Skocz do zawartości

Pismo ręczne Elżbiety I


tsyrawe

Polecane posty

Przygotowuję materiał do paru postów; niestety troche to zajmie, dłużej niż sądziłem. Tymczasam więc, ciekawostka z mojej ulubionej książki p pożółkłych, starych kartkach — "Sweet Roman Hand" — która stała się moją książką nierozłączką, biblią italiki i źródłem inspiracji.

Oto pismo angielskiej królowej Elżbiety I, dwa przykłady z młodości i wieku dojrzałego.

 

SIH001.jpg

Edytowano przez tsyrawe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale, ale. aż sprawdziłem w jakich latach żyła JKM Elżbieta I Tudor, otóż 1533 - 1603. czyli w latach 1550-1553 nie była żadną dziewczyną (jak na ówczesne standardy), a w 1603 r. była już nobliwą staruszką (jak na ówczesne standardy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: chciałabym umieć tak pisać jak Elżbieta I w młodości, bo to co jej wychodziło później, to kiedy się spieszę już teraz potrafię.

Swoją drogą ta książka musi być bardzo interesująca.

idzie się nauczyć:

bernardino-cataneo-1.jpg

 

nie jest to może dokładnie to samo pismo, ale krój dość podobny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ta książka musi być bardzo interesująca.

Bardzo. Z dziesiątkami przykładów pisma znanych i nieznanych ludzi. Wrzucę jeszcze jakieś ciekawostki. Podobnie jak w cvzasach współczesnych, ludzie potrafili nieźle bazgrolić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle by wyglądały kartki świąteczne wypisane ręcznie takim pismem.

 

Albo przepis na barszczyk. Pismo późniejsze przypomina mi nieco recepty :D Chociaż... Z odrobiną wprawy i je da się odczytać. Choć tutaj pewnie @rbit9n jest większym ekspertem niż ja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu na studiach miałem okazję przyjrzeć się z bliska  XVI wiecznemu rękopisowi (właściwie tym co zostało z dokumentu fundacyjnego pewnego opactwa cysterskiego)... to już dzieło sztuki, pięknie wykaligrafowane literki, misterna robota. Ehhh człowiek wiele by dał żeby tak się nauczyć pisać. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaligrafia to nie fizyka kwantowa. Każdy może się nauczyć.

 

Z pozdrowieniami dla studentów którzy zdają fizykę kwantową w sesji.  :P 

 

Wszystkiego się da nauczyć. Z pisaniem "teraz" problem polega na tym, że wszędzie zastępowane jest klepaniem w klawiaturę... Przez co ucząc się do egzaminów, zamiast zapamiętywać wzory, patrzę na swoje pismo w notatkach i zastanawiam się co zmienić żeby było ładniejsze... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie za globulkami tęsknisz?... ;)

 

pamiętam, lata temu dysputę z pewnym "fachowcem" na sensem wkręcania amoksycyliny z kwasem klawulanowym w powyższe… 

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...