprawa i raczej nie da go się wykonać w domu. Proszę o wybaczenie i obiecuję poprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...